راه‌هایی ساده برای ترک اعتیاد شما به شکر

يكشنبه, آذر 23, 1393 - 09:23 توسط تحریریه بادبادک

 

اگر بستنی٬ بیسکوئیت٬ کیک و نوشیدنی‌های گازدار پاشنه آشیل شما هستند٬ هنوز امیدی وجود دارد! با این توصیه‌های آسان عادت مصرف شکر خود را کنار بگذارید.

به نظر می‌آید که توانایی دوری از خوراکی‌های شیرین را ندارید؟ برای آن دلیلی وجود دارد. مصرف شکر باعث تحریک ترشح هورمون لذت‌آور دوپامین در مغز شما می‌شود. مغز این احساس لذت را شناخته و به تدریج میل بیشتری به آن پیدا می‌کند. ممکن است تعجب کنید اما هروئین٬ مورفین و شکر همگی گیرنده‌های یکسانی را در مغز شما تحریک میکنند. و خطرات آن فقط به صورت اضافه وزن بروز نمیکند. مطالعات اخیر نشان میدهد که مصرف شکر به بیماری‌های ترسناکی مانند آسیب کلیه٬ بیماری‌های قلبی و حتی سرطان مرتبط است.

حتی اگر احساس میکنید که این شیرینی‌جات پاشنه آشیل نهایی شما هستند٬ هنوز امیدی هست. در اینجا دکتر آز راه‌هایی برای ترک عادت مصرف شکر شما پیشنهاد میکند.

کرومیوم

کرومیوم نقش مهمی در تنظیم قند خون توسط هورمون انسولین دارد و در تولید انرژی بدن نیز نقش دارد. کرومیوم از افزایش و کاهش ناگهانی قند خون جلوگیری میکند. هر روز هنگام صبح پیش از خوردن هر مواد غذایی ۲۰۰ میکروگرم کرومیوم مصرف کنید تا از میل شدید به شکر در ادامه روز جلوگیری کنید.

به غذاهای خود میوه اضافه کنید

با اضافه کردن مواد غذایی شیرین طبیعی مانند میوه‌ خشک شده به غذایتان میتوانید غده‌های چشاییتان را فریب بدهید و هوس مصرف شیرینی‌جات را قبل از رسیدن به دسر از بین ببرید. هنگام ناهار اضافه کردن مقداری مربای طبیعی به ساندویچ بوقلمونتان را امتحان کنید یا یک منگو را خرد کنید و به مرغ گریل شده اضافه کنید. حتی میتوانید مقداری کشمش به برنج خود اضافه کنید٬ خلاق باشید!

قانون نیمه-نیمه دکتر آز

اگر بیشتر شکر مصرفیتان را از نوشیدنی‌های شیرین مثل آب‌میوه‌های پاکتی و نوشابه‌ها دریافت میکنید٬ آن را با نصف لیوان آب گاز‌دار رقیق کنید. این کار بلافاصله میزان شکر دریافتی شما را نصف میکند! به تدریج به کم کردن نوشیدنی‌های شیرینی که مصرف می‌کنید ادامه دهید و به زودی دیگر میلی به آن‌ها نخواهید داشت.

ترکیب کره بادام‌زمینی و شکلات

این ترکیب خوشمزه حتی حریص‌ترین عاشقان شیرینی‌جات را راضی میکند. یک قطعه شکلات تلخ را حرارت داده و با یک شیشه بادام‌زمینی ارگانیک ترکیب کنید و در یخچال بگذارید تا سرد شده و طعم آن جا بیفتد و هنگامی که هوس خوردن شیرینی‌جات میکنید٬ یک قاشق از آن بخورید. یک قاشق از این ترکیب ۴.۵ گرم شکر دارد٬ این میزان را با یک براونی معمولی که به طور متوسط ۳۰ گرم شکر دارد مقایسه کنید و به تدریج عادت مصرف شکر خود را با راه‌های سالم‌ةری که تصورش را هم نمی‌کردید جایگزین میکنید!

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید