در آستانه توافق هسته‌ای: سکه و دلار بخریم یا نه؟

دوشنبه, تير 22, 1394 - 01:41 توسط تحریریه بادبادک

با وقوع احتمالی توافق هسته‌ای، تصور عمومی بر رونق در عرصه تجارت و موارد مشابه دیگر است. در این زمان این پرسش پیش می‌آید که آیا زمان خرید فرا رسیده است؟

طی روزهای گذشته سکه، طلا، و ارزهای دیگر کاهش قیمت و رکود در بازار را تجربه کرده‌اند، اما پس از توافق چه اتفاقی خواهد افتاد؟ حقیقت این است که بخشی از این کاهش قیمت به خاطر ماه رمضان بوده است. با آمدن عید فطر و بدون در نظر گرفتن مساله مذاکرات هسته‌ای و نتیجه آن، به نظر می‌رسد که به هر حال با مقداری افزایش قیمت در این زمینه‌ها مواجه خواهیم شد. اما سایت‌های اقتصادی (برای مثال اقتصادنیوز) نوشته‌اند که با جو روانی مثبتی که ایجاد خواهد شد، بازار به سمت سرمایه‌گذاری‌های مولد سوق داده می‌شود و هیجان لحظه‌ای که در بازار طلا از بین برود، نباید توقع افزایش شدیدی در قیمت‌ها داشت. 

از سوی دیگر، در زمینه دلار بازی کمی متفاوت است. اقتصادنیوز نوشته است: «تجربه مدیریت بازار توسط دولت یازدهم و بانک مرکزی نشان داده بازار ثبات خود را در هر شرایطی حفظ خواهد کرد از این‌رو خرید ارز توسط افراد برای سرمایه‌گذاری‌های پرمنفعت پیشنهاد نمی‌شود زیرا منفعتی در پی نخواهد داشت و تنها ریال و سرمایه خود را تا حدودی از دسترسی سریع خارج کرده‌اند و به دلیل آنکه نرخ فروش از نرخ خرید کمتر است ذخیره‌کنندگان ارز به ویژه دلار را با ضرر و زیان مواجه خواهد کرد.»

خلاصه ماجرا این است: «اگر به دلار یا طلا به طور طبیعی نیاز دارید یا قصد هدیه دادن آن را دارید، خرید کنید. در غیر این صورت احتمال پول‌سازی از این راه چندان زیاد نیست.»

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید