محمدعلی نجفی شهردار تهران، اوضاع چطور می‌شود؟

پنجشنبه, مرداد 19, 1396 - 06:45 توسط تحریریه بادبادک

انتخاب یک شهردار پیش از تشکیل شورای شهر، می‌تواند زمینه‌ساز سیاسی بودن بحث‌ها باشد. شهرداری محمدعلی نجفی به گفته خود او بر ۱۲ سال تقابل میان شهرداری‌ها و دولت‌ها در تهران مهر باطل خواهد زد و آغازگر همراهی دو نهاد اجرایی شهری و کشوری در پایتخت است. 

اما آیا چنین چیزی می‌تواند اتفاقی مثبت برای شهر تهران باشد؟ بدون پیش‌داوری، می‌خواهیم فرض را بر عملکرد بهتر محمدعلی نجفی بر کارنامه محمدباقر قالیباف بگیریم. اما آیا در هر رخدادی، این تقابل دولتی‌ها، و بخشی از شورایی‌ها با محمدباقر قالیباف نبود که منجر به انتشار مواردی مثل زمین‌های نجومی شد؟ و آیا ضرورت پاسخ‌گویی که در بدنه شهرداری تهران، دیده می‌شد، ناشی از تضاد این دو گروه نبود؟

از این روی به نظر می‌رسد شهرداری نجفی، اگرچه ممکن است به آرا‌م‌کردن جامعه شهری پایتخت کمک کند، اما در درازمدت، خیال‌جمعی بیشتری برای شهردار تازه خواهد آورد که نوعی از مصونیت نظارت را در خود پنهان کرده است.

برای کارآمدی، شورای شهر به وجود آمده‌اند که از سویی یک‌دستی داخل آن به لحاظ روانی، ضرورت نظارت موشکافانه را از آن‌ها می‌گیرد. چه آن‌که چمران همسو با قالیباف در صندلی ریاست نشسته باشد چه محسن هاشمی اصلاح‌طلب و همسو با نجفی، این همسویی، خود می‌تواند (و نه لزوما) زمینه‌ساز فساد پنهان در مجموعه‌های شهرداری تهران باشد. مجموعه‌هایی پولساز، پول خرج کن و خوش درآمد که رقم بزرگ برای آن‌ها از یک میلیارد تومان شروع خواهد شد. چنان که محمدعلی نجفی گفته است قصد دارد تنها قراردادهای بالای ۱ میلیارد تومان را منتشر کند. 

او در سخنان امروزش اما وعده‌داده که امیدوار کننده است. او در وضعیتی کلی،  تهران ۴ سال دیگر را از تهران فعلی، «مطلوب‌تر» دانسته است. 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید