همه چیز درباره اسطوخودوس

چهارشنبه, مهر 22, 1394 - 03:48 توسط تحریریه بادبادک

گیاه لاوندر یا اسطوخودوس یکی از خوشبو ترین گیاهان دارویی در جهان محسوب می شود که در مناطق مختلفی از ایران، هند، چین، انگلیس و کانادا به صورت خودرو رشد می کند. این گیاه علاوه بر آنکه به عنوان یک گیاه دارویی پرخاصیت در طب سنتی کشورمان و طب سنتی کشورهای چین و هند مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان یک خوراکی مفید در سبد غذایی بسیاری از خانواده های آسیایی و اروپایی وجود دارد. امروزه عصاره ، چای کیسه ای و روغن این گیاه به صورت صنعتی توسط کارخانه های تولید گیاهان دارویی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. مصرف خوراکی و موضعی این گیاه علاوه بر آنکه موجب تقویت عملکرد دستگاه عصبی بدن می شود می تواند بسیاری از اختلال ها و بیماری های جسمی مانند اسپاسم های عضلانی، ضعف عمومی و بی خوابی را درمان کند. به اعتقاد درمانگران طب سنتی ایران، چین و هند نوشیدن روزانه یک فنجان از چای یا دمنوش گیاه لاوندر یا اسطوخودوس می تواند در پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها موثر باشد.
اسطوخودوس از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است . 
- برای رفع خستگی و آرامش چند قطره روغن اسطوخودوس را در وان آب گرم ریخته و برای مدت یك ربع ساعت در آن دراز بكشید . 
-  گرفتگی ها را باز می كند .
-  مقوی معده است .
- معرق است و تب را پائین می آورد . 
-  ضد تشنج است .
- بیماری های سینه و سرفه را برطرف می كند .
- در معالجه زكام موثر است .
- برای رفع بیماریهای مجاری و ادرار مفید است .
- برای رفع فراموشی و تقویت حافظه از دم كرده اسطوخودوس استفاده كنید .
- برای رفع بی‌خوابی یك قطره از روغن اسطوخودوس را روی یك تكه پنبه بچكانید و آنرا داخل بالش خود قرار دهید خواب مطبوعی برای شما می آورد .
- برای رفع حالت تهوع و سرگیجه مفید است .
- سردرد و سردردهای یكطرفه را درمان می كند .
- برای معالجه ضعف اعصاب مفید است .
- طپش قلب را از بین می برد .
- برای برطرف كرده سوء هاضمه یك قطره اسانس اسطوخودوس را در یك لیوان آب نیم گرم ریخته و یا یك فنجان از دم كرده آن را بنوشید . 
- برای برطرف كردن بوهای نامتناسب در منزل چند قطره روغن اسطوخودوس را در آب ریخته و بگذارید به آرامی بجوشد عطر مطبوعی را در هوا پخش می كند . 
 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید