مشکلات جدی پوستی کدامند؟

پنجشنبه, آذر 16, 1396 - 05:31 توسط تحریریه بادبادک

آیا دچار مشکلات پوستی هستید؟ آیا پوست شما دچار خارش شده است یا پر از لکه ها و جوش های پوستی شده است؟ اگر فکر می کنید یکی از این مشکلات رایج پوست را دارید، باید با پزشک خود مشورت کنید. اکثر مشکلات پوستی جزئی هستند، اما برخی از آنها می توانند نشان دهنده مشکل جدی تری باشند. 

انواع مشکلات پوستی
التهاب پوست، تغییر در بافت یا رنگ پوست و لکه ها ممکن است ناشی از عفونت، یک بیماری پوستی مزمن، و یا تماس با یک عامل حساسیت زا یا محرک باشند. این مشکلات در وهله اول جزئی به نظر می رسد ولی ممکن به مرور زمان به مشکل جدی تبدیل شود. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه مشکل، جهت بررسی آن به پزشک مراجعه کنید.

زونا (هرپس زوستر)
زونا حساسیتی پوستی است که خال هایی به وجود می آید که به تاول های دردناک تبدیل می شود، و باعث می شود پوست شما دچار سوزش و خارش شود و یا بسیار حساس شود. زونا اغلب خود را بر روی تنه و باسن شما نشان می دهد، اما می تواند در هر نقطه دیگری نیز ظاهر شود. شیوع این مشکل حدود دو هفته طول می کشد. شما بهبود خواهید یافت، اما درد، بی حسی و خارش ممکن است ماه ها، سال ها، و یا حتی بقیه عمر با شما باقی بمانند. درمان این مشکل شامل کرم برای پوست، داروهای ضد ویروسی، استروئیدها و حتی داروهای ضد افسردگی می باشد. نکته مهم این است که اگر این مشکل در ابتدا درمان شود، درد شما باقی نمی ماند.
کهیر
کهیر مانند تاول است و می تواند خارش و سوزش ایجاد کند. آنها در اندازه های متفاوت نمایان می شوند و گاهی اوقات هم به پیوسته اند. کهیر می تواند در هر قسمتی از پوست شما ظاهر شود و ماندن آن ممکن است از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد. علل این مشکل شامل درجه حرارت شدید، عفونت هایی مانند عفونت استرپتوکوکی گلو، و آلرژی به داروها، مواد غذایی و مواد افزودنی می باشند. آنتی هیستامین ها و کرم های پوست کمک کننده هستند.

پسوریازیس
لکه های قرمز و ضخیم پوست پوشیده شده با پوسته های سفید یا نقره ای علائم پسوریازیس می باشند. پزشکان می دانند چگونه پسوریازیس اثر می گذارد (سیستم ایمنی بدن شما به سرعت رشد سلول های پوست جدید را تحریک می کند.) اما آنها در حال حاضر نمی دانند علت بروز این مشکل چیست. این لکه ها روی پوست سر، آرنج، زانو های و کمر شما خود را نشان می دهند. آنها در طول زندگی بهبود می یابند و دوباره به وجود می آیند. درمان این مشکل پوستی شامل کرم و پماد برای پوست شما، نور درمانی و داروهای خوراکی، تزریق و یا IV است.
 
اگزما
اگزما اصطلاحی عمومی برای چندین شرایط مختلف غیر مسری است که موجب التهاب، قرمزی، خشکی و خارش پوست می شود. پزشکان مطمئن نیستند که در ابتدا چه چیزی باعث شروع اگزما می شود، اما آنها می دانند که استرس، مواد محرک (مانند صابون)، مواد آلرژی زا و آب و هوا می توانند باعث شیوع آن شوند. در بزرگسالان، اگزما اغلب بر روی آرنج، دست ها، و در چین خوردگی های پوست ظاهر می شود. داروهای مختلفی برای درمان اگزما وجود دارند. برخی از آنها بر روی پوست پخش می شوند، و برخی دیگر از طریق دهان یا به صورت تزریق مورد استفاده قرار می گیرند.
روزاسه
تمایل به قرمز شدن و به دنبال آن قرمزی در بینی، چانه، گونه و پیشانی می تواند روزاسه باشد. روزاسه می تواند در طول زمان با رگ های خونی که می توانید ببینید، قرمزتر شود. شما ممکن است پوست ضخیم، برآمدگی و یا جوش های چرکی داشته باشید. این مشکل پوستی حتی می تواند چشم شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. برای درمان این مشکل، داروهایی به شکل خوراکی یا استعمال موضعی وجود دارند. پزشکان می توانند رگ های خونی پاره شده و پوست قرمز یا ضخیم را با لیزر درمان کنند.

زخم های سرد (تب خال)
ویروس سیمپلکس هرپس موجب بروز تاول های کوچک، دردناک و پرشده از مایع، در دهان یا بینی شما می شود. حدود ده روز طول می کشد تا زخم های سرد برطرف شوند. این زخم ها به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. محرک های این نوع مشکل پوستی عبارتند از تب، قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید، استرس و تغییرات هورمونی مانند دوران قاعدگی. شما می توانید زخم های سرد را با قرص ضد ویروس یا کرم درمان کنید. در صورتی که زخم ها چرکی شدند و قرمزی گسترش یافت، دچار تب شدید، و یا چشمان شما تحریک شدند، به پزشک مراجعه کنید. این مشکل را می توان با قرص های تجویزی یا کرم درمان کرد.

تسکین خارش ناشی از حساسیت پوستی
داروهای تجویزی یا بدون نسخه می توانند به تسکین خارش کمک کنند. کمپرس سرد و حمام بلغور و جو دوسر را نیز امتحان کنید. پزشک شما ممکن است دارویی برای حساسیت شدید و یا آنتی بیوتیک برای عفونت تجویز کند. یاد بگیرید که نباید به کدام نقطه از این گیاهان دست بزنید. بنابراین می توانید از تماس مستقیم اجتناب کنید.

برآمدگی های ایجاد شده پس از اصلاح
در برخی افراد بعد از اصلاح، برآمدگی های روی پوست ایجاد می شود، زمانی که لبه تیز تیغ موها را می تراشد، فر مو برمی گردد و در داخل پوست رشد می کند. این مسئله می تواند باعث تحریک، جوش و حتی زخم شود. برای به حداقل رساندن این مشکل، قبل از اصلاح دوش آب گرم بگیرید، تیغه تیغ را در جهت رشد موهای خود بکشید، و هنگام اصلاح کردن پوست خود را نکشید. همیشه از کرم یا فوم اصلاح استفاده کنید. با آب سرد بشویید و پس از آن از مرطوب کننده استفاده کنید.

زائده های گوشتی (تگ های پوستی)
این زائده های کوچک گوشتی رنگ یا اندکی تیره تر، به واسطه یک ساقه از پوست آویزان می شوند. آنها معمولا در گردن، قفسه سینه، پشت، زیر بغل، زیر سینه، یا در ناحیه کشاله ران پیدا می شوند. تگ های پوستی اغلب در زنان و افراد مسن ظاهر می شوند. آنها خطرناک نیستند و معمولا باعث درد نمی شوند مگر اینکه زمان لباس پوشیدن یا هنگامی که پوست اطراف به آن ها مالیده می شود، تحریک شوند. پزشک می تواند آنها را بردارد، فریز کند و یا آن ها را بسوزاند.

آکنه
آکنه زمانی که روزنه ای با چربی مسدود می شود، ایجاد می شود. در این زمان سلول های مرده پوست ملتهب می شوند. منافذی که باز می مانند و بعد تیره می شوند، جوش های سرسیاه و منافذی که به طور کامل مسدود می شوند به عنوان جوش های سرسفید شناخته می شوند. باکتری ها و هورمون ها باعث ایجاد آکنه می شوند. آن ها اغلب روی صورت، قفسه سینه، و پشت شما ظاهر می شوند. همچنین ممکن است دچار جوش های چرکی و کیست شوید. برای کنترل آکنه، مناطق چرب را تمیز نگه دارید و آنها را فشار ندهید (این کار ممکن است موجب عفونت و زخم شود).لکه های پیری یا کبدی
این لکه های قهوه ای یا خاکستری مزاحم، واقعا ناشی از پیری نمی باشند، هر چند آنها به همان نسبت که سن بیشتر می شود شایع تر می شوند. این لکه ها به واسطه قرار گرفتن در معرض نور خورشید به وجود می آیند و به همین دلیل است که آنها در صورت، دست و بازوها ظاهر می شوند. شما می توانید از کرم های سفید کننده، لایه بردار و درمان های مبتنی بر نور، برای ناپدید کردن آنها استفاده کنید. برای مطمئن شدن از نبود مشکلات جدی همچون ملانوم (نوعی سرطان پوست) به پزشک مراجعه کنید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید