چاقی شکمی یکی از دلایل اصلی بیماری کبد چرب

شنبه, شهريور 25, 1396 - 02:05 توسط تحریریه بادبادک

چاقی شکمی خطرناک‌ترین نوع چاقی است که در مردان شایع‌تر اما در زنان خطرناک‌تر است.  ریسک عوارض بیماری‌های متابولیک از جمله کبد چرب، دیابت و فشارخون در زنان مبتلا به چاقی شکمی بیشتر است.
 هرچند با بالاتر رفتن سن به خصوص از ۴۰ سالگی، عوارض این بیماری بیشتر می‌شود اما اثبات نشده است که در سن خاصی در زنان، چاقی شکمی شیوع بیشتری دارد.

کسانی که عوامل خطر پیدایش بیماری کبد چرب را دارند، معمولا افراد چاق، مبتلایان به دیابت و چربی خون بالا و بی ‌تحرک هستند.

 مصرف سس و نوشابه، استفاده از برنج و نان، نداشتن تحرک کافی و استرس زیاد را از عوامل مهم ابتلا به چاقی شکم است، برای کاهش این نوع از چاقی لازم است از مصرف قند ساده به خصوص نوشابه جلوگیری کنید.

کبد چرب به بیماری گفته می‌شود که در آن به دلایلی که کاملا مشخص نیست چربی انباشته در کبد به میزانی بیش‌تر از حد معمول و استاندارد می‌رسد، این چربی‌ها که عمدتا از چربی‌های خنثی‌تر و از تری‌گلیسرید‌ها هستند، در کبد رسوب کرده و ارگان‌های داخل سلولی را جا‌به‌جا می‌کند اما فعالیت آن‌ها را مختل نمی‌کند.

کبـد چرب ساده معمولا به شکل اتفاقی کشف می‌شود و ۷۰ تا ۸۰ درصد بیماران مبتلا به آن نشانه‌ای ندارند و برای بیماری‌های دیگر به پزشک مراجعه می‌کنند و پزشک بر حسب اتفاق متوجه کبـد چرب آنها می‌شود، اما گاهی احتمال دارد بیمار علاوه بر احساس خستگی، دردهایی در ناحیه کبد داشته باشد.

اگر شما به این بیماری‌ دچار هستید و یا در اول راه دست و پنجه نرم کردن با این بیماری هستید می‌توانید از طریق این راه‌حل‌ خانگی و طبیعی به جنگ آن بروید.

سیلیمارین عصاره گیاه  ماریتیغال (خار مریم) است، بخشی از گیاه كه برای خواص درمانی استفاده می شود دانه آن است و ماده موثر درمانی آن سیلیمارین نامیده می شود. مهمترین كاربرد درمانی این گیاه اثر محافظتی روی كبد است.

مصرف سیلیمارین در درمان بیماری كبدی مانند سیروز، هپاتیت ویروسی و سمی مزمن ، كبد چرب و التهاب مجرای صفرا موثر بوده است كه دلیل آن را خواص آنتی اكسیدانی این ماده می دانند.
سیلیمارین سلولهای كبد را در برابر هرگونه آسیب نابود كننده حاد یا مزمن محافظت می كند. همچنین در كاهش كلسترول خون ، افزایش سیستم ایمنی بدن ، درمان انواع سرطان ، كاهش عوارض جانبی در بیماران تحت درمان با شیمی درمانی برای سرطان و سنگ كیسه صفرا نیز اثرات جالب توجهی دارد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید