گام های کوچک شخصی برای تاثیر بزرگ در سلامت زمین

سه شنبه, ارديبهشت 15, 1394 - 01:02 توسط تحریریه بادبادک

زمین، یک ملیت است

فقط قرار نیست شعار بدهیم که در حال فعالیت زیست محیطی هستیم. به سوی سبز رفتن یک وظیفه خطیر است که تنها در صورتی تحقق پیدا می‌کند که به سمت زندگی فراگیر برویم. در این روند لازم است چیزهایی ساده، تغییر کنند. 

مواردی که در این صفحه مرور می‌کنیم ممکن است تکراری به نظر بیایند یا حتی ملال‌آور باشند اما یادآوری‌هایی‌ست که می‌تواند مشکلات زمین را ریشه‌ای تر از پیش حل کند، اگر جدی‌شان بگیریم.

لامپ را عوض کنید
اگر هر خانواده در ایران، یکی از لامپ‌های فولورسنت را جایگزین یک لامپ کم‌مصرف کند، تنها با همین حرکت ساده، می‌تواند آلودگی کره زمین را به اندازه آلودگی‌ای که یک میلیون خودرو کم می‌کنند بکاهد. 
رنگ و نور لامپ‌های کم‌مصرف را دوست ندارید؟ کافی‌ست این لامپ تعویض شده مربوط به دستشویی، انباری و یا راهروها باشد که قرار نیست مدت زیادی زیر آن قرار بگیرید.

 

کامپیوتر خود را هر شب خاموش کنید
تنها کافی‌ست یک دکمه قبل از خواب بزنیم تا محیط زیست به مقدار زیادی کمتر آسیبببیند. تنها خاموش کردن کامپیوتر به جای روشن ماندن آن و کشیدنش از برق می‌تواند برابری کند با ۵۰ هزار تومان کمک سالیانه به محیط زیست و صرفه‌جویی در مصرف برق. لازم نیست حتما تاریکی بکشیم تا از زمین محافظت کرده باشیم، چنین رهکار ساده‌ای می‌تواند کارایی زیادی داشته باشد. 

 

آب‌کشی نکنید
کافی‌ست در تنظیمات ماشین ظرف‌شویی،  موقع شستشوی ظرف‌ها، دکمه آبکشی یا Rinse را خاموش کنیم. از مقدار آبی که بی جهت دور ریخته می‌شود کاسته می‌شود. صرفه‌جویی در وقت هم به کنار، با این‌کار انرژی زیادی که برای گرم کردن آب اضافی صرف می‌شود را صرف نمی‌کنیم. تخریب نکردن محیط زیست، کمک به آن است. 

 

اجاق گاز را زودتر روشن نکنید
مگر مواقعی که در حال پختن نان یا کیک هستید، اجاق گاز را پیش از قراردادن ظرف غذا روشن نکنید. همین طور وقتی می‌خواهید بدانید غذایی در فر آماده شده یا نه، به جای آن‌که در را باز کرده و به آن چشم بدوزیم، کافی‌ست از پنجره نگاه کنیم.

 

استفاده از شیشه‌های بازیافتی
از شیشه‌های بازیافتی استفاده کنید. استفاده از آن‌ها تا ۲۰ درصد آلودگی هوا و ۵۰ درصد آلودگی آب را در جهان کاهش می‌دهد. چرا که اگر این کار را نکنیم، تجزیه هر کدام از شیشه‌ها یک میلیون سال طول می‌کشد.

 

رخت پهن کردن
رخت‌های خود را پهن کنید به جای آن‌که به شوفاژ یا خشک کننده ماشین لباس‌شویی رو بیندازید. با این کار، اگرچه خشک شدن لباس‌ها بیشتر طول می‌کشد اما  باعث می‌شود علاوه بر صرفه‌جویی در پول، محیط زیست را هم نجات دهید. 

 

گیاهخواری،‌ولو موقت
برای یک تکه گوشت گاو که وعده یک روز ماست، ۲۵۰۰ گالن آب مصرف شده است. برای هر یک همبرگری که از گوشت حیوانات استفاده می‌شود معادل ۵۵ فوت مربع از یک جنگل نابود شده است. تنها کافی‌ست یک وعده در هفته را گیاه‌خوار باشید تا به تخریب محیط زیست یک نه بزرگ گفته باشید.

 

از داغِ‌داِغ به سردوگرم
اگر همه مردم ایران، دکمه شستن داغ داغ را در ماشین لباس‌شویی به سرد و گرم تبدیل کنند، معادل ۵۰ هزار بشکه نفت در روز صرفه‌جویی خواهد شد. 

 

فقط یک دستمال کاغذی کمتر
به طور متوسط یک عضو جامعه صنعتی در جهان، سالانه ۲۲۰۰ دستمال کاغذی مصرف می‌کند. اگر هر یک از ما تصمیم بگیریم در روز یک دستمال کاغذی کمتر از پیش مصرف کنیم، موجب می‌شود تنها پانصد کیلوگرم دستمال کاغذی نیاز به دفن در محل زباله‌ها نداشته باشند.

 

هر دو طرف کاغذ را استفاده کنیم
کشوری مثل آمریکا، در سال ۲۱ میلیون تن کاغذ مصرف می‌کند که برابر ۸۵۰ کیلو برای هر کارمند است. برای جلوگیری از تداوم این روند تصمیم گرفته‌اند تبلیغات را روی استفاده از گزینه چاپ روی هر دو طرف کاغذ در چاپگرها فعال کنند و نکته‌مهم‌تر این‌که:‌وقتی به کاغذی نیاز نباشد، آن را روی سطل آشغال مخصوص کاغذ‌های بازیافتی بیندازند.

 

روزنامه‌های بازیافتی بخوانیم
بیشتر روزنامه‌هایی که می‌خوانیم به زودی رواله سطل آشغال خواهند شد. داغ‌ترین خبرها هم پس از خوانده شدن ارزش نگهداری ندارند. با این حال رقابتی در جامعه سرمایه‌داری بر سر کیفیت روزنامه‌ها در گرفته است که به نظر بیهوده می‌آید. به عنوان مخاطب شاید لازم باشد این را به گوش مدیران روزنامه‌ها برسانیم که اگر آن‌ها را روی کاغذهای بازیافتی چاپ کنند مای خواننده با رغبت بیشتری خواهیم خرید. بازیافت تنها مقالات یکشنبه در آمریکا می‌تواند هر هفته نیم میلیون درخت را از مرگ حتمی نجات دهد. 

 

کادوپیچی خلاقانه
از کیسه‌های مخصوص هدیه، کاغذ کادو و وسایل این‌چنینی خلاقانه‌تر استفاده کنیم. ز آن‌هایی که می‌شود دومرتبه در کادوپیچی بعدی استفاده کنیم. کاغذکادوهای سازگارتر با محیط زیست انتخاب کنیم حتی اگر برق نیستند می‌توانند با نوع کادوپیچی به زیبایی بیشتری به خود بگیرند.

 

در استفاده از بطری‌های آب تجدیدنظر کنیم
۹۰ درصد بطری‌های آب بازیافت نمی‌شوند. از آن‌ها کمتر استفاده کنید و در بطری‌های شیشه‌ای یا قمقمه‌ها آب بخورید. همین کار باعث می‌شود هم کیف پول پرتری داشته باشید هم به محیط زیست کمک شایانی کرده باشید.

 

فقط یه دوش کوچولو
حمام‌های مفصل نسبت به دوش‌گرفتن‌های سبک دوبرابر آب مصرف می‌کنند و البته مقدار خیلی خیلی بیشتری انرژی برای گرم کردن آب می‌برند. در هفته آینده به جای حمام‌های مفصل، چندین مرتبه دوش بگیرید. اگر فقط ۲ دقیقه سریع‌تر دوش بگیرید می‌توانید تا ۱۰ گالن آب صرفه‌جویی کنید. 

 

درخت بکارید
چه اهمیتی دارد که روز درختکاری نیست؟ یک روز جمعه را انتخاب کنیم و تنها یک گیاه، هر چه که می‌خواهد باشد، بکاریم. جدای نجات محیط زیست،‌ تجربه یک بار کاشتن نهال در زندگی ما می‌تواند یک خاطره شیرین باشد. 

 

دست دوم به معنای درجه ۲ نیست
با خرید بعضی چیزها از سمساری، یا چک کردن آگهی‌های روزنامه و سایت‌های فروش دست‌دوم می‌توانید کالاهایی به مراتب باکیفیت‌تر را با قیمت ارزان‌تر بیابید. با این کار خیلی چیزهایی را که نیاز داریم به دست می‌آوریم و در ازایش، منابع محیط زیست جهان را کمتر تخریب کرده‌ایم.

 

محلی خرید کنیم
اگر در اطراف شما مزرعه یا کارخانه‌ای وجود دارد بهتر است از آن‌ها خرید کنیم. هزینه حمل و نقل به کنار، مقدار زیادی انرژی صرف حمل و نقل می‌شود که می‌تواند زمین را بیش از پیش تهدید کند. به همین خاطر بهتر است در شرایطی برابر، از آنی خرید کنیم که برند او، «بچه محل» ما همشهری ماست.

 

سرمایه‌گذاری روی چای شیرین اول صبح
اگر هر روز صبح خود را با نوشیدن قهوه یا چای در لیوانی یک بار مصرف - پلاستیکی یا کاغذی - آغاز می‌کنید، سعی کنید خود را عادت دهید تا این کار را در یک ماگ سرامیکی دائمی که با خود همراه خواهید داشت انجام دهید. بهترین ماگی که فکر می‌کنید دوستش دارید را انتخاب کرده و بخرید. با این کار می‌توانید نقش بسزایی در کم کردن مصرف مواد نامناسب برای طبیعت بردارید. در خیلی از کشورهای جهان، قهوه‌فروشی‌های مشهوری مانند استارباکس هستند که در ازای این کار به شما تخفیف هم می‌دهند.

 

چراغ‌ها باید گاهی روشن بمانند
وقتی اتاق را ترک می‌کنیم چراغ‌ها را خاموش کنیم اما تنها زمانی که بیشتر از ۱۵ دقیقه قرار است اتاق را ترک کنیم. در غیر این صورت انرژی‌ای که برای گرم‌شدن و روشن شدن دوباره آن‌ها صرف می‌شود باعث اتلاف انرژی بیشتری می‌شود. 

 

همراه بردن ماژیک در پیک‌نیک
خیلی از ما وقتی به پیک‌نیک می‌رویم یا یک گردهم‌آیی دوستانه در هوای آزاد را تجربه می‌کنیم، یا به مراسم کباب‌خوری در حیاط دعوت شده‌ایم، بارها لیوانمان را گم می‌کنیم یا از ظرف های مختلفی استفاده می‌کنیم چون یادمان رفته کدام مال ما بوده است. کافی‌ست در چنین مواقعی، با خود یک ماژیک ساده به پیک‌نیک ببریم و نام مان را هم اگر نمی‌خواهیم، علامتی روی ظروف مرتبط با خود بگذاریم. علاوه بر این که از نظر بهداشتی هم رعایت بیشتری کرده‌ایم، از اتلاف مواد یک‌بار مصرف یا نیاز به مصرف اب برای شستن آن‌هایی که یک بار مصرف نیستند نیز جلوگیری کرده‌ایم. 

 

چرخش برات بهتر بچرخه
با بررسی چرخ‌های خودرو، تعویض فیلتر هوا، باد لاستیک و مانند آن کارکرد خودرو را بهبود می‌بخشیم، از ایجاد آلودگی صوتی و هزینه‌های بعدی جلوگیری می‌کنیم. مصرف بنزین را کاهش می‌دهیم و همه این‌ها به سود محیط زیست امروز و فردای ماست. 

 

به اشتراک بگذارید
یک نگاه به آن‌چه که یاد گرفتید بیاندازید!  مطالب را به خودتان یادآوری کنید و با دیگران  قسمت کنید.اگر هر یک نفر که می‌شناسید یک قدم کوچک برای دنیایی سبزتر بردارد، در نتیجه‌ تلاش جمعی بی نظیری اتفاق خواهد افتاد.


از باتری‌های قابل شارژ استفاده کنید.
هر ساله ۱۵ میلیارد باطری تولید شده و به فروش می‌رسد که بسیاری از آن‌ها باطری‌های یک‌بار مصرف هستند و بخش کمی از آن‌ها بازیافت می‌شود. یک شارژر و چند دست باطری قابل شارژ بخرید و در خانه داشته باشید. هرچند که به نظر خریدن این تجهیزات سخت می‌آید اما این را هم در نظر بگیرید که چه میزان از هزینه‌های شما برای خرید باطری کم می‌شود و خوب، اگر در صبح یک روز تعطیل باطری کنترل تلویزیونتان تمام شد برای خرید باطری دیگر قرار نیست تمام شهر را بگردید.

قبض‌‌ها را اینترنتی پرداخت کنید.
با یک تخمین کوچک اگر شماقبض‌هایتان را آن‌لاین پرداخت کنید و به جای دریافت قبض کاغذی از طریق اینترنت و تلفن آن‌ها را بپردازید سالانه ۴ و نیم میلیون درخت را نجات داده‌اید. ۵۰ میلیون تن دی‌اکسید کربن و دیگر گازهای گل‌خانه‌ای  و ۴۰۰ میلیون زباله جامد کم‌تری تولید خواهد شد.

 یک راه بهتر برای آب کردن یخ‌ها در زمستان
در سرمای زمستان و وقتی که همه چیز یخ زده است زیاد پیش آمده است تا شما از انواع مختلف ضد یخ‌ها استفاده کنید، این کار باعث امنیت راه رفتن در پیاده رو‌ها و خیابان‌ها می‌شود اما اگر از مواد شیمیایی استفاده می‌کنید باید این را هم بدانید که این مواد برای حیوانات خانگی ضرر دارند. سنگ نمک و محصولاتی که زیر مجموعه نمک هستند هم از ورود آلودگی‌های شیمیایی به آب‌ آشامیدنی جلوگیری می‌کنند و هم برای حیوانات ضرری ندارند و در بسیاری از بقالی‌های شهر هم یافت می‌شوند.


استفاده از نی وهم‌زن‌های پلاستیکی برای هم زدن قهوه‌تان را متوقف کنید

سالانه در دنیا میلیاردها نی و هم‌زن پلاستیکی دور ریخته می‌شود پلاستیکی که سال‌های دراز طول می‌کشد تا بازیافت شود. این به این معنی نیست که قهوه‌تان تلخ بخورید، اگر اول توی لیوان کرم و شکر بریزید و بعد قهوه را روی آن بریزید مطمئن باشید که به خوبی با هم ترکیب می‌شوند.


انسرینگ تلفن‌تان را قطع کنید. 

انسرینگ تلفن ۲۴ ساعت روز و هفت روز در هفته در حال مصرف انرژی هستند. اگر تمام ماشین‌های انسرینگ با پیغام گیر صوتی جایگزین شوند انرژی که ذخیره می‌شود چیزی حدود ۱ میلیون کیلووات در ساعت است. 


نرم افزارهای مورد نیازتان را تا جایی که می‌توانید دانلود کنید

 سالانه ۳۰ میلیارد از نرم افزارهای مختلف بر روی لوح‌های فشرده به بازار آمده و به فروش می‌رسند، این در واقع به نوعی تولید زباله جامد به حساب می‌آید. اگر می‌توانید و تا جایی که نرم افزارهای مورد نیازتان روی اینترنت موجود هستند آن‌ها را دانلود کنید.


با بلیت‌های الکترونیکی سفر کنید

هزینه‌های پردازش یک بلیط کاغذی هواپیمایی حدودا ۳۵۰۰۰ هزارتومان ( چیزی بیش از ۱۰ دلار) است. در حالیکه برای بلیط‌های الکترونیکی یا E-TICKET فقط ۳۰۰۰ تومان (۱ دلار) هزینه می‌شود. در آیندهنزدیک بلیط‌های الکترونیکی تنها گزینه هستند و این کار چیزی حدود ۹ میلیارد در سال ذخیره خواهد کرد. 

علاوه بر صرفه جویی‌های مالی مقدار کاغذی که در این فرآیند از پروسه حذف می‌شود بسیار قابل توجه است.


کیسه پلاستیکی بس است

سالانه ۵۰۰ میلیارد کیسه پلاستیکی در سراسر جهان استفاده می‌شود. این کیسه ها نه تنها مخری محیط زیست هستند بل‌که کم کم راهشان را به اقیانوس‌ها و منابع آبی پیدا می‌کنند و در زنجیره غذایی ما قرار می‌گیرند. 

کیسه‌های قابل بازیافت بسیار ارزان‌تر و در دسترس‌تر هستند . 

 

کارواش منتظر ماست، بیا تا برویم
کارواش‌های حرفه‌ای در میزان مصرف آب بسیار به صرفه‌تر عمل می‌کنند. اگر هر یک نفر در کشور که ماشینش را در خانه تمیز می‌کند به جای آن ماشینش را به کارواش ببرد صرفه جویی در میزان مصرف آب چیزی حدود ۳ میلیون گالن است.


کهنه‌ها را ببخشید
قبل از اینکه چیزی را دور بیاندازید به این فکر کنید که ممکن است یک نفر دیگر باشد که به آن احتیاج دارد. شاید بتوانید آن را به یک سازمان خیریه یا وب‌سایت‌هایی که برای انتقال اجناس طراحی شده‌اند برای واگذاری بسپارید.


کبریت به جای فندک
بسیاری از فندک‌ها از بدنه‌های پلاستیکی ساخته شده‌اند و با گاز بوتان پر شده‌اند، هر دو از محصولات پتروشیمی. از آن‌جایی که بسیاری از این فندک‌ها یک‌بار مصرفند بیش از ۱.۵ میلیارد عدد از آن‌ها در محل دفن‌ زباله‌ها موجودند.


دورکاری ‌کنید، تا می‌توانید
اگر بتوانید با کارفرما یا رئیستان قراردادی داشته باشید که در بعضی روز‌های هفته از خانه کار کنید و از طریق تلفن و ایمیل با او در تماس باشید نه تنها در میزان مصرف بنزین و هزینه‌هایتان صرفه جویی کرده‌اید و سهمی هم در کاهش آلودگی هوا داشته‌اید بل‌که در لباس خانه هم مشغول به کار بوده‌اید.


پیش به سوی بازیافت آلومینیوم و شیشه
میزان مصرف انرژی در تهیه ۲۰ قوطی آلومینیوم بازیافتی با انرژی ساخت یک عدد قوطی تازه برابری می‌کند.
هر یک تن شیشه‌ای که بازیافت شود در مصرف  ۹ گالن نفت که برای ساختن شیشه از مواد خالص استفاده می‌شودصرفه جویی می‌کند.

 

بازیافتی کردن آویزهای لباس اضافه، توسط خودتان
این آویزها که معمولا از سیم‌های فلزی ساخته شده‌اند در بسیاری از برنامه‌های بازیافت پذیرفته نمیشوند. پس چه‌کار می‌شود کرد؟بسیاری از خشک شویی‌ها آن‌ها را از شما قبول می‌کنند تا برای آویزان کردن لباس‌های شسته شده استفاده کنند.

 

رسید پرداخت؟ هرگز
به بانک رفته و سرویس پیامکی را فعال کنید. با فعال شدن این خدمات، شما هر لحظه که نقل و انتقالی که در حساب بانکی‌تان رخ دهد، برای شما پیامکی می‌آید که موجودی حساب را هم به شما اعلام می‌کند. بعد از فعال شدن این سرویس دو کار مفید هست که تنها با یک بار فشردن انگشت اشاره قابل انجام است. 
گر به مغازه‌ای رفتید و خرید کردید، دیگر نیازی به دریافت رسید نخواهید داشت. به جای رسید فروشنده، رسید خود را به فروشنده بدهید و از او بخواهید رسید دوم را نگیرد. در کنار دستگاه خودپرداز هم که ایستاده‌اید، می‌توانید از دریافت رسید نهایی خودداری کنید. همچنین استفاده از گزینه «رویت موجودی» به جای چاپ آن، می‌تواند یک صرفه‌جویی در مصرف کاغذ باشد.

 

با اداره پسماند تماس بگیرید
همین الان یک کیسه زباله برداشته و هرآن‌چه قابل بازیافت می‌بینید و زباله خشک است از جمله کاغذهای روزنامه، جزوه‌های غیر قابل استفاده، مقواهای بدون مصرف و مانند آن را جمع کنید. سپس به سایت pasmand.tehran.ir رفته و نزدیک‌ترین مرکز پسماند را در محله خود پیدا کنید. به آن‌جا رفته و این زباله‌ها را به آن‌ها تحویل دهید. بااین کار علاوه بر این‌که عمر دوباره به این مواد هدیه داده‌اید، از هزینه‌هایی که برای دفن آن زباله‌ها می‌شد جلوگیری کرده‌اید. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید