سراغ چه تختخواب‌هایی برای اتاق خوابتان بروید؟

پنجشنبه, مهر 30, 1394 - 02:33 توسط تحریریه بادبادک

استاندارداهای جهانی تخت‌خواب
عرض استاندارد تخت یک نفره بین ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر است. افراد چاق یا کسانی که موقع خواب حرکت بیشتری می‌کنند، بهتر است تخت‌خواب عریض‌تری را انتخاب کنند.
استاندارد تخت‌خواب‌ای دو نفره هم ۱۳۵ تا ۱۵۹ سانتی‌متر است. طول تخت هم بستگی به قد افراد دارد ولی به طور معمول ۱۹۰ سانتی‌متر است. البته برای افراد قد بلند طول تخت‌خواب تا ۲ متر هم می‌تواند باشد. 
ارتفاع مناسب تخت بین ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر است. و زیر تخت هم باید ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر فضای خالی باشد تا بتوانید زیر آن را تمیز کنید. 
بهتر است فضای زیر تخت را با وسایل مختلف پر نکنید تا به راحتی قابل تمیز کردن باشد، به خصوص تخت‌هایی که از جنس چوب است اگر زیر آن تمیز نشود، محلی برای رشد انواع حشرات مانند ساس می‌شود. 
 

چطور عمر تشک بیشتر می‌شود؟
تشک‌ها انواع مختلفی دارند،‌تشک‌های فوم، پنبه، آلاستیک و یا فنری. تشکی که در حال حاضر بیشترین فروش را در بازار دارد تشک‌های فوم هستند.
تشک باید به قدری سفت باشد که وقتی روی آن می‌خوابید قوس طبیعی بدون و ستون مهره‌ها همان وضعیتی را داشته باشد که در حالت ایستاده دارید، یعنی اگر سفت‌تر باشد ان قوس‌ها کم و اگر نرم‌تر باشد این قوس‌ها زیاد می‌شود.
سفتی و نرمی تشک باید به حدی باشد که به هیچ قسمتی از ستون فقرات آسیبی وارد نشود. قوس‌ها باید حالت طبیعی‌شان را حفظ کنند.
هر ۴-۳ سال یک بار هم تشک را زیر و رو و سر و ته کنید تا به قسمت‌های مختلف آن فشارهای متفاوتی وارد نشود وگرنه عمر تشک کم می‌شود.
اندازه بالش هم بایستی متناسب با عرض شانه‌ها و سر هر فرد باشد. بالش باید به شکلی باشد که سر و بدن در یک امتداد قرار گیرند یعنی نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند باشد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید