۱۶ راه محافظت از موها در مقابل آفتاب تابستان

دوشنبه, تير 22, 1394 - 23:15 توسط تحریریه بادبادک

همه ما می دانیم که آفتاب داغ تابستان چقدر برای پوستمان مضر است و به همین دلیل برای محافظت از پوست خود اقداماتی را انجام می دهیم. ولی آیا تا کنون در مورد تاثیر آفتاب بر روی مو چیزی شنیده اید؟؟؟ آفتاب می تواند برای موهایمان به اندازه پوستمان آسیب رسان باشد.

تاثیرات آفتاب تابستان بر روی مو

موهای سالم و حالت دار شما، ممکن است در تابستان به موی بی حالت و بی جان تبدیل شود. و دیگر خبری از موهای حالت دارتان نباشد. این به دلیل مقدار رطوبت زیاد هواست که بر روی موها سنگینی کرده و باعث بی حالت شدن (اصطکاک) مو می شود.

عرق کردن و گرد و غبار در تابستان، باعث افزایش مشکلات مو اعم از شوره سر، موخوره، وز کردن و ریزش زیاد مو می شود.

آفتاب داغ تابستان هیچ رحمی نداشته و هر چه که بر سر راهش باشد، از جمله موی سر را خشک می کند. تصور کنید موهای خود را در تابستان صاف، فر یا هر حالتی که نیاز به گرما دارد، کرده اید. اتفاقی که برای مو می افتد را تصور کردید؟

در تابستان به دلیل خشکی و آفتاب سوختگی، پوست سر شما هم خشک و زبر می شود. عموما باور غلط مردم بر اینست که موی سر از پوست سر محافظت می کند. خشکی پوست سر مشکلات زیادی را بوجود می آورد که منجر به آسیب ریشه مو ها می شود.

تابستان زمانیست که موی شما خشک شده و رطوبت خود را از دست می دهد. در این مواقع راهکار شما چیست؟ استفاده بیشتر از نرم کننده و کوتاه کردن زیاد مو؟ این اشتباه بزرگیست.

شستشوی روزانه مو هم چاره ساز نیست. همچنان که نشستن موهای عرق کرده باعث افزایش ریزش مو می شود.
موها در معرض آفتاب داغ، دچار سوختگی شده و خرمایی رنگ می شوند. اگر در فضای سرباز به مدت طولانی باشید، رنگ مو های رنگ شده شما کم رنگ می شود.
آیا موهایتان همیشه چرب است؟؟؟ این به دلیل عرق بیش از حد و یا شاید استفاده از کرم ضد آفتاب در نزدیک خط موی سرتان باشد.
می بینید که تابستان چگونه می تواند تبدیل به یک کابوس برای مو ها شود؟ از این رو پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب و اجرای اقدامات لازم جهت محافظت از مو قبل از بیرون رفتن بسیار مهم است.

چطور در تابستان از موهای خود محافظت کنیم؟

در طول تابستان موهای ما به روش های مختلف آسیب می بیند؛ بیش از اندازه در معرض اشعه های مضر آفتاب قرار گرفتن، عرق کردن یا در حقیقت رطوبت هوا، گذراندن زمان زیادی در استخرهایی که حاوی آب کلردار هستند. گرچه همه این موارد می توانند باعث آسیب بلند مدت به موها شوند، اما با کمی مراقبت پیشگیرانه می توانید زیبایی موهایتان را حفظ کنید!

قبل از اینکه محصولات بهداشتی سازگار با موهای خود را انتخاب کنید، ابتدا موارد زیر را بررسی کنید:

۱.نوع پوست سر؛ چرب، خشک، شوره سر، خارش پوست سر یا سایر موارد پزشکی
۲.نوع موی سر؛ صاف، فر، حالت دار، رنگ شده، فر شده، صاف شده یا هر نوع دیگر

۱. پرهیز از رنگ ها و مواد آرایشی:
تابستان باعث خشکی و در نهایت آسیب به موهایتان می شود. بنابراین توجه داشته باشید که در این فصل از مواد شیمیایی بر روی موهایتان، کمتر استفاده کنید. موهایتان را چه در خانه یا سالن آرایشی کمتر رنگ کنید.
اگر واقعا مایلید موهای خود را در طول تابستان رنگ کنید یا رنگش را تغییر دهید، یک یا دو ماه قبل از اینکه تابش آفتاب خیلی مستقیم شود این کار را انجام دهید.

۲.نرم کننده موهایتان را دوست داشته باشید:
با توجه به اینکه آفتاب موها را خشک می کند، از نرم کننده برای برگرداندن رطوبت مورد نیاز موهایتان استفاده کنید. نرم کننده ای را انتخاب کنید که مناسب نوع و بافت موهایتان باشد. اگر شنا می کنید، ابتدا به موهایتان کرم ترمیم کننده مو، که نیاز به آبکشی ندارد بزنید و سپس کلاه شنا را سر کنید.

۳. با احتیاط موهایتان را با شامپو بشویید:
در صورتیکه هر روز حس می کنید که باید موهایتان را با شامپو بشویید، دقت داشته باشید که این کار علی رغم مفید بودن بیشتر مضر است. استفاده زیاد از شامپو پوست سر و موی شما را بیشتر خشک می کند.
اگر پوست سر شما عرق زیاد می کند و یا موهایتان زود به زود چرب می شود و به آسانی عرق می کند، از شامپو های ملایم استفاده کنید که مناسب فصل تابستان هستند.
شامپو را فقط به پوست سر خود بزنید، نه به موهایتان، و وقتی که پوست سرتان را شامپو می زنید، کف شامپو که شسته می شود موهایتان را هم تمیز می کند. استفاده از شامپو به طور جداگانه به موها و نوک موها باعث خشک شدن آنها می شود.

۴. شنا کردن:
شما هم شنا کردن در تابستان را دوست دارید؟ دقت کنید که قبل از شنا کردن موهای خود را با شامپو نشویید، چون شامپو زدن باعث پاک شدن چربی های محافظ مو شده و سبب صدمه و آسیب بیشتر توسط مواد شیمیایی و نمک در آب می شود.
هنگامی که از استخر خارج می شوید، دوش سریعی گرفته و از شامپویی که حاوی اتیلن تترا استیک اسید است استفاده کنید. این شامپو باعث از بین رفتن اثرات مضر کلری که در آب است، شود.

۵. از گرما دوری کنید:
آفتاب به اندازه کافی به موهای شما گرما می دهد، بنابراین تا آنجا که می توانید از گرمای اضافی دوری کنید. سعی کنید که از سشوار کمتر استفاده کنید، و در صورت نیاز، موهایتان را نیم ساعت زودتر بشویید تا زمان کافی برای خشک شدن موهایتان، بدون نیاز به سشوار داشته باشد. استفاده از اتوهای مو برای صاف کردن یا حالت دادن موهایتان دوری کنید و اجازه دهید که موها حالت طبیعی خود را داشته باشند.

۶. موهایتان را کوتاه کنید: 
​در تابستان نوک موها بیشتر آسیب می بینند. این حالت زمانی دیده می شود که نوک موها شاخه شاخه و خشک شده باشد، که این حالت نه تنها نشانه عدم سلامتی مو است بلکه ظاهر زیبایی هم ندارد. تابستان زمان مناسبی است که موی خود را مطابق با مدل های جدید کوتاه کنید، اما اگر واقعا تمایل به مدل های کوتاه مو ندارید، می توانید نوک موها را کوتاه کنید تا موهای سالم تری داشته باشید.

۷. به رنگ موهایتان اهمیت دهید:
اگر به تازگی موهایتان را رنگ کرده اید و یا موهای رنگ شده دارید، می بایست در تابستان مراقبت بیشتری از آنها کنید. مواد شیمیایی که در دکلره ها وجود دارد سبب بیشترین آسیب به مو و خشکی بیش از حد آن می شود. 

زمان انتخاب محصولات مراقبت از مو، به سراغ محصولات موهای رنگ شده بروید. اگر اخیرا موهایتان را رنگ کرده اید، سعی کنید کمتر در روز، مخصوصا اوقات پیک آفتاب، به بیرون روید. اگر واقعا باید بیرون بروید، سعی کنید موهایتان را با کلاه یا روسری بپوشانید.

۸. محافظت از مو
بهترین راه محافظت از مو در مقابل آفتاب سوزان، استفاده از روسری است. اگر تمایلی به پوشیدن روسری ندارید، مطمئن شوید که از کرم های ترمیم کننده مو که نیاز به آبکشی ندارند برای محافظت از موهایتان استفاده کنید. اگر در فضای آزاد و زیر آفتاب مجبور به کار کردن هستید، محصولاتی را برای حفاظت از موهایتان انتخاب کنید که حاوی مقدار قابل قبولی فاکتور محافظت از آفتاب یا SPF باشند. همچنین از ماسک های مو یا محصولات ضد آفتاب که مخصوص مو هستند، استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که به محض رسیدن به منزل موهایتان را بشویید.

۹. وز موهایتان را کنترل کنید:
گرمای تابستان باعث می شود که موها بیشتر خشک شده و وز کنند. پس سعی کنید با بستن موهایتان از وز شدن آنها جلوگیری کنید. در ماههای گرم موهای خود را مدل های متفاوت ببندید. موهای خود را با بافت های مختلف، دم اسبی، انواع بستن رو به بالا و شینیون های ساده بیارایید. بستن موها نه تنها مانع از وز شده بلکه از مقدار تعریق هم می کاهد. 

۱۰. نوشیدن زیاد مایعات
زمانیکه همه موارد بالا، برای حفاظت موها از خورشید را بکار بردید، اگر به اندازه کافی آب استفاده نکنید به هدفتان نمی رسید. مقدار نوشیدن آب و مایعات دیگر، تاثیر بسیار زیادی بر روی مو و پوست شما دارد. پس به سراغ نوشیدنی های خنک بروید تا موهای خود را سالم نگه داشته و بدنتان را خنک تر کند. تا آنجا که امکان دارد میوه و سبزیجات تازه را در رژیم غذایی خود اضافه کنید. این موارد بیشترین چیزهایی است که باعث سلامت موهای شما می شوند.

۱۱. شستن موها توسط نرم کننده
درست است که در تابستان موها کثیف تر می شوند و نیاز به شستشوی مرتب دارند. اما شامپو تنها راه شستن موها نیست. شستن موها توسط نرم کننده برای مراقبت بیشتر موها در تابستان توصیه می شود. به این صورت که موهای خود را خیس کرده، سپس به موهای خود یک نرم کننده آبرسان برای 2 دقیقه بزنید و سپس موها را بشویید. بله شستن موها توسط نرم کننده به صورت روزانه، موها را برای 3-4 روز تمیز نگه می دارد و دیگر نیازی به استفاده از شامپو نیست.

۱۲. استفاده از شامپو های خشک:
چرب کردن موها و استفاده روزانه از نرم کننده باعث چرب شدن مو و نیاز به استفاده از شامپو شده است؟ بنابراین از شامپوهای خشک استفاده کنید. شامپوهای خشک در سال های اخیر وارد بازار شده که به صورت پودر یا اسپری می باشد. این شامپوها نیاز به آبکشی ندارند و در تابستان برای جذب چربی های اضافی پوست سر کاربرد دارند بدون آنکه پوست سر شما را خشک کنند. این یکی از ساده ترین روش ها برای مراقبت از مو در تابستان است.

۱۳. استفاده از نرم کننده های عمیق مو:
گرما در فصل تابستان زیاد بوده و بنابراین مراقبت از موها در این فصل بسیار مهم می باشد. مو در مقابل آفتاب، تمایل به خشکتر، نازکتر و شکننده تر شدن دارد، بنابراین اگر زیاد در مقابل آفتاب هستید می بایست مرتب مراقب موهایتان باشید. در این زمان استفاده از نرم کننده های عمیق مو بسیار مفید بوده و باعث تغذیه، تامین و حفظ رطوبت مو می شود.

۱۴. مدل مو:
تابستان زمانیست که بیشتر باید موها را بست. روش های جدید بستن موها به صورت دم اسبی، بافت مو و یا شینیون های ساده را امتحان کنید. مدل های جدید بستن موها بسیار شیک بوده و موهای شما را از آسیب های خارجی حفظ می کند.

۱۵. انتخاب درست محصولات مراقبت از مو
به دنبال محصولاتی با برچسب حجم دهنده، آبرسان و مرطوب کننده بروید. از خرید محصولات حالت دهنده مو که حاوی ترکیبات الکل فرمالدئید و یا محصولاتی که دارای برچسب حالت دهنده است دوری کنید. این محصولات به شدت موها را خشک می کنند.

۱۶- مراقبت در شب
کرم ترمیم کننده مو که نیازی به آبکشی ندارد، را به قسمت های خشک و وز مو بزنید و روی موهای خود را با کیسه پلاستیک یا پارچه بپوشانید و بخوابید. صبح با موهای نرم و خوش حالت و مرطوب از خواب برخیزید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید