با موهای چرب چه کنیم؟

دوشنبه, بهمن 27, 1393 - 10:04 توسط تحریریه بادبادک


موی چرب یکی از چهار نوع اصلی مو( خشک،چرب،نرمال و چرب و خشک) است. چربی مو از ترشح غدد سباسه که مسئول ترشح ماده روغنی سبوم است حاصل می‌شود. زمانی که این غدد از کنترل خارج می‌شوند و بیش از حد فعالیت می‌کنند، تمام طول مو‌ها چرب می‌شوند.
جهت شناسایی و شناخت نوع موهای خود، به حمام رفته و به خوبی موهای خود را شستشو دهید. موهای خود را در یك حوله بپیچید و با فشار آهسته دست روی حوله موها را خشك كنید. موها و كف سر را به هیچ وجه ماساژ ندهید. پس از چهل و هشت ساعت قسمتی از موهای فرق سر را كنار زده و با نوك انگشت بر روی پوست سر بكشید.
اگر نوك انگشت كاملاً چرب و براق شده باشد در این صورت پوست سر شما چرب است و شما باید از شامپوهایی که برای موهای چرب در بازار و داروخانه ها موجود است استفاده کنید.
موهای چرب بعد از هر بار شست وشوی روی هم خوابیده و رسوبات چرب روی آن جمع می‌شود و حالت چسبندگی و کدری پیدا می‌کنند که بر زیبایی فرد تاثیر بدی می‌گذارند. به همین دلیل فرد از دیدن موهای خود ناراحت می‌شود و به دنبال درمان می‌گردد.

برای جلوگیری از چربی موها چه کنیم؟
-بهترين راه براي جلوگيري از چربي موها استفاده از شامپوهاي ساده بدون ترکيبات نرم‌کننده است. چراکه اين شامپوها باعث پاک شدن همه ذرات باقيمانده حاصله از مصرف انواع محصولات بهداشتی مو و تميز کردن موها می‌شوند.شامپو مختص موهای چرب تهیه کنید. بهترین نوع شامپو، شامپویی است که چربی اضافه را بدون اینکه موهایتان را خشک کند از بین ببرد.  سپس اگر احتياج به نرم‌کننده داشتيد از نرم‌کننده جداگانه‌ای استفاده کنيد. نرم کننده را فقط به انتهای موهایتان بمالید، نه بر روی پوست سرتان.

- موها را به فواصل کوتاه بشویید، اما هر روز نه.  شست و شوی روزانه، چربی موها را زودتر از زمان معمول از بین می‌برد و باعث می‌شود موها برای جبران چربی از دست رفته بیش از قبل اقدام به تولید چربی کند. توصیه می‌شود که موهای خود را هر ۲ یا ۳ روز یک بار بشویید.

 - به محصولات آرایشی مو که برای موهایتان استفاده می‌کنید توجه کنید مقدار زیادی از این محصولات استفاده نکنید، اگر نه وزن موهای شما زیاد شده و اضافات این محصولات روی سرتان ته نشین می‌شود. ژل، موس و اسپری مو همگی به چرب شدن موهایتان کمک می‌کنند. از ژلهای کرمی استفاده نکنید، چرا که حتی زمانی که موهایتان چرب نیست آن را چرب نشان می‌دهند.

- تا جایی که می‌توانید کم‌تر به موهایتان شانه بزنید.زمانی که موهایتان را شانه می‌کنید، برس می‌کشید یا به آن حالت می‌دهید، پوست سرتان را هم تحریک خواهید کرد که باعث تولید چربی بیشتر خواهد شد. با کمتر شانه کردن موهایتان از تحریک شدن پوست سرتان اجتناب کنید.

- استفاده از لیمو و مالیدن آب تازه آن به سر باعث می‌شود که چربی سر گرفته شود و پوست نرم و شفاف شود.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید