خواص گیاه بابونه را بیشتر بشناسید

سه شنبه, آبان 2, 1396 - 00:47 توسط تحریریه بادبادک

بابونه شاید شناخته شده ترین گیاه دارویی در نیمکره شمالی باشد. یونانیان باستان این گیاه را به دلیل بوی خاص آن "سیب زمین" می نامیدند و ریشه لغوی Chamomile نیز از زبان یونانی گرفته شده و به همین معناست. بابونه برای مصریان و رومیان باستان یک گیاه شناخته شده بود و آن را به الهه خورشید تقدیم می کردند چون بابونه را داروی همه دردها میدانستند و از آن به عنوان آرام بخش و تسکین دهنده استفاده می کردند . از نظر آنگلو ساکسون ها بابونه یکی از 9 گیاه مقدسی بود که خدایی به نام ودن (Woden) به مردم داده بود.

گلهای بابونه حاوی مواد موثره ارزشمندی است و از اسانس و مواد موثره این گل نه تنها داروهای مختلف بلکه موادی جهت حفاظت پوست و مو نیز استخراج می شود . 
دم نوش این گیاه از دیابت جلوگیری می کند و قند خون را تنظیم و کاهش می دهد؛ بنابراین برای بیماران دیابتی پیشنهاد می شود.

دم نوش بابونه

مصرف روزانه دم نوش بابونه در پیشگیری از اختلالات ناشی از دیابت نوع دو مانند کاهش قدرت بینایی، نارسایی های عصبی و کلیوی بسیار موثر است. تحقیقات نشان می دهد که مصرف این گیاه میزان سطح قند خون را در بیماران دیابتی تا 25 درصد کاهش می دهد. همچنین عصاره گیاه بابونه، فعالیت آنزیمی افزایش اختلالات ناشی از دیابت را متوقف و سطح قند خون را کاهش می دهد.

روش تهیه دم نوش بابونه: مقداری از این گیاه را درون لیوان دم نوش (یا قوری) بریزید و با مقداری آب بشویید. سپس روی آن مقداری آب جوش بریزید و به مدت 5 دقیقه روی بخار غیرمستقیم آب جوش بگذارید.

روغن بابونه: برای سردردهای شدید، میگرن یا سردردهای جزیی روزانه، رفع خارش پوست و تسکین دردهای گوارشی توصیه می شود.

روش استفاده
براِی تسکین خارش پوست: 10 قطره از روغن بابونه را با 10 قطره روغن گیاهی شمعدانی معطر و 10 میلی لیتر روغن حمام یا روغن زیتون مخلوط کرده و به آب وان اضافه کنید و 20 دقیقه در آن بخوابید.

برای دردهای گوارشی: 2 قطره از روغن بابونه را با 5 قطره روغن بادام شیرین مخلوط کرده و روزانه سه مرتبه روی شکم را با آن ماساژ دهید.

برای تسکین سردرد: یک قطره روغن گیاهی نعناع فلفلی و یک قطره روغن گیاهی بابونه را با هم مخلوط کنید. سپس روی پیشانی و گیجگاه زده و به آرامی ماساژ دهید.
 

 

هشدار: استفاده اژ روغن بابونه برای زنان باردار و کودکان توصیه نمی شود.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید