شهردار تهران: شهرداری به تنهایی توان مالی مقابله با آلودگی هوا را ندارد

چهارشنبه, بهمن 4, 1396 - 03:03 توسط تحریریه بادبادک

محمدعلی نجفی، شهردار تهران با اشاره به آلودگی هوای این شهر و نقش شهرداری در مقابله با آن گفته: «شهرداری در حد توان خود می‌تواند برای کاهش آلودگی هوا برنامه‌ریزی کند، اما توان مالی شهرداری برای این منظور کافی نیست.»

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) نجفی که در ششمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا سخن می‌گفت، با اشاره به حضور آژانس بین المللی همکاری‌های ژاپن در ایران برای کمک به حل بحران آلودگی هوا، با مطالعاتی دانستن نقش این شرکت گفته شهرداری تهران در قبال بانک جهانی و یا این آژانس ژاپنی هیچ تعهد متقابلی ندارد.

او در مورد برنامه ارائه شده از سوی شهرداری تهران به دولت و مجلس با هدف آلودگی هوای این شهر گفته: «این برنامه حول محورهای مختلف مطرح شده و ما وعده داده‌ایم که با هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار سالانه، می‌توانیم تا ۵۰ درصد از آلودگی هوا جلوگیری کرده و بین ۲۰ تا ۲۵ درصد از غلظت آلاینده‌ها بکاهیم.»

شهردار تهران با بیان اینکه این برنامه نیاز به بودجه اعلام شده دارد، از نمایندگان مجلس خواسته تا با تصویب بودجه آن عزم جدی خود در راه مقابله با آلودگی هوا را نشان دهند.

نجفی همچنین با ناکافی دانستن بودجه حمل و نقل عمومی در تهران، افزایش بودجه در این زمینه را یکی از راهکارهای مبارزه با آلودگی هوا دانسته است.

او تردد خودروهای قدیمی از جمله کامیون‌های قدیمی را از دلایل عمده آلودگی هوا در تهران عنوان کرده و از هماهنگی‌های صورت گرفته در این بخش برای جلوگیری از تردد آنها در هنگام افزایش آلودگی هوا خبر داده است.

شهردار تهران در مورد تغییرات جدید طرح ترافیک در این شهر نیز گفته: «کلیات طرح توسط شورای شهر تصویب شده و فکر نمی‌کنم برای مصوب شدن طرح در سال آینده مانعی وجود داشته باشد.»

بر اساس کلیات طرح جدید ترافیک در تهران، ورود ۲۰ تا ۲۵ درصد خودروها به مناطق داخل در طرح کاهش خواهد یافت.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید