برای این‌که خواب مناسب و کافی داشته باشید چه باید بکنید؟

سه شنبه, مرداد 10, 1396 - 01:53 توسط تحریریه بادبادک

در این‌جا توصیه‌هایی برای یک خواب بهتر برای شما داریم. این نکات لزوما بر همه افراد تاثیر مثبت ندارد و بر اساس شیوه زندگی و برنامه روزانه افراد متفاوت است.

راس ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید 
بسیاری از مردم با مشکلی به نام «چطور به خواب بروم» دست و پنجه نرم می‌کنند چون‌که برنامه خواب منظمی ندارند و راس ساعات مشخصی به خواب نرفته و برنمی‌خیزند.
بیدار شدن روزانه در یک ساعت مشخص یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توان برای رسیدن یک خواب شبانه خوب انجام داد.

از محرک‌ها در اواسط روز استفاده نکنید
نوشیدن یک فنجان قهوه بعد از یک روز کاری طولانی و خسته کننده برای رفع خستگی وسوسه انگیز است. اما برای یک خواب خوب شبانه باید از همه این محرک‌ها دوری کنید.
کافئین دارای تاثیری طولانی در بدن است، به این معنی که شش ساعت طول می‌کشد تا اثر آن از بدن زدوده شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید شب را خوب بخوابید، پس از گذر از نیمه روز، در برابر مصرف نوشیدنی‌ها و مواد دارای کافئین و محرک مقاومت کنید.
اگر دوست داشتید کمی قهوه بین صبح و ظهر بنوشید اما هرگز بعد از ظهر و نزدیک به شب قهوه ننوشید.

روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش کنید
ورزش کردن روزانه برای خواب مفید واقع می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که تمرینات و نرمش‌های صبحگاهی و بعد از ظهر، می‌تواند کیفیت و میزان خواب مفید فرد را افزایش دهد.
اما باید توجه داشته باشید که نباید قبل از رفتن به رختخواب ورزش کرد. زیرا این کار دمای بدن را افزایش داده و ماهیچه‌ها را فعال و منقبض کرده و به خواب رفتن را به تعویق انداخته و سخت می‌نماید.

الکل ننوشید
نوشیدن الکل به دستیابی به یک خواب خوب کمک نمی‌کند. شاید مصرف این ماده به سریع‌تر به خواب رفتن کمک کند، اما باید مراقب بود، چرا که اثرات خواب‌آوری آن دوام زیادی ندارد و در طول شب فرد را دچار مشکل می‌کند.

محیط خواب را مناسب خوابیدن کنید
برای تنظیم ساعت داخلی بدنتان ساعتی پیش از خواب، نور محیط را کم کنید. 
با این کار بدن شما احساس آرامش می کند و ساعت آن در زمان مقرر تنظیم می‌شود.
نور کم کمک می‌کند تا تولید ملاتونین، هورمونی که موجب به خواب رفتن و در خواب ماندن می‌شود افزایش یابد.

وسایل الکترونیکی را ساعتی پیش از خواب کنار بگذارید
نور آبی ساطع شده از گوشی‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی می‌توانند به طور کامل با ترشح هورمون ملانتونین مبارزه کنند. با گذشت زمان برنامه خواب شما به هم ریخته و سبب آسیب به حافظه می‌شود. این موضوع همچنین خطر ابتلا به افسردگی، چاقی و حتی برخی از سرطان‌ها را در میان سایر موارد افزایش می‌دهد.

راس ساعت مشخصی به رختخواب بروید
راز دستیابی به یک خواب خوب شبانه، تنظیم یک روال منظم برای به خواب رفتن و از خواب بیدار شدن در ساعاتی مشخص است.
برای آنکه وقتی هر روز صبح ساعت‌تان زنگ می‌زند سر حال و بدون مشکل از خواب برخیزید، ناچار به خوابیدن راس یک ساعت مقرر هستید.
کمتر یا بیشتر خوابیدن از حد مقرر و روال منظم خودتان، می‌تواند کل روال را به هم بریزد و خواب شما و به تبع آن فعالیت‌های روزمره شما را دچار مشکل کند.

روی برنامه خوابتان حساسیت نداشته باشید، در برنامه ریزی برای خوابیدن افراط نکنید، به شکلی برنامه ریزی کنید که اگر بر اثر اتفاقات ناگهانی برنامه شما به هم ریخت قادر به ادامه آن باشید و احساس نا امیدی نکنید.

اگر هم به دنبال راه حلی برای شروع خواب می‌گردید بهتر است در مرحله اول سراغ داروهای طبیعی و گیاهی بروید.

سنبل‌الطیب معروف به علف گربه یکی از قدیمی‌ترین گیاهان مورد استفاده در ایران است که از دیرباز از آن به عنوان آرام بخش، خواب آور، ضد افسردگی و ضد تشنج استفاده می‌شده است.

امروزه نیز از این گیاه در بهبود اضطراب، فشارهای عصبی، التهاب و اسپاسم استفاده می‌شود. این گیاه می‌تواند جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی ضد اضطراب و خواب آور نظیر باربیتورات‌ها و بنزودیازپین‌ها باشد.
عصاره سنبل‌الطیب از ریزوم‌ها و ریشه‌های خشک شده گیاه سنبل‌الطیب تهیه می‌شود.

موارد مصرف این عصاره :

- کمک به کاهش تنیدگی(استرس) و فشارهای عصبی
- مکمل برای بهبود بی‌خوابی

عصاره سنبل‌الطیب حاوی مقادیر زیادی آمینو اسید گلوتامین است که می‌تواند به طور موثری از سد خونی مغز عبور کرده، توسط پایانه‌های عصبی جذب شود و تاثیرات آرام بخشی خود را اعمال نماید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید