راهنمای داشتن ذهن فعال‌تر

چهارشنبه, تير 17, 1394 - 02:29 توسط تحریریه بادبادک

اگر از ورزش فرار می‌کنیم و عذاب وجدان داریم، که چرا عضلات و بدنمان تحلیل می‌روند، خب، حالا دیگر باید بار عذاب وجدان ورزش نکردن ذهن را هم بر دوش بکشیم.

ذهن نیاز به تمرین‌هایی دارد از جمله قوی‌تر کردن حافظه.  تمرین یادآوری یکی از کارهایی‌ست که می‌توان انجام داد. مباحثه درباره موضوعات مختلف، با دلیل یا بی‌دلیل، یک ورزش ذهنی مثل دویدن درجا برای ذهن است. در مورد موضوعات مختلف صحبت کنید و نظر دهید. این کار ماهیچه‌های حافظه شما را قوی‌تر می‌کند.

سعی کنید افراد را با نامشان صدا کنید. با این کار بخشی دیگر از حافظه را تقویت می‌کنید.

کارهای تکراری را به شیوه‌ای غیرتکراری انجام دهید. با انجام کارهای تکراری، مغز به روش کار عادت می‌کند ولی با تغییر روش انجام کار، ذهن به صورت دائم فعال می ماند.

یادگیری نواختن یک ساز موسیقی، یک زبان جدید، ترجمه کردن، رقص و مانند آن همگی فعالیت هایی هستند که کارکرد مغز را بالا می برند.

و اما خود ورزش: از بدنتان استفاده کنید.

ورزش نه تنها تناسب بدن شما را حفظ می‌کند که به کارکرد مغز هم  یاری می‌رساند. حتی فقط ۲۰ دقیقه ورزش در روز عملکرد حافظه را بهبود می‌بخشد و عملکرد نورون‌ها را تسریع می‌کند.

با آن‌هایی که دوستشان دارید، زمان بیشتری بگذرانید.

اگر به دنبال کارکرد خوب ذهنی هستید، به دنبال روابط گرم و صمیمی باشید. البته این امر به بسیاری از خصوصیات روحی چون درون‌گرایی یا برون‌گرا بودن باز می گردد ولی سعی در گسترش ارتباطات مهارت شما در بیان نظرات و افکارتان را نیز بالا می برد.

و در آخر نوبت خوراکی‌هاست.غذاهایی چون ماهی، میوه و سبزیجات بر فعالیت مغز موثر هستند. وقتی شکلات می خورید مغز دوپامین دریافت می‌کند که به یادگیری و به خاطر آوردن کمک می کند. 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید