غرفه‌های ۵ ناشر در نمایشگاه کتاب تهران تعطیل شد

يكشنبه, ارديبهشت 19, 1395 - 04:28 توسط تحریریه بادبادک

غرفه‌های ۵ ناشر در نمیاشگاه کتاب تهران تعطیل شد
همایون امیرزاده رئیس شورای نظارت و ارزیابی نمایشگاه کتاب تهران از تعطیلی دائم و موقت پنج غرفه در نمایشگاه کتاب امسال خبر داد.
این پنج ناشر از بخش‌های عمومی و دانشگاهی هستند که یک مورد از آن‌ها تنها یک روز تعطیل شد و چهار ناشر دیگر تا پایان نمایشگاه اجازه باز کردن غرفه را ندارند و دو ناشر از این چهار ناشر در نمایشگاه سال آینده هم حضور نخواهند داشت.
هیچ نامی از ناشران مذکور اعلام نشده است.

همایون امیرزاده  درباره نحوه نظارت در چهار روز اول نمایشگاه کتاب بیان کرد:


روز اول نمایشگاه با توجه به موانع زیرساختی که دامن‌گیر ناشران بود ترجیح دادیم بحث نظارت را مطرح نکنیم. البته باید در نظر داشت نظارت پیش از آغاز نمایشگاه انجام گرفته بود. در زمان خوداظهاری‌های نخستین پاره‌ای از کتاب‌ها که با قواعد نشر جمهوری اسلامی منطبق نبود حذف شد و برخی از کتاب‌ها هم وارد نمایشگاه نشدند.
امیرزاده همچنین درباره نحوه تذکر نمایشگاه کتاب به ناشران متخلف گفت: ما پس از مطلع شدن از تخلف تذکر شفاهی‌ای را از طریق صنف داخلی به ناشران ارائه می‌دهیم. در صورت بی‌اعتنایی پس از دو ساعت تذکر کتبی به آن‌ها داده خواهد شد. در صورتی که در دو ساعت دوم نیز ناشر رفع اثر نکند جلسه بررسی تشکیل و رای صادر خواهد شد. البته تجدیدنظری برای رای‌های تعطیلی روزانه و تا پایان نمایشگاه وجود ندارد. اما محرومیت 
سال آینده قابل تجدیدنظر است.
او درباره مصداق‌های تخلف نیز شرح داد: نزدیک به ۲۰ مورد مصداق تخلف وجود دارد که چهار مورد واگذاری غرفه، ارائه کتاب‌های غیر، نقض بن و ارائه کتاب‌های فاقد مجوز از مهم‌ترین آن‌هاست.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید