کاهش چربی‌های مفید خون برای بدن شما بسیار ضرر دارد

دوشنبه, مرداد 9, 1396 - 01:20 توسط تحریریه بادبادک

درست است که چربی‌های مضر برای بدن شما بسیار خطرناک هستند، به عنوان مثال چربی‌های روغن‌های گیاهی خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را بیشتر می‌کنند و منجر به اضافه وزن و بیماری‌های قلبی می‌شوند.

اما باید این واقعیت را هم بدانید که رفتن به سراغ خوراکی‌هایی که میزان چربی‌های آن‌ها صفر است و کوچک‌ترین اثری از چربی‌های سالم در آن‌ها دیده نمی‌شود خطرهای جدی برای سلامت شما دارد.

اما اگر چربی‌های مفید در بدن شما کم شوند چه خطراتی شما را تهدید می‌کند؟

تضعیف سلامت قلب: سالها اعتقاد بر این بود که مصرف زیاد چربی باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی می شود. اما مطالعات اخیر ثابت کرده اند افرادی که از رژیم غذایی مدیترانه ای مبتنی بر چربی های مفید پیروی می کنند، با کاهش ریسک ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و چاقی مواجهند.

افزایش گرسنگی: رژیم های غذایی کم چربی باعث افزایش گرسنگی می شوند آنهم با افزایش تولید هورمون گرلین که هورمون گرسنگی است.

افزایش وزن: رژیم های کم چرب بهترین گزینه ها برای کاهش وزن نیستند چون مطالعات ثابت کرده کسانی که از این رژیم ها پیروی می کنند، کالری کمتری هم می سوزانند و همین عامل ابتلا به چاقی و اضافه وزن است.

افسردگی: آیا می دانستید که ۶۰ درصد مغز شما را چربی ها تشکیل داده اند و لایه چرب در مغز شما بر خلق و خوی شما تاثیر می گذارد؟ رژیم های کم چرب باعث کاهش سطح چربی مغز شده و در نتیجه افزایش خطر ابتلا به افسردگی را به همراه دارند. علاوه بر این، کمبود اسیدهای چرب امگا ۳ منجر به ابتلا به بیش فعالی، اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی می شود. البته در اینجا منظور چربی های مفید است چرا که مصرف بیش از حد چربی های مضر، خود عامل تشدید افسردگی است.

ناباروری: مطالعات ثابت کرده اند که مصرف کم چربی باعث ناباروری و عدم تعادل هورمونی در زنان می شود. مطالعات دیگر حاکی از آنند که رزیم های کم چرب می توانند بر دوره های منظم قاعدگی تاثیر منفی بگذارند. مردان هم در این میان ایمن نیستند و رژیم های کم چرب سطح تستوسترون را در آنها کاهش می دهد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید