دانستنی‌های مراقب از پوست در زمستان

يكشنبه, بهمن 12, 1393 - 22:34 توسط تحریریه بادبادک

حتما خیلی از شماها توی زمستون از ضد آفتاب استفاده نمی کنین.

علتش هم می تونه این باشه که معمولا زمستونا هوا ابری و مه آلوده و خبری از آفتاب نیست! خب، درسته که هوا سرده و اثری از آفتاب نیست ولی خبر بد اینه که در زمستون پوست شما بیشتر در معرض آسیب های پوستی مثلِ سرطان و انواع مشکلاتِ پوستی مثل لک و چین و چروک قرار می گیره.

چرا؟

به چند دلیل! اول اینکه در زمستون نسبت به تابستون، خورشید به زمین نزدیکتره و به همین علت اشعه های UV دارای قدرت و نفوذ بیشتری هستند. دلیلِ دیگه اینکه برف و یخ در زمستون باعث بازتاب نور خورشید می شن و در واقع شما دو برابر بیشتر در معرض اشعه های مضر نور خورشید قرار می گیرید. و دلیلِ دیگه ای که شاید تا الان نمی دونستین اینه که لایه ی اوزون در فصل سرما نازک تر میشه! و چی میشه؟ اشعه های UV کمتری رو می تونه جذب کنه و وقتی که هوای بیرون حسابی سرده، اشعه های UV آسیب بیشتری به سطح زمین و البته، به پوست شما وارد می کنه!

یعنی اینکه شما در زمستون باید هر روز با استفاده از کرم های ضد آفتابی که دارای SPF مناسب هستند از پوست صورت، گردن و دست های خودتون محافظت کنین و بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب در زمستون همونقدر واجبه که در تابستون!

 

 UV چیست؟ 

نور خورشید که به زمین می رسد شامل سه نوع طول موج است.

UVA: دارای طول موج بلندتر و قدرت نفوذ بیشتری می باشد. این اشعه موجب افزایش ملانین سازی، تیرگی پوست و ایجاد چین و چروک می شود.

UVB: با طول موجی کوتاه تر از UVA، سبب آفتاب سوختگی، سرخی و التهاب پوست و همچنین افزایش احتمال بروز برخی از سرطان های پوست می گردد.

UVC: دارای کوتاه ترین طول موج می باشد و خوشبختانه به طور کامل توسط لایه ازن جذب می شود.
 

SPF چیست؟

SPF یا فاکتور محافظت از پوست یک عدد است که میزان محافظت از پوست را در برابر اشعه UVA نور خورشید نشان می دهد. چطوری از پوست محافظت می کنه؟ مثلا اگر شما کرم ضد آفتاب نزده باشید و بعد از 10 دقیقه زیر نور آفتاب دچار سوختگی بشید، با استفاده از کرم ضد آفتابی که حاوی SPF  باشد، حدود 2 ساعت طول می کشد تا همان مقدار بسوزید!

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید