ویژگی های یک شامپوی مناسب چیست؟

پنجشنبه, بهمن 19, 1396 - 01:00 توسط تحریریه بادبادک

اولین چیزی که در انتخاب و خرید یک شامپو مهمه، این هست که پاک کننده و شوینده هایی که در اون شامپو به کار رفته مناسب باشه.
اصولا برای انتخاب شامپو باید دقت کنیم که شوینده های قوی مثل سدیم لوریل سولفات و یا سدیم لورت سولفات در اون به کار نرفته باشه. این نوع سورفاکتانت ها به علت قیمت ارزان، قدرت شویندگی بالا و کف زیاد رواج بسیاری داشته و از پر مصرف ترین سورفاکتانت ها در تهیه شامپو­ها محسوب می شوند. این مواد دارای عوارض مختلفی هستند که از بین اونها می تونیم به خشکی و تحریک پوست سر اشاره کنیم که باعث التهاب و خارش شده و احتمال بروز شوره سر رو افزایش می دن.
در نهایت، سبب ریزش مو ها می شن. بهترین pH برای شامپو حدود 5 تا 5.5 است، که pH طبیعی پوست و مو است و وجود و حفظ این PH در سطح پوست از رشد باکتری­ها جلوگیری می کنه. رشد باکتری ها یکی دیگه از عوامل بروز شوره سر می باشد.
نکته مهم دیگه اینکه، شامپویی رو انتخاب کنید که با نوع موی شما سازگاری داشته باشه. مثلا اگر موهای خشک و شکننده دارید، باید از شامپوی مخصوص موهای خشک استفاده کنید. و یا اگر مو­هاتونو رنگ کردید خیلی خوبه که شامپو­ی مخصوص مو­های رنگ شده رو انتخاب کنید.
یه نکته دیگه، استفاده از عصاره های گیاهی در ساختار شامپو­هاست. مثلا اگه موهاتون خشک هست بهتره شامپویی رو استفاده کنید که در اون عصاره آووکادو بکار رفته. عصاره آووکادو دارای ویتامین های A، E و D طبیعی می باشد و دارای خاصیت ضد التهاب خفیف بوده و در افرادی با پوست های حساس و شوره سر بسیار مؤثره.
این ماده یک لایه بسیار نازک چربی بر روی مو باقی می گذارد بدون اینکه ظاهر چرب یا حالت سنگین روی مو ایجاد کنه. همچنین وجود ویتامین هایی با منشاء طبیعی در این عصاره باعث تغذیه ریشه مو و ترمیم و محافظت مو در برابر عوامل نامساعد خارجی می شه. و یا اگه موهایی نازک و لخت دارید، عصاره گیاه جوجوبا از نازک شدن و شکنندگی موها جلوگیری می کنه و باعث محکم تر شدن و حجیم شده موهای شما میشه.
خلاصه سعی کنید که اول جنس مو­هاتون رو تشخیص بدین و بر اساس اون، شامپویی مناسب انتخاب کنید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید