راهنمای جت‌لگ نشدن

يكشنبه, آذر 23, 1393 - 09:06 توسط تحریریه بادبادک

چگونه با بی‌خواب و ناراحتی ناشی از مسافرت طولانی با هواپیما مقابله کرد؟

 

بی‌خوابی، خواب‌آلودگی، خستگی، استرس، کاهش تمرکز،عدم تحرک، حس تعلیق، اختلالات گوارشی، سر درد ... نه ممنون! در زمان‌هایی که تعطیلات طولانی هستند، بسیاری از شماها به مقصدهای رویایی‌تان سفر می‌کنید. اما اگر شما به برزیل، مکزیک، یا سیدنی می‌روید، به احتمال زیاد مانند هر کس دیگری از بی‌خوابی و ناراحتی ناشی از پرواز طولانی رنج می‌برید. خوشبختانه روش‌های موثری برای کاهش اثرات جت لگ وجود دارد تا از اقامتتان در این شهرها نهایت لذت را ببرید. خواب راحت، آفتاب گرفتن، رژیم مناسب .... در اینجا چند تا اصل برای کاهش جت لگ آورده‌ایم.

مقصد کجاست؟

 شدت اثرات ناشی از جت لگ بستگی به مقصد سفرتان دارد. در واقع، مطالعات علمی نشان داده که سفر به مقصد غرب برای وقف دادن آسان تر است. خواب بعد از یک سفر طولانی در این مقصد راحت‌تر است. اما سفر به شرق که تقریباً یک روز یا یک شب در سفرید،بسیار مشکل تر است. به طور متوسط، یک مسافر با سفر به غرب خود را در یک ساعت و نیم می‌تواند تنظیم کند، که در مقابل آن رفتن به شرق است که حتی با یک ساعت شما هم چنان احساس خستگی و ناراحتی می‌کنید. در حالت ایده آل، بدون در نظر گرفتن مقصد مورد نظر، در اوایل شب بعد از یک وعده غذایی خوب بخوابید. 

خودتان را قبل از سفر خوب آماده کنید

خواب قبل از سفر بسیار ضروری است، چرا که با شروع سفر تنها خستگی‌تان را بیشتر می‌کند. برای جلوگیری از خستگی زیاد قبل از سفر خوابتان را تنظیم کنید. نگران این هم نباشید چرا که ممکن است یک ساعت جلوتر یا دیرتر در تنظیم خوابتان قبل از سفر ایجاد شود. توصیه می‌شود که وعده غذایی خوبی بخورید و به دلیل بدخوابی کربوهیدرات به بدنتان بیشتر برسانید.

اقداماتی که در هواپیما باید انجام شود

اولین کار به محض ورود به هواپیما تنظیم ساعتتان به زمان مقصد است. این به مغر اجازه می‌دهد تا خود را با شرایط جدید هماهنگ کند. از خوردن زیاد غذا هم پرهیز کنید. برخی از مطالعات نشان داده که حتی صبحانه زیاد هم در هواپیما باعث کسلی بیشتر می‌شود. متخصصین مصرف الکل، قهوه، و قرص‌های خواب آور را منع کردند چرا که باعث اختلال خواب می‌شوند. با این حال باید به رساندن هیدرات به بدنتان بیشتر توجه کنید. برای سفرهایی بیش از 10 ساعت خوردن 2 لیتر آب توصیه می‌شود.

نگرش مناسبی وجود دارد

 برای اقامتی طولانی، بهتر است حتی به زور فعال بمانید و زمان وعده‌های غذایی‌تان را به طور مناسب حفظ کنید. اگر شما به مدت چند روز اقامت دارید، تا حد امکان سعی کنید در همان هماهنگی همیشگی‌تان باشید. این کار از جت لگ در مقصد و حتی زمانی که بر می‌گردید جلوگیری می‌کند. ورزش نیز راه بسیار خوبی برای پیشگیری از اختلالات ناشی از پرواز طولانی هست. برای سفری به غرب، برای افزایش دمای بدن و کاهش خستگی برای خواب خوب بهتر است در شب ورزش کنید. در مقابل سفر به شرق، بهتر است فعالیت‌هایتان را در روز انجام دهید. نور خورشید نقش به سزایی در تنظیم ساعت بدنی‌مان ایفا می‌کند. و بهتر است برای کاهش تحریک چشم در طول روز از عینک آفتابی استفاده کنید. برای سفر به شرق، برای ترشح هورمون خواب در طول روز بهتر است خود را در معرض آفتاب قرار داده و از عینک آفتابی نیز استفاده کنید.

 

 و اگر جت لگ واقعاً شما را کسل می‌کند، و نمی‌خواهید تمام توصیه‌ها را هم انجام دهید، همیشه مقاصد نزدیک تری برای سفر کردن وجود دارند. دبی، ترکیه، قبرس مناطقی هستند که به ایران نزدیک است و شما تنها یک تا دو ساعت در هواپیما هستید. 

سفر خوبی داشته باشید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید