خوراکی‌هایی که روح آدم را جلا می‌دهند

يكشنبه, آذر 23, 1393 - 08:58 توسط تحریریه بادبادک

اغذیه ها یی که به بهبود روحیتان کمک می کند

با این تغذیه های انتخاب شده سریعتر احساس بهتری داشته باشید، به علاوه متوجه خواهید شد که کدام تغذیه ها شما را بی حال می کند.

 

1 شکلات تلخ

وقتی که احساس کسل بودن می کنید، چه باور کنید چه نه، خوردن شکلات تلخ باعث بهبود در روحیه‌تان می شود، این را سامانتا پریس ، پزشک تغذیه و صاحب اغذیه فروشی نو روتز در کانمور آلتا گفته است. شکلات تلخ حاوی مقدار زیادی فنیلتیلامین (ماده شیمیایی عشق) و آناندامید (ماده شیمیایی شادمانی) و هم چنین تئوبرومین است، که بدون هیچ اثرات جانبی مخربی به شما احساس انرژی بیشتری را می دهد – مانند تجربه ای که بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه دارید.

پریس در خوردن شکلات تلخ پیشنهاد می کند که آن را با تنقلات آجیلی یا با صبحانه تان میل کنید، و از پودر آن برای درست کردن مخلوط، صبحانه و دسر ها استفاده کنید، اگر نه تنها  خوردن کمی شکلات تلخ کافی است.

 

2 میوه و سبزیجات

این به هیچ فکر کردنی نیاز ندارد. همه ما تا کنون از فواید این میوه ها و سبزیجات برای سلامتی مان مطلع هستیم. اما چه کسی یک قسمتی از میوه ای را در اوج خستگی و گرسنگی می خواهد؟ خوب، با کمی خلاقیت و برنامه ریزی این را می توانید ممکن سازید. سعی کنید کلم را با سیب زمینی بپزید یا سیب زمینی هندی را آبپز کنید، قطعه های هویچ را می توانید درون حموس یا سس تاحینی کنید و تمام غذاهایتان را به مخلوط های خوشمزه ی این چنینی تبدیل کنید.

میوه و سبزیجات غنی از فیتوکمیکال می باشد، که سلول های مغزی را بهبود می بخشند. کلینر می گوید " اگر التهاب های بدن تان را کاهش دهید، شما احساس بهتری خواهید داشت، و عملکرد همه چیز بهتر می شود."

وقتی که به میوه جات می رسیم، کلینر معتقد است که هرروزه می بایست در تغذیه مان میوه های حاوی ویتامین سی مانند لیمو ترش، انواع توت ها یا کیوی موجود باشد. هم چنین او این پیشنهاد را می کند که هر روز یک میوه ی نارنجی یا قرمز از خانواده کاروتنوئید مانند هویچ یا سیب زمینی هندی را در برنامه غذای مان بگنجانیم. هم چنین بودن خانواده کلم ها مانند بروکلی یا کلم و خانواده پیازی مانند سیر، پیاز یا تره فرنگی در برنامه غذایی مهم  می باشد.

3 ماهی

محققان نشان داده اند که افراد افسرده از کمبود مقدار دی اچ ای (اسید چرب امگا 3) در بدن شان رنج می برند. پریس به مطالعات برجسته در آرشیو عمومی روانپزشکی سال 2002 اشاره می کند که شرکت کنندگان روزانه یک گرم روغن ماهی استفاده می کردند و با کاهش 50 درصدی در علائم بیماری هایی از جمله اضطراب، بی خوابی، ناراحتی بی دلیل، افکار خودکشی و میل جنسی مواجه شدند.

کلینر اضافه می کند "دی اچ ای یک چربی ضد التهاب بسیار قوی است. که التهاب های مغزی و آن هایی که در شرف فعال سازی اند را متوقف می سازد."

شما روزانه می بایست حداقل بین 600 تا 1000 میلی گرم دی اچ ای و ای پی ای مصرف کنید. ترکیبات روغن های ماهی مانند ماهی آزاد، شاه ماهی، ساردین و ماهی مخملی در رژیم غذایی تان لازم است. شما نیز مقدار کمی از این نوع روغن های دریایی را در تخم مرغ غنی شده و شیر می توانید داشته باشد.

4 شیر

کلینر می گوید" شیر یکی از بهترین تغذیه برای احساس خوشایند کردن من می باشد." شیر سرشار از پروتئین های تریپتوفان می باشد، که باعث ساخت بلوک هایی در جریان خون برای سروتئین مغز می باشد. منبع غنی کربوهیدرات و ویتامین دی است ( کم بود آن باعث افسردگی می شود)، که نیاز به ایمن سازی سروتئین دارد. شیر هم چنین منبع کلسیم می باشد که تحقیقات نشان داده اند که منجر به کاهش اضطراب نیز می شود.

5 آجیل برزیلی

آجیل برزیلی غنی از سلنیم می باشد. در واقع، سلنیم حاوی در این نوع آجیل 2500 برابر آجیل های معمولی می باشد. سلنیم ،پادزنگ قوی، در کمک به تغییر روحیه و عملکرد مغزی بسیار موثر است. مقاله ای در مجله آمریکایی تغذیه نشان داده است که با خوردن روزی یک عدد آجیل برزیلی می توانید سلنیم مورد نیاز بدن تان را تامین کنید.

از اغذیه ای که به روحیه تان لطمه می زند اجتناب کنید

پریس می گوید در کل می بایست از موادی تغذیه کرد که محصول کشاورزی بوده و نه از محصولات تصفیه یا پالایش شده. در اینجا لیست کوتاهی از اغدیه ای آورده شده که شما نیاز دارید از آن ها اجتناب کنید:

غذاهای سرخ شده، گوشت ها و اسنک های پر چرب به شما احساس کرختی و تنبلی می دهد. در کوتاه مدت، بدن را تحت فشاری قرار داده که منجر به کمبود پروتئین شده و در نهایت باعث کاهش سروتئن مغز می شود.

قندهای تصفیه شده و و نشاسته جزو دسته اغذیه ای می باشد که به شما احساس بدی می دهند.

کافئین یک محرک است که مقدار زیاد آن نتیجه معکوس دارد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید