چکار کنیم دهانمان بوی گل بدهد؟

چهارشنبه, دى 10, 1393 - 07:54 توسط تحریریه بادبادک

در اینجا راه هایی که می‌توانید همیشه دهانی خوش بو داشته باشید را میخوانیم:

با آب آغاز کنید
دور کردن باکتری ها یکی از منافع آب است. نوشیدنی هایی مثل نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا، چای یخ و ... حاوی اسید سیتریک هستند که ممکن است موجب ایجاد بوی بدی در دهان شما شود ولی مینای دندان های شما را نیز از بین می برد. نوشیدنی های گازدار اسیدی تر هستند پس کمتر از این نوع نوشیدنی ها استفاده کنید و آن را با همان آب خوب و قدیم جایگزین کنید.

خوب بخورید
پیشنهاد می شود تا به همراه چربی و پروتئین  کمی کربوهیدران بخورید. بوی نامطبوع کتون(در چربی وجو دارد) میتواند از طریق مری شما باز گردد و روی زبان شما بچسبد، برای همین مهم است که کربوهیدرات هایی مثل کلم بروکلی، هویج، سیب زمینی شیرین و میوه های تازه به رژیم غذایی خود اضافه کنید. سبزی بخورید، تا طبع قلیایی آن بوی بد ناشی از اسید بدن شما را خنثی کند. جویدن میوه های ترد مثل سیب، هویج، کرفس و ... به خاطر نوع بافتشان سبب می شود تا غذا از بین دندان های شما خارج شود و مانع ماندن باکتری روی آنها گردد، یعنی مثل یک مسواک طبیعی عمل می کند.  برگ تاز ه نعناع یا جعفری بجوید، دهان شما را خوش بو می کند.

بیشتر آب میوه های طبیعی بخورید و قهوه را کم کنید
آب میوه های طبیعی اسید کمتری دارند در حالیکه قهوه اسید بیشتری دارد که موجب بوی بد دهان می شود. اسید کمتر، بدن شما را در حالت قلیایی نگه می دارد که سبب بهتر شدن عملکرد آن می گردد.

هر روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید
آیا می دانستید که در کنار مسواک زدن، استفاده از نخ دندان اهمیت بسیاری دارد؟یکی از فواید آن دسترسی به نقاطی است که مسواک نمی تواند به آن راه پیدا کند. در صورتیکه از نخ دندان استفاده نکنید، آنچه میان دندان های شماست می تواند غذای باکتری های دهانتان را تامین کند در نتیجه باکتری ها اسید بیشتری در دهان شما آزاد میکنند که شبب بوی نامطبوع در دهان شما می شود.

زبان خود را بشویید
باکتری ها به پرز های چشایی شما می چسبند و موادی از خود آزاد میکنند که سبب بوی نام طبوع در دهان می شود. زمانیکه زبان خود را می شویید باکتری ها و مواد زاید را از روی زبان پاک میکنید.

از دهان شو های بدون الکل و حاوی روی استفاده کنید
آب دهان بوی نا مطبوع و آنچه باکتری ها تولید کرده اند را از بین میبرد، پس باید دهان خود را مرطوب نگاه داریم. الکل دهان را خشک میکند. استفاده از دهان شوی بدون الکل و حاوی روی بسیار مهم است. روی ترکیبات گوگرد دار را از بین می برد.

آدامس بدون قند و حاوی زایلیتول (Xylitol) بجوید
به خاطر داشته باشید که هدف، مرطوب نگه داشتن دهان است. با جویدن آدامس بزاق دهان افزایش می یابد و این امر به از بین رفتن باکتری ها کمک میکند. ولی مطمئن شوید آدامسی که استفاده میکنید بدون شکر باشد، در این صورت غذای باکتری های دهانتان را تامین نمی کنید.

آدامسی را انتخاب کنید که زایلیتول دارد، چون باکتری ها را از بین میبرد و به دندان های شما کمک میکند.

از خوش بو کننده دهان استفاده کنید
برای خوش بو شدن سریع دهان از ژلهای خوش بو کننده حاوی زایلیتول؛ کلورید روی و ویتامین C استفاده کنید، که همگی اینها موجب بهبود بافت دهان و خوش بو شدن آن می شود. می توانید از نعناع هم استفاده کنید.

سیگار نکشید
سیگار کشیدن نتنها دهان شما را خشک می کند، بلکه نیکوتین مویرگ های شما را تنگ می کند و در نتیجه جریان بزاق شما به خوبی صورت نمی گیرد، که این تنها یکی از مضرات کشیدن سیگار است. برای جلوگیری از این امر سیگارکشیدن را ترک کنید و یا هرگز آن را آغاز نکنید.

به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید