علت پرخوری‌های شبانه چیست و راه‌های درمان آن کدامند؟

دوشنبه, بهمن 2, 1396 - 00:24 توسط تحریریه بادبادک

برخی افراد که در طول روز رژیم غذایی خود را حفظ می‌کنند، زمان ورود به خانه و حتی خروج از محل کار در ساعت‌های پایانی روز رژیم غذایی خود را فراموش می‌کنند. بسیاری از افراد برای کاهش وزن از رژیم‌های غذایی لاغری استفاده می‌کنند؛ بیشتر آن‌ها در طول روز، در محل کار یا اداره بر رعایت رژیم غذایی خود اصرار دارند و حتی ساعت‌ها چیزی نمی‌خورند، اما زمانی که در حال بازگشت از محل کار هستند یا به خانه رسیده اند به میزان فراوان غذا می‌خورند و دچار پرخوری می‌شوند.

کسانی که دچار پرخوری شبانه هستند ، بیشتر کالری روزانه خود را از زمان شام و پس از آن دریافت می کنند. عادت خوردن شبانه سبب می شود که آنها صبح ها بی اشتها باشند و در طی روز نیز غذای زیاد ی نمی خورند، اما وقتی به شب می رسند ، بسیار گرسنه اند.

احتمال چاق شدن کسانی که چنین رفتار غذایی دارند ، بسیار زیاد است . آنها مستعد افسردگی هستند و در حالت های روحی مختلف مانند استرس ، هیجان ، اضطراب و دلتنگی به غدا پناه می برند. همچنین احتمال اینکه آنها به رژیم غذایی سالم و برنامه منظم ورزشی وفادار باشند، خیلی کم است .

عادت پرخوری شبانه با سندرم خوردن شبانه که با اختلالات خواب همراه است تفاوت دارد . سندرم خوردن شبانه با پرخوری در شب و قبل از به خواب رفتن ، سخت به خواب رفتن ، خوردن در رختخواب و راه رفتن در خواب همراه است . ممکن است این حالت به درمان دارویی نیاز داشته باشد.
کارشناسان اعتقاد دارند مصرف انواع خوراکی و تنقلات در ساعت‌های پایانی شب سبب چاقی و اضافه وزن در افراد می‌شود.پژوهش‌ها نشان می‌دهند؛ شب ها به دلیل در اختیار قرارداشتن مواد غذایی در آشپزخانه یا رستوران‌ها و آزاد بودن وقت، فرد کمتر می‌تواند در مقابل وسوسه خوردن مواد غذایی مقاومت کند.

همچنین در شب، دگرگونی‌های هورمونی بیشتر است و به دلیل ترشح هورمون کورتیزول افراد تمایل بیشتری به مصرف غذا پیدا می‌کنند.

کارشناسان توصیه می‌کنند افراد وعده صبحانه و نهار مقوی و شام سبک در ساعت‌های اولیه شب میل کنند و چنانچه تا زمان خواب احساس گرسنگی کردند از خوراکی‌های سالم مانند ماست، میو و برخی دمنوش‌های گیاهی استفاده کنند.

گرسنه ماندن در طول ساعت‌های کاری به مدت طولانی سبب خستگی فراوان و تمایل به خوردن مواد غذایی در شب می‌شود که به دلیل ساعت خواب و تحرک نداشتن این خوراکی‌ها بیشتر به قند و چربی و اضافه وزن در فرد تبدیل می‌شوند.

البته برخی افراد نیز دارای اختلال غذا خوردن در نیمه شب و حتی پس از خوردن میزان زیاد شام هستند که این افراد باید به پزشک متخصص مراجعه کنند تا مشکل آن‌ها شناسایی و راهکار‌های درمانی برایشان در نظر گرفته شود.

برای اینکه بتوانید کم کم این عادت را کنار بگذارید چند ترفند برایتان داریم. 

میان وعده های سبک
برای پیشگیری از پرخوری های شبانه بهتر است که عصرانه خوبی میل کنید. یک واحد میوه، یک پیاله ماست یا دو سه عدد بیسکوئیت شما را تا رسیدن زمان شام به راحتی سیر می کند و لازم نیست برای شام و بعد از آن پرخوری کنید. در حالت کلی زمانی که با شکم خالی و با گرسنگی زیاد به استقبال شام می روید امکان پرخوری خیلی زیاد می شود. اما زمانی که چند ساعت قبل از شام عصرانه میل کنید معده تان با درایت تمام منتظر یک شام خوب و مناسب خواهد بود بدون اینکه تا رسیدن شام نصف بربری با سبزی خوردن و هر آنچه سر میز یا سفره است ناپدید شود.

شام کافی میل کنید
درست است که همیشه توصیه می شود وعده شام باید سبک تر از بقیه وعده های غذایی میل شود (چون بعد از آن زمان خواب فرا می رسد) اما با این حال باید به اندازه کافی شام خورده شود. به خاطر اینکه اگر معده تان پر نشود و احساس سیری نکنید بعد از شام تازه شروع به ریزه خواری خواهید کرد و این حالت بدتر است. برای اینکه شام مناسبی میل کرده باشید سعی کنید در غذاهایتان از سیب زمینی و هویج و غیره استفاده کنید. چون این مواد غذایی در معده حجیم می شوند و احساس سیری زودهنگامی ایجاد می کنند. برای همین لازم نیست پرخوری کنید.

از خرید هله هوله ها بپرهیزید
تصمیم «شب ها ریزه خواری نمی کنم» از خرید در سوپرمارکت کلید می خورد. باید در هنگام خرید با آگاهی کامل عمل کنید و از خرید مواد غذایی بیهوده و خالی از خاصیت بپرهیزید. به عنوان مثال از خرید چیپس، آب نبات، بیسکوئیت های کرم دار، پفک و کلاً هله هوله ها بپرهیزید. یعنی در سبد خریدتان جایی برای مواد غذایی خیلی چرب، شور یا خیلی شیرین نباشد. بهتر است این قبیل خوراکی ها را

هر از گاهی آن هم قبل از غذا میل کنید نه اینکه روی مبل دراز بکشید و تا آخر برنامه های تلویزیونی هم بخورید و هم فیلم ببینید.

زودتر مسواک بزنید
یکی از ترفندهایی که خیلی خوب جواب می دهد و نمی گذارد بعد از شام پرخوری کنید مسواک زدن است. برای همین توصیه می کنیم خیلی زود بعد از صرف شام دندان هایتان را مسواک بزنید. طعم خمیردندان یکی از اشتها کورکن های طبیعی و خوب است. حتماً شما هم این تجربه را داشته اید. بعد از مسواک زدن به ندرت پیش می آید که چیزی بخوریم چون به این فکر می کنیم مجبوریم دوباره مسواک بزنیم برای همین از خیر خوردن می گذریم. اگر تا حالا تجربه اش را نداشته اید به امتحانش می ارزد. بعد از مسواک زدن احتمال ریزه خواری خیلی خیلی کم می شود.

تلویزیون را خاموش کنید
این روزها فکر کردن به این موضوع هم سخت است چه برسد به انجام آن. ولی باید بدانید که خود تلویزیون یکی از عوامل ترغیب کننده پرخوری است. تماشای تلویزیون بی اختیار آدم را به سمت کابینت ها و گنجه های حاوی خوراکی ها می کشاند. تلویزیون مدام در حال تبلیغ مواد غذایی و خوراکی هایی است که عقل از سر آدم می رباید. به جای تماشای تلویزیون با خانواده گپ بزنید، بازی های قدیمی را احیا کنید، اسم فامیل بازی کنید، جدول حل کنید، حالا که هوا خوب است با خانواده و دوستان به پارک محلتان بروید و کمی قدم بزنید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید