با رعایت این نکات ساده زندگیتان را از این رو به آن رو کنید

شنبه, مرداد 14, 1396 - 03:06 توسط تحریریه بادبادک

برای داشتن یک زندگی سالم لازم نیست که حتما تغییرات بزرگی در سیستم زندگی  انجام دهید، بسیار اوقات داشتن عادت‌های کوچک و ساده هم می تواند به مرور زمان تغییرات بزرگی در زندگی شما ایجاد کند.

رعایت این موارد زندگی شما را از جنبه های مختلف، از جمله فیزیکی، روحی، عاطفی، اجتماعی و.. تحت تاثیر قرار خواهد داد.

برای داشتن بدنی سالم چه نکاتی را باید رعایت کنید؟
- از خواب که بیدار می‌شوید پیش از هر کاری یک لیوان آب بنوشید. ما معمولا در طول روز آنقدر درگیر کارهایمان هستیم که نوشیدن آب را فراموش می کنیم. شاید مصرف چای، قهوه یا نوشابه در برنامه غذایی ما باشد، اما آب معمولا نادیده گرفته می شود. به همین خاطر صبح تان را با نوشیدن حداقل یک لیوان آب ولرم آغاز کنید تا بدن تان بیدار و مواد سمی از آن خارج شود.

- به همراه وعده های غذایی تان میوه و سبزیجات خام بخورید. به عنوان مثال سالادهای سبز، یک تکه لیمو، چند عدد توت، هویج یا خیار.. در کنار وعده های غذایی تان نه تنها مواد مغذی بیشتری را به بدن تان می رساند بلکه فیبر بیشتری را برایتان بدن تان فراهم کرده که در کاهش وزن، انرژی بیشتر و سیر بودن شما نیز موثر است.

- ماشین تان را دورتر از خانه پارک کنید. به بیان دیگر تا می توانید مسافتی را که باید پیاده بپیمایید، بیشتر کنید. شاید همین چند قدم بیشتر به چشم تان نیاید اما با توجه به ساعات زیادی که پشت میز کارمان می گذرانیم، همین چند قدم هم می تواند تاثیر زیادی بر اندام مان بگذارد.

- هر چند ساعت یک بار بلند شوید و عضلات خود را کشش دهید. در صورتی که یادتان می رود این کار را انجام دهید، برای خودتان زنگ هشدار بگذارید. نشستن های مدام هم برای بدن و هم برای مغزتان مضر است. بنابراین از آنجا که شما به استراحت فیزیکی و مغزی احتیاج دارید، واجب است که هر از گاهی بایستید، به اندام تان کشش دهید، انگشتان تان را بکشید و شانه هایتان را به بالا و پایین ببرید و در نهایت نفسی عمیق بکشید و دوباره به کار خود ادامه دهید.

اما برای داشتن مغز سالم چه می‌توانید بکنید؟
- هر روز چند دقیقه را در سکوت و تنهایی بگذرانید. لازم نیست که حتما چشمان تان را ببنیدید و پاهایتان را جمع کنید، همین که چند لحظه سکوت کنید، ذهن شما می تواند چندین مایل سفر کنید. تنها کافی است یک جا بنشینید و نفس عمیق بکشید و هیچ کاری نکنید.

- قبل از خواب، چند دقیقه هر چه در ذهن دارید را روی کاغذی بنویسید. این یکی از راههای ساده برای مدیتیشن مغز است. مهم نیست که چه چیزی را به زبان می آورید، یا حرف هایی که می زنید منطقی است یا خیر، مهم نوشتن شماست. حتی می توانید به جای آن صدایتان را ضبط کنید. محققان گفته اند که این کار عصبانیت و افسردگی افراد را کاهش می دهد.

- در شرایط استرس زا جمله ای که استرس شما را کاهش می دهد را تکرار کنید. به عنوان مثال جملات تاکیدی مانند «من قوی تر از چیزی هستم که فکر می کنم»، «این نیز می گذرد»، «من شرایط بدتری را پشت سر گذاشتم»، «من تنها نیستم» و غیره... می توانند تا حدودی از استرس شما بکاهد.

برای این‌که محیط اطرافتان را بهتر کنید و احساس کنید مسئولیت‌های اجتماعی را هم از یاد نبرده‌اید می‌توانید از این نکات بهره ببرید:

- هر روز مسافتی را پیاده طی کنید و آشغال هایی را که در مسیر می بینید، جمع کنید. این عادت باعث می شود که نسبت به محیط اطرافتان آگاهانه تر عمل کنید. به علاوه این کار، تاثیر زیادی بر دیگران نیز می گذارد. در واقع آنها با دیدن رفتارتان، از شما الگو می گیرند و همین امر می تواند شروع تغییراتی مثبت و نو در جهان شود.

- بی تفاوت از کنار همسایه تان رد نشوید. سعی کنید بیشتر از یک لبخند با او در ارتباط باشید. یک احوالپرسی ساده تنها چند دقیقه زمان می برد اما تاثیری می گذارد که غیر قبال انکار است. با این رفتارها شما رابطه خود را نزدیک تر از قبل خواهید کرد و همین امر موجب می شود که در مواقع لازم بتوانید روی کمک های او حساب کنید.

- سعی کنید قبل از خرید هر کالایی، اول آن را قرض و یک بار امتحانش کنید، اگر راضی بودید، آنوقت کالای مورد نظرتان را بخرید. شاید این عادت را نتوان برای هر کالایی مورد استفاده قرار داد اما مطمئنا برای بسیاری از وسایل کارساز است.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید