خبری برای دوست‌داران کتاب‌های الکترونیک: قبل از خواب استفاده از این کتاب‌ها را فراموش کنید

سه شنبه, مهر 6, 1395 - 01:11 توسط تحریریه بادبادک

وقتی دوستداران کتاب، برای قبل از خواب کتابی را انتخاب می‌کنند فقط به فکر آن چه که می خوانند هستند نه این‌که چطور آن کتاب را می خوانند. مهم نیست محتوای کتابی که می خوانید چقدر مغز شما را خسته کند اما اگر آن را از طریق کتاب‌خوان‌های الکترونیکی بخوانید به احتمال زیاد سخت‌تر به خواب خواهید رفت.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که خواندن کتاب‌های الکترونیکی باعث می‌شود که شما کم‌تر احساس خواب‌آلودگی شبانه داشته باشید و همین طور در زمان بیدار شدن هم احساس استراحت کامل ندارید و ممکن است ساعت‌ها طول بکشد تا به طور کامل بیدار شوید.

محققان می گویند که این اتفاق به علت نورهای موج کوتاهی است که از این کتاب‌خوان‌ها ساطع می‌شود که ساعت بدن شما را دچار اختلال می‌کند.

این نورهای موج کوتاه فقط مخصوص تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند نیستند بلکه کیندل‌ها و سایر ابزارهایی که صرفا برای خواندن کتاب طراحی می‌شوند هم همین مسئله را دارند.

بسیاری از مردم برای این‌که بهتر و زودتر به خواب بروند کتاب می خوانند غافل از این‌که به دست گرفتن کتاب‌های الکترونیکی نه تنها به بهتر خوابیدن آن‌ها کمک نمی‌کند بلکه آن‌ها را دجار اختلال در خواب هم می‌کند.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید