روغن زیتون چطور برای پوست مفید است؟

پنجشنبه, بهمن 2, 1393 - 04:25 توسط تحریریه بادبادک

بسیاری از ما یک شیشه روغن زیتون دم دستمان برای آشپزی داریم ولی ممکن است از همه فواید موجود در این روغن آگاه نباشیم.علی رغم آنچه در مورد روغن متصوریم- اینکه همه روغن ها برای دور کمر و قلب ما بد هستند!- روغن زیتون برای ما مضر نیست. در حقیقت،روغن زیتون حاوی چربی اشباع نشده ای است که به عنوان تقویت کنندهسلامت قلب و عروق شناخته شده اند.اضافه شدن روغن زیتون به رژیم غذایی روزانه شما میتواند سبب کاهش خطر گسترش بیماری قلبی، کاهش کلسترول بد و کاهش فشار خون شما شود.همچنین می تواند یک ضمیمه مناسب در زیبایی شما باشد.

در اینجا پنج راهی که روغن زیتون مصرفی در غذاهای مورد علاقه شما، برای پوستتان مفید است را می خوانیم. بیایید با این شروع کنیم که:
 

1.  روغن زیتون و داروهای غیراستروئیدی مانند آسپیرین و ایبوپروفین چه مشترکاتی دارند؟

خاصیت ضد التهاب دارند. برخی از انواع بیماریهای التهابی پوست شامل پسوریازیس ومواردی از درماتیت آتوپیک از جمله (شکل مزمن اگزما)، واکنش های آلرژیک و شوره می شوند. روغن زیتون حاوی ترکیباتی است که فعالیت دو آنزیم خاص در مرکز التهاب در بدن را متوقف میکند، شبیه به کاری که ایبوپروفین و سایر داروهای ضدالتهاب انجام میدهند. حدود 50 گرم روغن زیتون در رژیم روزانه شما برابری میکند با 10 درصد از مقدار پیشنهادی ایبوپروفین برای بزرگسالان.
 

2. روغن زیتون بیش از آن است که تنها برای قلب شما - و یا طعم پاستا- مفید باشد.این روغن می تواند شما را  از گسترش سرطان پوست حفظ کند، خصوصا از نوع مرگبار آن که ملانوما(melanoma) نامیده میشود.
 

زیتون و روغن زیتون حاوی آنتی اکسیدان است، دفاع طبیعی بدن است  در مقابل رادیکال های آزاد و مولکول هایی که بر اثر قرار گرفتن در معرض  آفتاب و سایر آسیب های محیطی صدمه می بینند.رادیکال های آزاد یه سلول های سالم آسیب می رساندامری که منجر به تشکیل تومورهای سرطانی می شود. همچنین می توانند منجر به از دست دادن کلاژن و الاستین شوند، دو ماده ای در پوست شما که آن را جوان نگه میدارد. اینها روغن زیتون را انتخاب خوبی برای مبارزه با سرطان و مقابله با تاثیرات پیری زودرس، می نماید.
 

3. لب های شما پوست نازکی دار و این پوست نازک موجب خشک شدن و ترک خوردن آنها در هوای سرد، خشک، در مقابل خورشید، باد و یا حتی کاری که بدون توجه انجام می دهید،مانند نفس کشیدن با دهان، می گردد.
 

اگر بدون رژ لب مورد علاقه تان ماندید، یک راه حل آسان و سریع دم دست است، یک لایه نازک از روغن زیتون روی لبهایتان بمالید، چند بار، تا آن ها را از آسیب حفظ کنید و آنها را نر م نگاه دارید(خصوصا در طول شب). روغن زیتون همچنین می تواند به عنوان یک لایه بردار ملایم مورد استفاده قرار گیرد، با مخلوط کردن کمی شکر و مالیدن آن روی صورت.
 

روغن زیتون مرطوب کننده خوبی است ولی چون روغن است، ممکن است سبب جوش و یا کمی التهاب اطراف دهانتان گردد.
 

4. فواید آنتی بیوتیکی روغن زیتون: اگر در مصرف آنتی بیوتیک محتاط هستید، روغن زیتون میتواند کمکی برای درمان مشکلات میکروبی پوست باشد. ترکیب روغن زیتون، عسل و موم درمان موفقی برای مشکلات پوستی مختلفی مانند اگزما است.  

5. در حالیکه با کرم مرطوب کننده می توانید از پوست خشک و ترک خورده در زمستان اجتناب کنید، نتیجه ای یکسان را می توانید با روغن زیتون داشته باشید.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید