چگونه با فرزندم در مورد خبرهای ناراحت کننده صحبت کنم؟

سه شنبه, دى 23, 1393 - 11:12 توسط تحریریه بادبادک

"اولین بار خبر گم شدن یک کودک را از دختر سه ساله ام مخفی کردم. خبری که همه جا پخش شده بود، موقع اخبار تلویزیون را خاموش میکردم، روزنامه ها را پاره می کردم. می دانستم بالاخره روزی با او در مورد این خبر حرف می زند و این اتفاق افتاد و یکی از دوستانش که از او بزرگتر بود، خبر را با جزییات وحشتناک آن، برایش تعریف کرد! بعد از آن سعی کردم نکات تخیلی و نادرست ماجرا را برای دخترم توضیح دهم، ولی چون دوست او زودتر از من حادثه را تعریف کرده بود، حرف های او تاثیر و ماندگری بیشتری داشت و ذهنیت دختر من را تحت تاثیر قرار داده بود. از آن به بعد تصمیم گرفتم خبری را از دخترم مخفی نکنم."

تجاربی از این دست برای بسیاری از والدین پیش می آید. اخبار گاهی بسیار دردناک و ناراحت کننده هستند، و گاهی والدین نمی دانند آیا باید به فرزندانشان در این موارد چیزی بگویند یا نه؟
حتما باید این کار را بکنید، مشکل این است که ما دیگر نمی توانیم خبرها را از فرزندانمان مخفی کنیم. مطمئنن شما دوست ندارید آنها هر خبری را بدانند ولی شما نمی توانید آنها را ایزوله نگاه دارید، چون خبرها همه جا هستند. نکته مهم آن است که در مورد خبر صحبت کنیم بطوریکه به یک مسئله بزرگ و عصبی تبدیل نشود. 

بسیار مهم است که بچه ها اجازه داشته باشند تا به حقایق و رویدادها دسترسی داشته باشند؛ چه منابع مستقیم و چه اطلاعاتی که شما در اختیارشان قرار می دهید. مدیریت درست این موضوع راهی است که کودکان یاد میگیرند که خودشان در مورد موضوعات فکر کنند. 

به هر حال بین مخفی نکردن خبر از بچه ها و گفتن اخبار به آنها تفاوت بسیاری است. در اینجا اطلاعاتی که فرزند شما دارد بسیاری مهم و ضروری است. بعضی بچه ها خیلی حساس هستند و یا حتی با خواهر و برادر خود متفاوتند، برای همین گاهی باید که اخبار را برای فرزندانتان بصورت مجزا و با توجه به سن و احساساتشان مدیریت کنید.

اگر اخباری است که ممکن است بچه ها از جای دیگری بشنوند، بهتر است شما اول به آنها بگویی حتی با اجازه دادن شنیدن و یا دیدن اخبار؛ یا اول برایشان بگویید و بعد. توجه کنید که اگر خیلی رسمی آنها را بنشانید و حرف بزنید، خود قضیه را به یک مسئله بزرگ تبدیل می کند. مهمترین مسئله برای بچه ها و حتی نوجوانان آن است که بدانند والدین می توانند آنها را محفوظ نگاه دارند. آنها باید بدانند تحت هر شرایطی والدینشان اعتماد به نفس خود را حفظ می کنند.

راه دیگر برای صحبت در مورد اخبار آن است که ابتدا نکات مثبت را بگوببد، مثل اینکه شما در منطقه زلزله خیز و یا در حال جنگ زندگی نمی کنید. بچه ها در می یابند که اخبار ترسناک بصورت مرتب رخ میدهد، تصادف اتوبوس، زلزله، بمب و ... و طبیعی است که نگران شوند. بهتر است به آنها نشان دهید شما هم نگران هستید ولی سعی می کنید تعادل را حفظ کنید و با واقعیت این اتفاقات کنار می آیید.

نوبت به سئوالات میرسد، در اینجا بسیاری از والدین می ترسند چون خیلی از مواقع پاسخ را نمی دانند. با آنها صحبت کنید، چون اگر این کار نکنید به زودی به سراغ وب سایت ها می روند و راه را پیدا میکنند و این دقیقا زمانی است که خلاقیتشان خاموش میشود. پس اجازه دهید سئوال کنند و اگر در لحظه نمی توانید به آنها پاسخ دهید بگویید "بعدا ولی لطفا به من یادآوری کن که در این مورد حرف بزنیم."

پاسخ هایتان را با آرامش و ساده بگویید. بخواهید که اگر بیشتر سئوال دارند همه را مطرح کنند. احساسات خود را نشان دهید. در این صورت بچه ها یاد میگیرند که احساساتی شدن طبیعی است. ولی احساسات تند و عصبی را کنترل کنید.

به خاطر داشته باشید که بچه ها با احساسات برخورد می کنند و ممکن است سئوالات زیادی بپرسند، حتی در مورد خبری که شما هفته ها و یا ماه ها پیش به آنها گفته اید. این اصلا به معنی این نیست که آنها در تمام این مدت به این خبر فکر می کرده اند! ما نمی توانیم مطمئن باشیم که  فرزندانمان را از اخبار دور نگاه می داریم، ولی می توانیم مطمئن باشیم که می توانیم در این مورد همیشه با آنها صحبت کنیم.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید