اهمیت مراقبت از پوست در فصل تابستان

يكشنبه, خرداد 21, 1396 - 23:33 توسط تحریریه بادبادک

با نزدیک شدن به روزهای گرم تابستان شاهد طولانی‌تر شدن روزها و رونق تفریحات مختلف اعم از استخر و... هستیم. در کنار این روزهای آفتابی دوست داشتنی خطرات پنهانی هم وجود دارد. اشعه‌ی UVB(سوختگی) و اشعه‌ی UVA(پیری)؛ ما را در معرض خطر پیری زودرس، تغییر رنگ(لکه‌های قهوه‌ای، لکه‌های کبدی) و سرطان پوست قرار میدهد.

از همین رو استفاده از کرم ضد آفتاب خوب  امری ضروری است. در حقیقت هر سال موارد بیشتری از سرطان پوست گزارش میشود. مراقبت از پوست در آفتاب و استفاده از کرم ضد آفتاب بسیار حائز اهمیت است. بهترین روش محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مخرب آفتاب، استفاده از محصولات مراقبت از پوست میباشد.

آنچه مردم عموماً نمیدانند، آن است که محصولات مراقبت از پوست هر یک به گونهای متفاوت عمل میکنند. دو نوع محصول مراقبت از پوست وجود دارد: شیمیایی و فیزیکی(معدنی). محصولات مراقبت از پوست شیمیایی، بواسطه‌ی جذب اشعه‌های خورشید عمل میکنند. در حالی که محصولات فیزیکی اشعه‌ها را منعکس و منحرف میکنند. هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. کرم ضد آفتاب شیمیایی بیشتر به لحاظ آرایشی زیباست و به صورت لایه‌ی نازکی روی پوست قرار میگیرد. در حالی که کرم ضد آفتاب فیزیکی ضخیم‌تر بوده و پوست را سفید و گچی نشان میدهد.

از مزیت‌های کرمهای فیزیکی عملکرد حفاظتی سریع آن در برابر اشعه‌های UVB و UVA بلافاصله پس از استفاده است. در صورتی که کرمهای شیمیایی میبایست حداقل ۲۰  دقیقه قبل از خروج از خانه استفاده شده تا به خوبی جذب شوند. کرم ضد آفتاب خوب و مناسب برای پوست‌های حساس و مستعد آکنه، کرم‌های فیزیکی هستند. به منظور ایجاد حفاظت کافی، بهتر است از ضد آفتاب‌هایی استفاده کنید که ترکیبی از قابلیتهای کرم‌های فیزیکی و شیمیایی را دارا هستند. هرچند استفاده از کرمهای سازگارتر با پوست شما مناسب‌تر خواهد بود.

مواد تشکیل دهنده‌ی کرم ضد آفتاب فیزیکی، اکسید روی و اکسید تیتانیوم است. در حالی که مواد تشکیل دهنده‌ی کرم ضد آفتاب شیمیایی آوا بنزون، اوکتی سالات و اوکتی نوکسات میباشد.


چگونه حفاظت از پوست خود را به حداکثر برسانیم؟

تقریباً برای هر کدام از ما اتفاق افتاده که در مرحله‌ای دچار آفتاب سوختگی شویم و همگی از خطرات ناشی از نور خورشید با خبریم. با این حال بسیاری از افراد خطرات نور خورشید را دست کم میگیرند. یکی از راهکارهای مناسب برای حفاظت در برابر خطرات ناشی از اشعه‌ی خورشید استفاده از کرم ضد آفتاب خوب است.

•خرید ضدآفتاب مناسب
هر چه فاکتور حفاظت از خورشید کرم شما بالاتر باشد، از پوست شما در برابر خورشید بیشتر محافظت میشود. در حالت ایده آل میبایست از کرمی با SPF 30 استفاده کنید تا کاملاً از پوست شما در برابر آسیب حفاظت نماید، با این حال این میزان هم‌چنان حداقلSPF برای محافظت از پوست شما است. رنگ برنزی برای بسیاری از افراد جذاب است اما سلامت پوست در درجه‌ی اول قرار دارد. یک کرم ضد آفتاب خوب با SPF 50 از حفاظت بالایی برخوردار بوده و پوست شما را از لکههای خورشید، کک و مک و آثار پیری حفظ میکند.
•حفاظت از پوست در برابر خورشید:
چنانچه قصد دارید به مغازه‌ای رفته و سریع برگردید، مشکلی بوجود نمی‌آید و نیازی به نگرانی برای محافظت پوستتان در برابر اشعه‌ی آفتاب نیست. اما اگر قصد دارید مدت زمان طولانی زیر نور آفتاب باشید، مسلماً ضروری است حداقل یکبار 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن و یکبار دقیقاً قبل از خروج، از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. ممکن است این کار زیاده‌روی به نظر برسد اما محافظت از پوست شما را به حداکثر رسانده و خطر آسیب به پوست را کاهش میدهد. هنگام استفاده از یک کرم ضد آفتاب خوب برای پوست، به خاطر داشته باشید که تمامی نقاط در معرض آفتاب را از کرم بپوشانید. ممکن است این کار زمانبر و خسته کننده به نظر بیاید اما وقتی مزایای آن را در نظر میگیریم به اهمیت آن پی می‌بریم.

•اهمیت تجدید کرم ضدآفتاب

تعجب برانگیز است که بسیاری از ما پس از زدن ضدآفتاب به پوست، کاملاً فراموش میکنیم که کرم پس از گذشت دو ساعت پاک میشود. احتمال آن بسیار است که بواسطه‌ی تعریق و شستشوی صورت با آب کرم ضد آفتاب از بین رفته و تجدید آن ضروری به نظر برسد.
حتی در صورتی که کرم در برابر آب مقاوم باشد. مقاوم بودن کرم در برابر آب لزوماً به معنی ضد آب بودن آن نیست. صرفاً ممکن است زمان طولانی‌تر از پوست محافظت کند. از همین رو ضروری است برای محافظت بهتر از پوست پس از دو ساعت، آن را تجدید نماییم.
 به اختصار میتوان گفت نباید تأثیر مخرب اشعه‌های خورشید بر پوست را نادیده گرفت. بهترین راهکار برای محافظت از پوست استفاده از کرم ضد آفتاب خوب و مناسب است. با سه راهکار خرید کرم ضد آفتاب خوب و مناسب، اهمیت حفاظت پوست در برابر نور خورشید و اهمیت تجدید کرم ضد آفتاب از سلامت پوست خود در فصل تابستان اطمینان بیابید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید