میزان خواب می‌تواند بر احتمال ابتلا به آلزایمر تاثیر گذار باشد

شنبه, مهر 15, 1396 - 01:17 توسط تحریریه بادبادک

آیا خواب خوب و کافی سبب دفع آلزایمر می شود؟ تحقیقات جدید نشان می دهند که خواب ناکافی و بی کیفیت احتمال ریسک ابتلای افراد به بیماری فراموشی را افزایش می دهد. 

محققین دانشگاه کالیفرنیا، برکلی نشان داده اند که کم خوابی و بخصوص کمبود خواب عمیق میتواند روند تولید و رسوب بتا آمیلوئید در مغز را تشدید کرده و در نتیجه روند ایجاد الزایمر را سریع کند.

خواب کافی برای سلامت انسان مهم است و عموماً ۷ تا ۸ ساعت خواب در شب برای بزرگسالان توصیه می گردد. هنگامی که صحبت از عملکرد مغز می شود، دانشمندان سالهاست به این نتیجه رسیدند افرادی که دارای خواب ناکافی هستند، در فراگیری و تمرکز دچار مشکل می باشند و افرادی که با چنین بیمارانی در ارتباط بودند، می دانند که سرگردانیهای شبانه و سایر ناراحتیهای مربوط به خواب که بیماران از آن رنج می برند، نتیجه مرگ سلولهای مغزیست. 

تحقیقات جدید نشان می دهند که اختلالات خواب در واقع با برخی از پروسه های بیماری که در آلزایمر دخیلند، در تعامل می باشند و آن پروتئینهای سمی در مقابل بر خواب عمیقی که که در تشکیل حافظه نقشی مهم ایفا می کنند، تاثیر می گذارد. 

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است نشان می‌دهد که خوشبختانه این یکی از عواملی است که تا حدودی قابل پیشگیری است. با بیشتر کردن میزان ورزش و فعالیت های بدنی در طول روز، با کمک گرفتن از روش های رفتار درمانی و حتی با تحریک الکتریکی مغز جهت تقویت امواج مغزی میتوان الگوهای خواب افراد را بهتر کرد. محققان میگویند خواب شبانه موجب شسته شدن مغز از پروتئین های سمی میشود و این اثر محافظت کننده خواب بر روی مغز است.

محققان میگوین در هنگام خواب عمیق امواج مغزی قوی تولید میشود که نقش مهمی در انتقال داده های حافظه از مرکز حافظه کوتاه مدت مغز یعنی هیپوکامپ به مرکز حافظه دراز مدت یعنی قشر فرونتال مغز دارد. در افراد مسن خوب کار نکردن این قشر مغز موجب کاهش حافظه میشود.

برای داشتن خوابی راحت فضای اتاق خواب نیز بسیار مهم است، نظافت اتاق، استفاده از نور‌هایی ملایم در دکوراسیون، رنگ دیوار‌ها و پرده، استفاده از گل یا میوه سیب برای ایجاد رایحه خوش، درجه تاریکی و دمای اتاق همگی در کیفیت خواب اثر دارند.

بارعایت موارد بالا می‌توانید حتی در پراسترس ترین زمان‌ها در زندگی، خوابی راحت با فراغ بال داشته باشید و با تمرکز و انگیزه بالا ازخواب بیدار شده به انجام کار‌های خود بپردازید.

اگر هم به دنبال راه حلی برای شروع خواب می‌گردید بهتر است در مرحله اول سراغ داروهای طبیعی و گیاهی بروید.

سنبل‌الطیب معروف به علف گربه یکی از قدیمی‌ترین گیاهان مورد استفاده در ایران است که از دیرباز از آن به عنوان آرام بخش، خواب آور، ضد افسردگی و ضد تشنج استفاده می‌شده است.

امروزه نیز از این گیاه در بهبود اضطراب، فشارهای عصبی، التهاب و اسپاسم استفاده می‌شود. این گیاه می‌تواند جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی ضد اضطراب و خواب آور نظیر باربیتورات‌ها و بنزودیازپین‌ها باشد.
عصاره سنبل‌الطیب از ریزوم‌ها و ریشه‌های خشک شده گیاه سنبل‌الطیب تهیه می‌شود.

موارد مصرف این عصاره :
- کمک به کاهش تنیدگی(استرس) و فشارهای عصبی
- مکمل برای بهبود بی‌خوابی
عصاره سنبل‌الطیب حاوی مقادیر زیادی آمینو اسید گلوتامین است که می‌تواند به طور موثری از سد خونی مغز عبور کرده، توسط پایانه‌های عصبی جذب شود و تاثیرات آرام بخشی خود را اعمال نماید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید