بزرگسالان نباید زیاد شیر بخورند

دوشنبه, آذر 17, 1393 - 04:44 توسط تحریریه بادبادک

مطالعات انجام شده‌ی اخیر، که به گفته‌ی محققان باید با احتیاط تفسیر شود، فواید شیر را برای بزرگسالان به زیر سوال می برد: زنی که روزانه سه لیوان شیر مصرف می کند خطر مرگ وی بیش از 90 % خواهد بود.
آیا خوردن زیاد شیر در حجم زیاد برای افراد رو به میانسالی مضر خواهد بود؟ بر اساس مطالعات محققان سوئدی، که در مجله پزشکی بریتانیایی بی ام جی منتشر شده است، مشکلات آن را به طور معمول در بزرگسالان بیان کرده است.
"یافته های ما می توانند دلیل صحت توصیه های ما باشد" که برای افرادی که شیر را برای جلوگیری از پوکی استخوان – بیماری سستی استخوان که در افراد مسن یافت می شود – می خورند قابل توجه است. محققان دانشگاه اوپاسالا سوئد، شروع کننده این تحقیقات، برای اولین بار چنین سوالات را مطرح کرده اند.

افرادی که شیر بیشتری مصرف می‌کنند، بیشتر از شکستگی استخوان رنج می برند!
محققان به دنبال پاسخی هستند که آیا می توانند از لحاظ آماری رابطه ای بین مقدار مصرفی شیر و محصولات لبنیاتی و شکستگی استخوان ها ، به خصوص ران، و همچنین وقوع مرگ را  مشخص کنند یا خیر. نتیجه آن با فواید شیر متضاد بوده چرا که زنانی که روزانه 3 لیوان شیر مصرف می کرده‌اند، بیشتر از شکستگی استخوان رنج می برند.
گزارشی مبنی بر خوردن روزانه شیر، توسط کارل میشلسون اجرا کننده این تحقیق توضیح می دهد که زنانی که روزانه 3 لیوان یا بیشتر شیر مصرف می کنند از خطر 90 درصدی مرگ و 60 درصدی شکستگی مفاصل برخورداند.آماری که در مردان کمتر دیده شده.
برای مردان، رابطه های آماری بین مقدار زیاد مصرف شیر و خطر مرگ نیز بررسی شده است اما به روشی که در مردان کمتر دیده می شود. در حالی که هیچ مشاهده ای برای شکستگی استخوان یافت نشده است.


محققان داده ها را در دو گروه جمع آوری شده تحلیل کرده اند. یکی از آن ها شامل حدودا 60,000 زن بین 39 تا 74 سال، که از آن ها در مورد عادات غذایی و زندگی در بخشی از کمپین جلوگیری از سرطان سینه سوال شده است. از سوی دیگر یک گروه 45,000 نفری از مردان بین 45 تا 70 سال بوده‌اند. مقدار مصرفی شیر در روز از یک لیوان، به دو لیوان، سه و چهار لیوان اندازه گیری شده است. مقدار مصرف لبنیات (مانند ماست) و پنیر به طور برابری مورد بررسی قرار گرفته است.

تحلیل محصولات لبنیاتی – ماست و پنیر- نیز ارتباط آماری بین مرگ و شکستگی، اما در جهتی معکوس را نشان داده است. محققان خاطر نشان کرده اند که " زنانی که از لبنیات مانند پنیر و شیر زیاد به مقدار زیاد مصرف می کنند، نسبت به کسانی که مصرف کمتری دارند از خطر مرگ و شکستگی بیشتری رنج می برند."
تمام این مطالعات باید با احتیاط تفسیر شوند چرا که مشاهدات محققان باید تایید شده باشد. تجزیه و تحلیل مشاهدات نشان می دهد که هیچ رابطه علت و معلولی به طور رسمی نشان داده نشده است.


سوال! آیا گالاکتوز دی در شیر موجود است؟
اما دانشمندان سوئدی فرضیه ای را برای توضیح مضرات استفاده از شیر در بزرگسالان ارائه کرده اند: مقادیر زیادی از قندهای خاص، گالاکتوز دی، که در محصولات لبنی وجود دارد.
گالاکتوز دی به احتمال زیاد علت اصلی اکسیداتیو در سلول ها و التهاب بافت ها است: آزمایشات از طریق تزریق لبنیات به موش ها نشان داده که بعد از تزریق سریعا پیر می شوند. محققان سوئدی خاطر نشان می‌کنند که "می توان یک رابطه بین لاکتوز و محتوای گالاکتوز در شیر پیدا کرد ... اما چنین رابطه علت و معلولی هم چنان موضوع مورد آزمایش است."
گینور باسل متخصص تغذیه بریتانیایی می گوید : "این یک مطالعه جالب است، همانطور که محققان گفته اند، ادامه‌ی تحقیقات بسیار ضروری است. ما نمی توانیم نتیجه را در مورد رابطه علت و معلولی بیان کنیم چرا که ممکن است یکی از عوامل به سختی شناسایی شود که با مصرف شیر، شکستگی و مرگ و میر ارتباط داشته باشد."

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید