«ماهی و گربه» بهترین فیلم سال ۲۰۱۵

دوشنبه, دى 14, 1394 - 02:58 توسط تحریریه بادبادک

شیکاگو ریدر، «ماهی و گربه» را به‌عنوان بهترین فیلم سال ٢٠١٥ انتخاب کرد. نشریه شیکاگوریدر، پایگاه اصلی منتقدان شیکاگو، فیلم سینمایی «ماهی و گربه»، به کارگردانی شهرام مکری و تهیه‌کنندگی سپهر سیفی را به‌عنوان بهترین فیلم سال ٢٠١٥ برگزید.

این نشریه در حالی ١٠ فیلم برتر سال خود را در دو فهرست جداگانه اعلام کرد که در فهرست اول فیلم «ماهی و گربه» بالاتر از آخرین ساخته پل توماس اندرسون، ژان لوک گدار و مایکل مان قرار گرفته است. «بن ساچز»، منتقد این نشریه، در یادداشتی درباره این فیلم نوشته است: «ماهی و گربه پلانی بلند است اما تمام ویژگی‌اش در این خصوصیت نیست. فیلم با فلش‌بک و فلش‌فورواردهای فراوان دنیایی از اختلاف نسل‌ها را در ایران نمایش می‌دهد درحالی‌که به فیلم‌های اسلشر آمریکایی هم نگاهی دارد».

این منتقد «ماهی و گربه» را فیلمی برای بارهاوبارها به‌تماشانشستن، دانسته است. نکته قابل‌توجه در این فهرست، حضور اکثر فیلم‌های مهم سال در رده‌های بعدی است.

به‌عنوان‌مثال فیلم «مد مکس» که انتخاب اول بیشتر نشریات آمریکایی است، در این فهرست در جایگاه هفتم قرار گرفته و فیلم اندره تشیه، کارگردان فرانسوی، رتبه دوازدهم جدول را به خود اختصاص داده است. از سایر فیلم‌های مهم این فهرست می‌توان به آخرین ساخته دیوید گوردن گرین با بازی آل پاچینو اشاره کرد. «ماهی و گربه» محصول «ایران‌نوین فیلم» در سال ٢٠١٥ در جلسات نمایش فیلم که به همت موزه هنرهای مدرن آمریکا برگزار شد، این فرصت را پیدا کرد که در ایالت‌های مختلف آمریکا به نمایش درآید و دیده شود. همان زمان نشریاتی چون نیویورک‌تایمز، واشنگتن‌پست و همچنین هالیوودریپورتر و ورایتی نقدهای ستایش‌آمیزی درباره فیلم نوشتند. پخش بین‌المللی «ماهی و گربه» را محمد اطبایی برعهده دارد.


ماهی و گربه فیلمی به کارگردانی و نویسندگی شهرام مکری و ساخته‌ی سال ۱۳۹۲ است.
این فیلم موفق شد جایزه ویژه‌ی بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز را در سال ۲۰۱۳ به دلیل «محتوای خلاقانه» از آنِ خود کند. تمام فیلم ماهی و گربه در یک سکانس پلان اتفاق می‌افتد. شهرام مکری و محمود کلاری همراه با گروه بازیگران فیلم یک ماه تمرین کردند تا بتوانند این تک‌شات طولانی را ضبط کنند.
برخی منتقدین ماهی و گربه را از این جهت فیلمی منحصر به فرد در تاریخ سینما می دانند که توانسته «تک‌شات بودن» و «مفهوم تکرار زمانی» را همزمان به کار برد.

منبع: روزنامه شرق

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید