کشف اولین کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ایران

جمعه, بهمن 6, 1396 - 03:32 توسط تحریریه بادبادک

عبدالله بهمنش، مدیرکل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد ایران اعلام کرد: اولین کانون ابتلا به ویروس آنفلونزای فوق حاد پرندگان در منطقه نجف آباد یاسوج شناسایی شده است.

به گزارش وبسایت اداره کل دامپزشکی این استان، وی همچنین اظهار داشت:

"تا زمان پاکسازی کامل ویروس کانون شناسایی شده در قرنطینه خواهد بود. تاکنون هیچ موردی در زمینه مشاهده ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مرغداری های استان گزارش نشده است.

پس از بررسی تخصصی و تایید آزمایشگاهی بیماری، مطابق با دستورالعمل‌های بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور، اقدام به معدوم سازی طیور موجود در واحد تا شعاع 3 کیلومتری آن و ضدعفونی محل کردند".

در همین راستا، فرزاد طلاکش دبیرکل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم‌گذار درباه آخرین وضعیت شیوع آنفولانزا حاد پرندگان نیز گفته است:

"براساس آخرین آمار از ابتدای مهر تا پایان دی ماه بیش از 395 کانون در کشور آلوده به این بیماری هستند که حداقل 350 کانون مربوط به واحدهای مرغداری صنعتی است.

مرغداران نسبت به تاخیر در پرداخت غرامت صندوق بیمه معترض هستند. از چند روز گذشته غرامت مرغدارانی که پرونده آنها تکمیل بوده، از سوی صندوق بیمه در حال پرداخت است".

مهدی معصومی اصفهانی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی نیز تصریح کرده است:

«امروز موضوع گسترش سریع بیماری آنفلوآنزا در بین مرغداری های کشور و درگیر شدن گله های مرغ نسبت به شیوع این بیماری در بین مرغ های مادر گوشتی باید هشدار جدی داد. 20 میلیون مرغ تخم گذار و یک میلیون مرغ مادر گوشتی در کشور به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا معدوم شده و از بین رفته اند.

این بیماری به شدت در بین گله های مرغ در 6 استان اصفهان، قم، تهران، آذربایجان شرقی، قزوین، البرز و مازندران که استان های اصلی تولید تخم مرغ و مرغ گوشتی کشور هم محسوب می شوند، در حال گسترش است.

وقتی صحبت از معدوم سازی 20 میلیون مرغ تخم گذار و یک میلیون مرغ مادر گوشتی می شود، یعنی عدد بسیار بالایی است».

ماه گذشته علیرضا رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی نیز گفت که بیش از 17 میلیون قطعه مرغ از ابتدای امسال در مرغداری های کشور بر اثر بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تلف شدند که بیش از 85 درصد از آنها تخمگذار بوده اند.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید