بهترین ضد آفتاب

آن‌چه که لازم است درباره بهترین ضدآفتاب برای پوستتان بدانید

شنبه, مرداد 21, 1396 - 23:56 توسط تحریریه بادبادک

چیزی که لازم است اول از همه بدانید این است که نباید چین و چروک‌ها، خطوط لب‌خند و خط‌های عمیق روی پوستتان را اولین نشانه‌های بالا رفتن سن بدانید.
این نشانه‌ها اگر چه کم کم روی پوست شما ظاهر می‌شوند اما لازم است بدانید که اگر شما مراقبت لازم و صحیح از پوستتان داشته باشید این آثار در سنین بالا سراغ پوست می‌آیند.
مراقبت‌های پوست باید که بر اساس سنین مختلف و در فصل‌های گوناگون متفاوت باشد. شما نمی‌توانید همان محصولات مراقبت از پوستی را که در ۳۰ سالگی استفاده می‌کنید را در ۳۵ یا ۴۰ سالگی هم استفاده کنید. هم‌چنین لازم است بدانید که همان ضدآفتابی را که در پاییز استفاده می‌کنید نباید در تابستان هم استفاده کنید.

اگر یک سری به داروخانه بزنید ردیف‌های مختلفی از انواع و اقسام ضدآفتاب‌ها را خواهید دید که کنار هم چیده شده‌اند. همه آن‌ها ممکن است از برندهایی باشند که شما می‌شناسید و به آن‌ها اعتماد دارید.

اما آیا شما می‌توانید تشخیص بدهید چه مواد تشکیل‌دهنده‌ای این ضدآفتاب‌ها را از هم متمایز می‌کند؟
در این جا ما به شما نکاتی را می‌گوییم که اعلام می‌کند بهترین ضد آفتاب برای پوست شما کدام است .

آفتاب با پوست شما چه می‌کند؟
پوست صورت شما در خط مقدم جنگ قرار گرفته است. پوست صورت در برخورد مستقیم با عناصر مضر نور آفتاب، خاک و آلودگی است، البتهلوازم آرایشی را فراموش نکنیم.
بسیاری از مواقع شما آن‌گونه که لایق پوستتان است با آن برخورد نمی‌کنید. بدون این‌که پوست صورت را بشویید به رختخواب می‌روید، مرطوب‌کننده را فراموش می‌کنید  شاید بشود از مواردی که چند وقت یک‌بار اتفاق می‌افتد چشم‌پوشی کرد اما فراموش کردن ضدآفتاب به هیچ‌وجه قابل بخشش و جبران نیست.
نور خورشید می‌تواند عامل ایجاد بیش از یک میلیون سرطان درهر سال باشد. و تقریبا بر یک نفر از هر ۷۰ نفر را تاثیر می‌گذارد.
این آمار عجیب همه تحت تاثیر آن‌چیزی است که به آن گرمای مطبوع خورشید می‌گوییم.
اشعه فرابنفش با طول موج بلند که UVA نام دارد از جو زمین و لایه ازون عبور می‌کند و به زمین می‌رسد، این اشعه یکی از عوامل اصلی ایجاد سرطان و چین و چروک پوست شناخته می‌شود اما اشعه فرابنفش با طول موج بلند باعث سوختگی پوست نمی‌شود. اشعه فرابنفش با طول موج متوسط که UVB نام داردبه میزان زیادی توسط لایه اوزون جذب می‌شود اما باز هم به زمین می‌رسد.

اگر شما می‌خواهید با علائم پیری پوست مبارزه کنید باید هر روز و همیشه از ضدآفتاب استفاده کنید.

و اما بهترین ضد آفتاب برای شما چیست؟
به وضوح ضدآفتابی که شما به آن نیاز دارید ضد آفتابی است که طیف گسترده‌ای از اشعه‌های خورشید را پوشش دهد، محافظی هم برای UVA و هم برای UVB.
عملکرد یک ضدآفتاب چند طیفی چگونه باید باشد؟
این ضد آفتاب بایستی SPF ۱۵ و یا بالاتر برای محافظت در برابر اشعه UVB داشته باشد. فاکتور SPF مشخص می‌کند که ضد‌آفتاب چقدر در برابر اشعه سوزاننده UVB چقدر از پوست شما محافظت می‌کند.
اگر پوست شما در حالت معمول طی ۱۰ دقیقه در برابر نور خورشید می‌سوزد SPF۱۵ به شما می‌گوید که با عدد ۱۵ شما می‌توانید ۱۵۰ دقیقه بدون این‌که پوستتان بسوزد در آفتاب باقی بمانید.

به خاطر داشته باشید SPF بالاتر فواید خیلی بیش‌تری به همراه ندارد. اگر چه عدد ۳۰ دوبرابر عدد ۱۵ است، اما در واقع SPF ۳۰ دوبرابر قوی‌تر از SPF۱۵ نیست. اگر SPF ۱۵ نود و پنج درصد پوست را در برابر UVB حفاظت می کند SPF۳۰ تنها ۲درصد بیش‌تر و با نود و هفت درصد از پوست شما محافظت می‌کند.

محافظت از پوست در برابر UVA
در واقع هیچ معیاری برای این‌که به شما بگوید یک ضدآفتاب چقدر در محافظت پوست در برابر UVA خوب است وجود ندارد. بنابراین زمانی‌که حرف طول موج بلند اشعه فرابنفش است شما باید به مواد تشکیل دهنده ضدآفتاب توجه کنید.

به دنبال ضدآفتابی باشید که حداقل این موارد در مواد تشکیل دهنده‌اش وجود داشته باشند:

-اکسامیل
-آوبنزن
-اکسی بنزن
-دی اکسید تیتانیوم
-سولیسوبنزن
- زینک اکسید

ضدآب و ضدعرق:
اگر شما برای ورزش از خانه بیرون می‌روید و یا زیر نورآفتاب شنا می‌کنید بایستی ضدآفتابی ضدآب و ضدعرق تهیه کنید.
سازمان دارویی آمریکا درباره این گروه از ضدآفتاب‌ها اعلام کرده که این ضدآفتاب‌ها باید حداقل ۴۰ دقیقه مقاومت داشته باشند. این یعنی ضدآفتاب بایستی با حداقل ۴۰ دقیقه در آب ماندن بر روی پوست باقی مانده و پوست را محافظت کنند. اگر ضدآفتاب عنوان ضدآب قوی داشته باشد باید تا ۸۰ دقیقه بر روی پوست شما در هنگام شنا باقی بماند.

به نوع پوست و شرایط حاکم بر پوستتان آگاه باشید:
آکادمی پوست آمریکا این موضوع را قابل توجه قرار داده است که برای انتخاب بهترین ضد آفتاب برای پوستتان لازم است به نوع پوست و آب‌وهوایی که پوست شما در آن قرار می گیرد توجه کنید.
- اگر پوست چربی دارید بهترین ضد آفتاب همانیست که ” منافذ پوست را مسدود نمی‌کند”
- اگر پوستتان حساس است بهترین ضد آفتاب برای شما محصولات بدون پارابن، بدون عطر و اکسی بنزن هستند.
- اگر پوست خشکی دارید دنبال ضد آفتابی که مرطوب کننده دارد و یا روی آن نوشته است که مخصوص پوست‌های خشک بگردید.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید