برندها در راه ایران، معجزه در اقتصاد؟

سه شنبه, مرداد 6, 1394 - 00:10 توسط تحریریه بادبادک

در این دوره که پساتحریم نامیده شده است هر روز خبر تازه‌ای از برندها می‌شنویم. مک‌دونالد به ایران می‌آید. فولکس در حال قرارداد بستن با یک شرکت خودروسازی‌ست و رنو می‌خواهد نیمی از سهام شرکت دیگری را داشته باشد. پیش‌بینی می‌شود ورود احتمالی برندهای خارجی به ایران منجر به رونق صنعت تبلیغات می‌شود و کسب و کارهای اینترنتی هم منتظر حضور رقبا یا مشتری‌های خارجی هستند. اما این تمام ماجرا نیست، بلکه ورِ خوش ماجراست که خود را به ما عرضه می‌کند.

در طرف دیگر ماجرا، به قول شبکه اول تلویزیون دولتی آلمان «مردم ایران به عنوان یک کشور برخوردار از منابع درآمدی حاصل از صادرات نفت و گاز امیدوارند تا پس از پایان تحریم‌ها مصرف‌کننده کالای غربی باشند». 

سعید لیلاز اقتصاددان نزدیک به دولت هم در آخرین شماره ماهنامه اندیشه پویا نوشته است: اشتیاق برای ورود به بازار ایران با هدف صادرات است و نه سرمایه‌گذاری پس «معجزه‌ای در کار نیست.»

لیلاز در این مقاله آورده است: لغو یک‌باره یا تدریجی این تحریم‌ها معجزه‌ نخواهد کرد مثلا انتظار می‌رود که در سطح اقتصاد کلان،‌ ظرف ۱۲ ماه پس از شروع اجرای توافق، بین ۲ تا ۳ درصد و فقط برای یک بار بر حجم تولید ناخالص داخلی ایران افزوده گردد که در این صورت یک سوم از سقوط آزاد اقتصادی ایران طی سال‌های ۹۱ و ۹۲ جبران خواهد شد.»

او اضافه کرده است: «بیش‌تر این اشتیاق برای ورود به بازار ایران برای صادرات است و نه سرمایه‌گذاری. بنابر این بر اثر گشایش کنونی در اقتصاد ایران در پس از تحریم نه اغراق رواست و نه معجزه‌ای در کار است، آن‌چه می‌ماند مدیریت دولت و سخت‌کوشی اقتصادگردانان برای بازسازی اقتصاد نیمه ویران ایران بر اثر سوء مدیریت است.»

این اشتیاق به عرضه محصولات خارجی و ورود آن‌ها به ایران از طرف خبرگزاری فارس هم مورد انتقاد قرار گرفته و جملات سیاستمداران آلمانی در این باره «نیت شوم» برای ورود کالاهای غربی نام گرفته است.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید