پنج نکته برای داشتن پوست سالم

سه شنبه, آذر 25, 1393 - 00:49 توسط تحریریه بادبادک

مراقبت کافی از پوست – از جمله حفاظت در برابر آفتاب و شستشوی ملایم – می‌توانند پوست شما را تا سال‌ها سالم و زیبا نگه دارند.

برای مراقبت روزمره از پوستتان وقت ندارید؟ با این اصول ساده به هدف خود برسید. مراقبت از پوست و سبک زندگی سالم می‌توانند به کاهش روند پیری طبیعی پوست کمک کرده و مشکلات مختلف پوستی را از بین ببرند. با این پنج نکته ساده شروع کنید.

۱.از خود در برابر خورشید محافظت کنید

یکی از راه‌های بسیار مهم برای مراقبت از پوست مربوط به حفاظت از آن در برابر اشعات آفتاب است. در معرض دائمی آفتاب بودن میتواند باعث بروز چین و چروک٬ لک٬ افزایش شانس ابتلا به سرطان و مشکلات دیگر پوستی شود. از ضد آفتاب قوی با اس پی اف حداقل ۱۵ استفاده کنید و وقتی بیرون هستید هر دو ساعت یک بار دوباره آن را به پوست خود بزنید. در ساعات ده صبح تا چهار بعد از ظهر که اشعات آفتاب در قوی‌ترین حالت خود قرار دارند سعی کنید در سایه بمانید و لباس‌های آستین بلند و شلوار بلند بپوشید و از کلاه استفاده کنید.

 

۲.سیگار نکشید

سیگار کشیدن باعث می‌شود پوستتان پیرتر به نظر بیاید و باعث ایجاد چین و چروک نیز می‌شود. سیگار کشیدن باعث تنگ شدن مویرگ‌های خونی موجود در لایه بیرونی پوست شده و جریان خون را کاهش می‌دهد که به تدریج باعث می‌شود اکسیژن و مواد مغذی به پوست شما نرسد. اگر سیگار میکشید٬ بهترین راه برای محافظت از پوستتان ترک این عادت است. از دکترتان برای روش‌های ترک سیگار کمک بخواهید.

 

۳.با پوست خود با ملایمت رفتار کنید

شستشو و تراشیدن روزانه می‌تواند به تدریج اثران زیان‌بار خود را بر روی پوست نشان بدهد. زمان حمام خود را کاهش بدهید – آب داغ و حمام‌های طولانی پوست شما را خشک میکنند. از مصرف صابون‌های قوی خودداری کنید و به جای آن به شستشو دهنده‌های ملایم رو بیاورید. برای اینکه هنگام تراشیدن موهای زائد به پوستتان آسیبی نرسد از کرم مخصوص ویک تیغ تمیز و تیز استفاده کنید و موها را در جهت رشد آن‌ها بتراشید. اگر پوست خشکی دارید٬ حتما از مرطوب‌کننده‌های مخصوص پوست به صورت روزانه استفاده کنید.

۴.رژیم غذایی مناسبی داشته باشید

یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به شما احساس و ظاهر شاداب بدهد. مقدار زیادی میوه٬ سبزیجات٬ غلات و گوشت کم چرب مصرف کنید. یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین سی می‌تواند باعث جوانی پوست بشود و از بروز آکنه جلوگیری کند.

 

۵.استرس خود را مدیریت کنید

استرس کنترل نشده میتواند پوست شما را حساس‌تر کرده و باعث بروز آکنه و مشکلات پوستی دیگر بشود. برای داشتن پوست و ذهنی سالم‌تر٬ برای مدیریت استرس خود قدم بردارید. از حجم مسئولیت‌های خود کم کرده و برای انجام کارهایی که برایتان لذت‌بخش است وقت بگذارید – نتایج آن می‌تواند بسیار فراتر از حد انتظار شما باشد.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید