یک ایرانی، خردورز سال فرانسه شد

چهارشنبه, بهمن 4, 1396 - 15:24 توسط تحریریه بادبادک

شهلا شفیق نویسنده و جامعه‌شناس ایرانی مقیم پاریس، جایزه اتحاد خردورزان فرانسه را در این شهر دریافت کرد.

اتحاد خردورزان برای ترویج علم و گشودن چشم اندازهای نوین در عرصه دانستنی‌های بشری و مبارزه با هرگونه اندیشه غیرعقلانی فعالیت می‌کند.

اتحاد خرد ورزان در سال ۱۹۳۰ توسط دانشمندانی چون "پل لانژون"، "فدریک ژولیو" و "هلن ژولیو" ( نوه ماری کوری) پایه گذاری شد و از همان زمان همه ساله به جز ایام اشغال فرانسه از سوی آلمان نازی در دوران جنگ جهانی دوم، جایزه اتحادیه خرد ورزان فرانسه را که به جایزه «خردورز سال» شهرت دارد به اندیشمندان و پژوهشگران متعددی اهدا کرده است.

در میان برجسته‌ترین برندگان این جایزه می توان به "موریس گودولیه" انسان شناس برجسته فرانسوی، "لوسین سو" فیلسوف مارکسیست و "میشل پرو" مورخ فرانسوی اشاره کرد.

اتحاد خردورزان فرانسه درعرصه علم با دیدگاه‌های نسبی گرایانه که در کار توهم پراکنی‌اند، مبارزه می‌کند و شعبی نیز در سایر کشورهای جهان از جمله ایالات متحده آمریکا دارد که به انجمن دانشمندان نگران شهرت یافته است.


خانم شهلا شفیق جامعه‌شناس، پژوهشگر و نویسنده ایرانی‌تبار از سال ۱۹۸۳ میلادی مقیم فرانسه است و پیشتر نشان لژیون دونور را نیز در این کشور به پاس سال‌ها خدمت در حوزه برابری جنسیتی دریافت کرده است.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید