جوش و آکنه و راه‌های خانگی درمان آن

پنجشنبه, تير 15, 1396 - 00:12 توسط تحریریه بادبادک

جوش‌ها و آکنه‌ها از مشکلات بزرگی هستند که تعداد زیادی از ما از آغاز نوجوانی تا سال‌های میان‌سالی با آن‌ها درگیریم. اما علت به وجود آمدن این برآمدگی‌های گاهی دردناک و مزاحم پوست چیست؟

پوست دارای غدد زیادی است که تولید ماده روغنی می‌کنند تا پوست را کمی چرب و منعطف نگاه دارند. گاهی این غدد بیش‌از حد فعال هستند و منافذ پوست را می‌بندند و به دلیل بسته شدن این منافذ باکتری‌ها در این نقاط شروع به رشد و تکثیر می‌کنند و جوش‌ها به وجود می‌آیند. 
جوش و آکنه در افرادی با پوست چرب رایج‌تر هستند اما داشتن پوست خشک باعث نمی‌شود تا شما از شر آن‌ها خلاص شوید.

اگر شما از پوستتان مراقبت می‌کنید و منافذ پوست شما همیشه تمیز هستند ولی هنوز با جوش‌های پوستی درگیرید، آکنه‌ها و جوش‌های پوست شما دلیل دیگری دارند. 
از مهم‌ترین علل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- وراثت
اگر جوش های ایجاد شده روی پوستتان در اثر مشکلات ژنتیکی و وراثتی باشد به مرور زمان دوباره عود میکند و این به معنای بیش فعال بودن غدد سباسه ی پوستتونه که منجر به شکل گیری جوش می‌شود .در این گونه موارد داروهای خانگی یا روش های طبیعی زیاد کارآمد نیستند و حتما باید تحت درمان زیر نظر متخصص پوست قرار بگیرید.

- جوش های هورمونی
بیشتر جوش هایی که در دوران نوجوانی بر روی پوست ظاهر می‌شوند در اثر عدم تعادل هورمونی در بدن است .مانند جوش های دوران قاعدگی و یا بلوغ که با درمان‌های هورمونی که صورت می‌گیرد بسیاری از جوش ها نیز خوب می‌شوند.

- مواد غذایی چرب
همیشه جوش‌های ایجاد شده بر روی بدن در اثر وراثت یا هورمون نیستند، بسیاری از این جوش‌ها به دلیل رژیم غذایی نامناسب و استفاده زیاد از فست‌فودها بر روی پوست به وجود می‌آیند که با مصرف مواد غذایی صحیح شامل میوه‌ها و سبزیجات و مواد غذایی سرشار از آهن می‌توانید از بروز این جوش‌ها جلوگیری کرده و پوستی درخشان داشته باشید.

اما طب گیاهی و سنتی برای درمان این مشکل چه راه‌حلی را به شما پیشنهاد می‌کند؟
بیش از هزار سال است که از گیاه مریم گلی به عنـوان یک گیـاه دارویـی ارزشمنـد استفاده می شود وابوعلی سینا نیز در کتاب‌های خود به این گیاه اشاره کرده و خواص آن را بر شمرده است.
عصاره گیاه مریم گلی بر علیه باکتری اصلی ایجاد کننده آکنه اثرات آنتی باکتریال قوی داشته و از گسترش عفونـت جلوگـیری می نماید. همچنین مـواد مؤثر موجود در عصاره گیاه مریم گلی به دلیل داشتن اثرات ضـد التهابی و مهار فعالـیت غدد چـربی ساز پوست به بهبـود سـریع تر ضایعات آکـنه کـمک می نمایند.
این عصاره از پیکر رویشی گیاه مریم گلی "officinalis Salvia "تهیه شده است.
 روش مصرف: روزانـه ۲ بار پس از شستن و خشـک کردن محل جوش ها، پنبه ای را به عصاره گیاه مریم گلی آغشته کرده و در محل جوش ها قرار داده و به آرامی ماساژ دهید. 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید