پنج کافی شاپ بزرگ زنجیره ای دنیا

جمعه, دى 26, 1393 - 01:06 توسط تحریریه بادبادک

5. مک کافه (McCafe)
به عنوان جایگاه پنجم، مک کافه (McCafe) به راحتی می تواند جزء انتخاب های اولیه قرار گیرد. این برند 1300 فروشگاه دارد و متعلق به مک دونالدز می باشد. این کافی شاپ معمولا با رستوران مک دونالد در یک جا واقع می شود. 
مک کافی اولین بار در سال 2001 در آمریکا معرفی شد. در آن زمان تنها 300 محل داشت. در میان محصولات آن می توان قهوه های مخصوصی مثل، کافه لاته، اسپرسو و کاپوچینو را یافت. این برند در حال رشد است خصوصا در اروپای شرقی.

4. کوستا کافی (Costa Coffee)
در اوایل دهه 70 میلادی تاسیس شد. این برند کوچک تهیه دانه های قهوه به بزرگترین کافی شاپ زنجیره ای در انگلستان تبدیل شد. امروز این شرکت بیش از 1700 شعبه در 35 کشور دنیا دارد که بیش از نیمی از آنها در انگلستان واقع شده است. این برند کافی شاپ برای آنکه جای پای خود را گسترش دهد در هتل ها، سینماها، کتاب فروشی ها شعبه دارد. جنارو پلیکیا، یکی از کارشناسان ایتالیایی این برند، مسئول چشیدن طعم قهوه است. زبان  او به مبلغ 10 میلیون پوند بیمه شده است!

3. تیم هورتونز (Tim Hortons)
تیم هورتن بزرگترین شبکه سرویس دهی غذا در کاناداست، حتی بزرگتر از مکدونالد. این برند در سال 1964 تحت عنوان تیم هورتن دوناتس تاسیس شد. امروزه بیش از 4300 فروشکاه در آمریکای شمالی و بخش هایی از خاور میانه دارد.

بیش از 80% از شعب آن در کاناداست. در طول دو دهه گذشته این کمپانی مشکلات بسیاری را پشت سر گذاشته است. در 2012 تیم هورتونز سود سهام خود را 312 میلیارد دلار اعلام کرد و نزذیک به 100000 کارمند داشت. علاوه بر قهوه و دونات، در منوی خود غذاهای گرم و سالمتری را معرفی کرد. این برند به استخدام و دوره های آموزشی نیز می پردازد.

2. دانکین دونات (Dunkin Donuts)

دانکین دونات (Dunkin Donuts) برای سالها به عنوان بزرگترین کافی شاپ زنجیره ای دنیا شناخته می شد. امروز بعد از گذشت 37 سال بیش از 10000 رستوران دارد. برخلاف اسم این کافی شاپ(دونات) بیش از نیمی از فروش این رستوران به قهوه اختصاص دارد.
در اواخر دهه 90 میلادی، "دانکین دونات" تجارب سختی در کانادا و ژاپن داشت. در کانادا "تیم هورتن" به خاطر منوی سالم تر و محیط گرم و صمیمی خود سبقت قابل توجهی از "دانکین دونات" گرفت. بیش از 200 مغازه ی این برند در کانادا به علت بازاریابی ضعیف تعطیل شد. امروز این برند با محصولات قهوه خود، با سرعت به پیش میرود.

1. استار باکس (Starbucks) 
بدون شک بزرگترین کافی شاپ دنیا استار باکس (Starbucks) است؛ مه بیش از 20000 شعبه در 61 کشور دنیا دارد. این شرکت نزدیک به 150000 کارمند دارد که به طور متوسط در آمدی حدود 8.80 دلار در ساعت دارند، همراه با بیمه. بیش از 65% فروشگاه های استارباکس در آمریکاست.
استارباکس در سال 1971 به عنوان شرکت فرآوری دانه های قهوه تاسیس شد. در 1987 این برند به دنبال فروشش به یک صاحب کافی شاپ های زنجیره ای که به دنبال تغییر برند خود بود، گسترشی چشم گیر را آغاز کرد؛ تا جایی که در 1987، 46 فروشگاه آن در آمریکا و غرب کانادا تاسیس شد. در مدت کوتاهی سهام این کمپانی تا 70% رشد داشت.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید