چطور حتی اگر بدغذا هستیم، تغذیه‌ سالمی داشته باشیم و از آن لذت ببریم؟

دوشنبه, آبان 19, 1393 - 09:38 توسط تحریریه بادبادک

همه ما دوست داریم تغذیه سالمی داشته باشیم، اما خیلی از ما از خوردن غذاهای سالم به قدر غذاهای چرب و پرکالری و مضر لذت نمی‌بریم. تا این‌جای قضیه همدردیم، اما راه‌هایی هست که تغذیه سالم‌تر را خوشمزه‌تر می‌کند.

غذاهای سالم نه تنها به شما احساس محدود بودن را القا نمیکنند، بلکه میتوانند در حالیکه سریع و راحت آماده میشوند با قیمت پایین هم در دسترس باشند. برای تبدیل کردن روش های  تغذیه ای سالم به عادتی ماندگار، کار را با چند تغییر کوچک و ساده و نگاهی نو به روش های غذا خوردن شروع میکنیم.

غذاهایی را که دوست دارید با غذاهای سالم جدید مخلوط کنید.

حقه ای که بیشتر والدین کودکان بد غذا انجام میدهند، مخلوط کردن سبزیجات در غذاهای دیگر یا به عبارت دیگر پنهان کردن سبزیجات  درغذاهاست، معمولا  در غذاهای شیرین (حقه ای که اگرچه همیشه جواب نمیدهد اما برای نمونه خود من به شخصه هنوزمتعجبم که در زمان کودکی نمی‌توانستم ماهی سفیدی را که با برنج مخلوط شده بود  تشخیص دهم). 

شما میتوانید مدل پیشرفته تری از این روش را با مخلوط کردن غذاهایی که دوست دارید با آن دسته از غذاهایی که تمایل دارید برای شروع در رژیم غذاییتان بگنجانید، امتحان کنید.

    •    کلم پیچ یکی از آن غذاهای مقوی است که شما ممکن است دوست داشته باشید که آن را در کنار کالباس یا سوسیس بخورید.

    •    بسیار خوب، همه چیز در کنار بیکن لذیذ است. مقدار متوسطی از پنیر هم میتواند یک وعدة غذایی را تغییر دهد.

    •    یک تحقیق که اخیرا انجام شده است، نشان داده است که قرار دادن آووکادو بر روی همبرگر میتواند اثرات التهابی گوشت قرمز را کاهش دهد.

    •    ترکیب بروکلی با خردل نه تنها مزة سبزی را بهتر میکند، بلکه ارزش غذایی آن را نیز افزایش میدهد.

    •    قرار دادن سبزیجات در یک وعدة غذایی به همراه پاستا یا غلات میتواند مزة آنها را مطلوبتر کند. همچنین به جای یک سس گوجه معمولی ، از پِستو( نوعی سس ایتالیایی که ترکیبی از ریحان، سیر، دانه کاج، روغن زیتون و پنیر است) یا سس های سالم دیگر استفاده کنید. 

    •    همان‌طور که گفته شد زمانی‌که ما درباره تغذیه سالم حرف می‌زنیم حتی اگر شما علاقهای به پخت و پز ندارید، یک نوشیدنی سبک که میتواند ترکیبی از میوه جات به همراه آبمیوه یا گاهی نیز به همراه یخ ، شیر و یا ماست باشد، نه تنها سریع آماده میشود بلکه یک مادة مغذی کامل نیز است.شما ممکن است که هرگز اسفناج را که با میوه با ترکیبات دیگر مخلوط شده باشد نچشیده باشید.

    •    بعضی افراد غذاهای سالم را به دلیل اینکه به نظر بی مزه هستند دوست ندارند. برای حل این مشکل، نخست غذاهای با کیفیت بهتر را بخرید ( تازه تر بهتر، به همین دلیل است که ما فروشگاه های محلی را ترجیح میدهیم). با طعم دار کردن غذا با طعم ها و ادویه های مورد علاقه خودتان ادامه دهید. به علاوه نمک و فلفل و طعم دهنده های دیگر مانند سس چیلی، زیتون، سیب زمینی که در آفتاب خشک شده، سالسا، کره بادام زمینی، سیر و غیره مزة غذا را بهتر میکنند. تحسین کردن تغذیه سالم به شما کمک میکند که حتی ظریف ترین و نامحسوس ترین مزه ها را درک کنید.

روش های مختلف تهیه غذا را امتحان کنید:

تا همین چند سال پیش، من در این توهم بودم که از تخم مرغ متنفرم. اما حالا تخم مرغ یکی از غذاهای مورد علاقه من است. دلیل؟ من متوجه شدم که تفاوت زیادی بین تخم مرغ له شده و املت است، که تنها روشی بود که من  زمانی‌که جوانتر بودم برای پخت تخم مرغ استفاده میکردم.

    •    گل کلم یا بروکلی تنوری یا کباب شده ( به جای بخارپز و یا آب پز) یک کشف دلپذیر است. اگر تا حالا امتحان نکردید حتما امتحانش کنید.

    •    به جای کنسرو سبزیجات، تازه یا یخ زده را امتحان کنید. سبزیجات یخ زده گاهی حتی از تازه هم بهتر هستند.

    •    ممکن است که شما بعضی از انواع غذاهای دریایی را دوست نداشته باشید (برای نمونه از میگو خوشتان نیاید) گونه های مختلفی از این نوع غذاها وجود دارد که شما میتوانید امتحان کنید مانند ماهی سفید و قزل‌آلای لذیذ!

    •    چیپس کلم به شکل متعجب کننده ای مزه ای شبیه انواع دیگر چیپس دارد که کمتر مغذی هستند.( حتی دختر من که با ناگت مرغ زنده است هم این نوع چیپس را دوست دارد).

    •    گاهی اوقات مارک های مختلف تجاری محصولات غذایی طعم های متفاوتی از یکدیگر دارند.

    •    بعضی افراد باور دارند که یک آبمیوه گیر رابطة آنها با میوه جات و سبزیجات را تغییر داده است، که شامل میوه جات و سبزیجاتی که قبلا دوست نداشته اند هم بوده است.

    •    اگر مزه بعضی سبزیجات برای شما تند است میتوانید از سبزیجات نارس که طعم آنها تند نشده استفاده کنید.
 

از غذاهای سالمی که دوست دارید بیشتر مصرف کنید ( و مصرف غذاهای ناسالم را کاهش دهید.)

شما مجبور نیستید که خودتان را به دوست داشتن کلم یا دیگر غذاهای سالم عادت دهید. تغذیه سالم فقط به معنی دادن سهم بیشتری به غذاهای سالم مورد علاقه تان در رژیم غذاییتان است. در خورشت ها و دیگر غذاها حجم بیشتری از سبزیجات و حجم کمتری از گوشت و کربوهیدراتها استفاده کنید. توصیه میکنیم برای شروع تغذیة سالم حجم سبزیجات در هر وعدة غذایی را دو برابر کنید.

اگر شما تمایل دارید که گوشت کمتری بدون حذف کامل آن مصرف کنید، یک روز دوشنبه بدون گوشت یا یک بار ناهار بدون گوشت در هفته را امتحان کنید، که میتواند خلاقیت شما را در مسیر درست به چالش بکشد. روش دیگری که به آسانی مقدار مصرف گوشت را کاهش میدهد تهیه خورشت گوشت یا پخت آن با استخوان است.

 

با زمان کوتاه شروع کنید

در حین شکل دادن عادت های غذایی درست، اگر در آغاز  مرحله به مرحله پیشروید و به یک بازة زمانی کوتاه متعهد باشید احتمال اینکه در شیوة جدید شکل دهی ذهن خود برای داشتن تغذیه ای سالم موفق تر باشید، بیشتر است.
 

وعده غذایی خودتان را لذت بخش تر کنید

یک وعده غذایی دلپذیر را با یک مهمانی شام با دوستان تجربه کنید( اگر آنها هم رژیم سالم غذایی داشته باشند به شما کمک میکند)، رفتن به یک رستوران بزرگ، یا پخت و پز با مواد تازه و همین طور که شما بیشتر به غذایی که میخورید توجه میکنید ، کم کم متوجه می‌شوید که  وعده های غذایی شما سالم‌تر شده‌اند. 

در پایان، به تلاش خود ادامه دهید بدون اینکه زندگی را به خودتان سخت بگیرید. داشتن رژیم غذایی سالم زمان بر اما با ارزش است. ما را هم از تجربیات خود آگاه کنید. 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید