چرا یک کافه، بهترین محل کار است؟

دوشنبه, آبان 19, 1393 - 10:32 توسط تحریریه بادبادک

برای مایی که این روزها سرشار از ایده‌ هستیم، اما امکانات مالی کافی نداریم. می‌خواهیم به کارهای نبوغ ‌آمیزمان برسیم، نیاز به تمرکز داریم و دفتر و دستکی نداریم بهترین کار شال و کلاه کردن و رفتن به نزدیک‌ترین کافه است. 

در سراسر جهان ۲۳ هزار و ۱۸۷ شعبه استارباکس مشغول تلاش است تا افرادی مثل شما را برای این کار پشت میزهایش بنشاند. اما خب، این‌جا خبری از استارباکس نیست اما کم‌کم ازدیاد کافه‌ها و تنوع میان آن‌ها، افزایش اینترنت وای‌فای و در دسترس‌تر قرار گرفتن اینترنت‌های بیسیم نسل سه شرایط را برای کار در هر کافه‌ای مهیاتر کرده است.

کارآفرین بودن کار هیجان‌انگیزی است. این‌که روزی بشینی و تومان پشت تومان بندازی، رویای شیرینی است که از پس هر کسی بر نمی‌آید، حالا که رویایش را داری پس نیاز به جایی داری که بشینی و گاه و بیگاه، روز اداری و روز تطعیل آن‌جا گام به گام به هدف خود نزدیک شوی(یا لااقل تلاش کنی که نزدیک شوی.)

لازم است جلسه برگزار کنی:

در طول هفته شاید لازم باشد با همکاران بالقوه زیادی دیدار کنی، اگر همه در دفتر کاری کوچک به دیدارت بیایند هم برای خودت ملال‌انگیز است و هم برای آن‌ها شاید نتیجه‌اش دست‌کم گرفتن کسب و کار شما باشد. در این صورت چه بهتر که آن‌ها را در محیطی عمومی ببینی و چه بهتر که یک کافه را انتخاب کنی. کافه‌نشینیِ کاری، نه نیاز به خدمتکاری دارد که قبل از آمدن میهمانِ کاری‌، زمین را جارو کند و نه آشپزی که چایی به مراتب با کیفیت پایین‌تر جلوی شما و میهمان بگذارد. اگر آن قدر پول دارید که آبدارچی تمام وقت و دستگاه‌های قهوه‌ساز و چا‌ی‌ساز حرفه‌ای را در دفترکارتان داشته باشید و دفتری خوب و بسیار آبرومند دست و پا کنید، از ادامه این مطلب انصراف دهید. 

بهره‌وری بهتر:

آدم در خلوت خود، ذهنش به هزارجا می‌رود و در خانه کار کردن به خاطر این‌که امکان فعالیت‌های متفرقه زیادی داریم، به هیچ وجه برای این کار توصیه نمی‌شود. در دفتر کار اشتراکی هم آن قدر فضا کوچک و اغتشاش صوتی وجود خواهد داشت که تمرکز از بین خواهد رفت. کار کردن در کافه، بهترین جاست اگر چشم‌ها را درویش و گوش‌ها را مشغول یک صدای اختصاصی کنیم. هدفون‌ها را فراموش نکنید. وقتی با تمرکز در کافه مشغول کار کردن باشید از زمانی که یک آهنگ تمام می‌شود تا زمانی که آهنگ جدید شروع می‌شود می‌بینید که ناخودآگاه سخنان دیگران را درباره مسائل خاله‌زنکی گوش می‌دهید. آن قدر قدر هدفون و ارزش این بخش از مقاله را درک می‌کنید.

کافه‌ها، کافه‌های دوست داشتنی:

اتمسفر کافه یک اتمسفر شاد است. روشنفکرانِ افسرده‌ی کافه‌نشین را نمی‌گویم. جایی را انتخاب کنید که کافه‌ی روشنفکری نباشد. کافه‌های روشنفکری افرادی متاصل، خسته و غرغرو را میزبانی می‌کنند. به کافه‌آی بروید که برای میزبانی شما زحمت می‌کشند و سعی می‌کنند امکانات بهتری فراهم کنند. برای طراحی فضا زحمت کشیده‌اند و برای گرفتن یک قهوه یا دمنوش، ناگزیر به منت‌کشی از صاحبان کافه نباشید. 

تقویت هم‌کاری:

اگر مجبورید به صورت گروهی کار کنید، حضور افراد در کافه می‌تواند به صورت جمعی هم جالب و مفید باشد. در لحظه می‌توانید دور یک میز جمع شوید و جلسه کنید. بعد از آن هر کس به سراغ میز خود رفته و کار جداگانه‌اش را انجام دهد. این خاصیت را دست کم نگیرید، داشتن حریم و امکان هم‌نشینی با هم چیز کمی نیست. 

 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید