برنامه ريزی برای سلامتي در ماه رمضان: روزه داری و گیاهان دارویی

يكشنبه, خرداد 7, 1396 - 00:28 توسط تحریریه بادبادک

در كشور ما تحريم هاي بين المللي و بالا رفتن قيمت داروها باعث شده تا اقبال عمومي جامعه نسبت به داروهاي گياهي كه سالم‌تر و ارزان‌تر هستند زيادتر شود. در چند سال اخير نيز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی داروسازی و بهره‌گیری از گیاهان دارویی و خواص آن‌ها برای درمان بیماری‌ها توسط شركت‌هاي مختلف در حال انجام است كه شركت دارويي زردبند  يكي از فعال‌ترين اين شركت‌ها است.

شركت زردبند يكي از شركت‌هاي فعال در زمينه‌ی توليد داروي گياهي و قطره‌هاي سلامتي است كه محصولات خود را با استفاده از مواد کاملاً طبيعی و بر اساس روش‌های علمی معروف به گياه‌درمانی نوين توليد مي‌كند. با توجه به فرا رسيدن ماه رمضان در اين مطلب در نظر داريم چند نمونه از محصولاتي را كه براي سلامتي روزه داران مفيد است، معرفي كنيم.

طبيعت، مادر انسان است و انسان همواره پاسخ بخش مهمي از نيازهايش را در دل طبيعت جستجو كرده است. ابن سينا حكيم و پزشك بزرگ ايراني همواره گیاهان دارویی را درمان بسياري از بیماری‌ها به كار مي برد و در کتاب «قانون» خود نیز خواص درمانی بخشي از اين گياهان را توضيح داده است. با پيدايش پزشكي جديد و استفاده از صنعت و مواد شيميايي در توليد محصولات دارويي رفته رفته با گذشت زمان عوارض اين داروها آشكار شد. ماه رمضان و روزه گرفتن با همه سختي‌هايش يكي از خاطره انگيزترين ماه‌ها است كه اتفاقاً در سال‌هاي اخير در كشور ما با فصل تابستان مصادف شده است. بنابراين با توجه به ساعات طولاني تشنگي و گرسنگي در روز، نياز است تا براي حفظ سلامتي نكات خاصي را رعايت كنيم. يكي از مهم‌ترين اين نكات مصرف داروهاي سلامتي و گياهي است. 

 

از آنجا كه در كشورمان امسال نيز مانند چند سال گذشته ماه رمضان با فصل تابستان همزمان است، تشنگي در طول روز يكي از مشكلاتي است كه معمولاً براي افراد پيش مي‌آيد. قطره‌ خوراكي «مريم گلي» يكي از محصولات شركت زردبند است كه در رفع تشنگي در طول روز كمك شاياني مي‌كند. اين قطره با داشتن موادي مانند فيتواستروژن سبب مي‌شود تا عرق كردن كاهش يابد. هم‌چنين اسيدهاي فنولي موجود در اين قطره سبب مهار ترشح عرق مي‌شود. مصرف اين قطره در هنگام سحر و نيز در هنگام افطار باعث مي‌شود تا ميزان بيشتري از آب در بدن افراد ذخيره شود و از اين طريق تشنگي را كاهش مي دهد. اين ماده همچنين در كاهش گُرگرفتگي خانم‌ها در زمان يائسگي مؤثر است.

 

يكي ديگر از مشكلاتي كه روزه‌داران با آن مواجه هستند، بوي بد دهان است كه به دليل خالي بودن معده اتفاق مي‌افتد. اين موضوع البته در بعضي افراد اختصاص به ماه رمضان هم ندارد و به دلايل مختلف گوارشي پيش مي‌آيد. قطره‌ خوراکی پونه سنبله‌ای (اسپرمینت)  توليد شده از گياهي معطر با همين نام است كه آنتي باكتريال و سرشار از آنتي اكسيدان است. اين ماده مي تواند بوي بد ناشي از تجمع باكتري‌ها و اضافه هاي مواد غذايي را از بين ببرد و با ماده «كاروون» باعث خوشبو شدن دهان و گلو شود. 

 

 

به هم خوردن تعادل وزن در ماه رمضان هم مشكل ديگري است كه براي افراد يك دغدغه مهم محسوب مي شود. از يك سو غذا نخوردن در طول روز و پرخوري در شب و از سوي ديگر تحرك كم بدني در ماه رمضان نسبت به ماه‌هاي ديگر شرايط ويژه‌اي را در ساز و كار بدن به وجود مي‌آورد كه اگر براي آن فكري نكنيم ممكن است منجر به اضافه وزن شود. اين مشكل را با مصرف قطره‌ خوراكي زيره  مي‌توانيد حل كنيد. سابقه‌ی مصرف زيره به حدود 5 هزار سال قبل باز مي‌گردد و علاوه بر بهبود عملكرد دستگاه گوارش براي رفع سوءِ هاضمه و نفخ نيز مفيد است. اسيدهاي چرب با ورود به كبد تبديل به تري‌گليسيريد مي‌شوند و مواد مؤثر در قطره‌ی خوراكي زيره، با از بين بردن تري‌گليسيريدها به كاهش وزن كمك مي‌كنند. اين قطره همچنين از نفخ معده كه در اثر بهم خوردن عادات غذايي به وجود مي‌آيد، جلوگيري مي‌كند. 

 

علاوه بر قطره خوراكي زيره، قطره‌ خوراکی جوزهندی نيز در بهبود مشكلات دستگاه گوارشي مفيد است. جوز هندي از ديرباز براي رفع سردرد، بي خوابي و رفع ضعف عمومي بدن مفيد بوده و مشكلاتي مانند اسهال و نفخ را نيز برطرف مي كند. 

 

شرکت دارویی زردبند يك شركت دانش‌ بنیان است که از سال ۱۳۷۲ فعالیت خود را با هدف تولید و فرآوری گیاهان دارویی آغاز نموده است. اين شركت در ابتدا بذر گونه‌هاي مختلف گياهان دارويي را از منابع معتبر بين‌المللي تهيه و از طريق كارهاي پژوهشي سعي در تطبيق آن با شرايط بومي كشور را داشته است. به تدريج اين شركت توانست كارهاي توليدي و تحقيقاتي خود را با كشت گياهان دارويي در مزارع توسعه دهد. توليدات اين شركت امروزه با دو عنوان برند «طعم سبز» و برند «زردبند» در بازار عرضه مي شوند كه اولي مربوط به طعم دهنده هاي دارويي و دومي به ساير فرآورده هاي دارويي اختصاص دارد. 

امروزه شرکت دارویی زردبند با سطح کشتی معادل 400 هکتار و با تولید حدود هشتاد نوع عصاره، اسانس و روغن یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این قبیل فرآورده‌های طبیعی برای تأمین نیاز صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کشور به شمار می‌رود. شركت زردبند تاكنون موفق به دريافت جايزه هاي متعددي شده است كه از جمله آنها مي توان به كسب عنوان هاي «كارآفرين نمونه» در استان كهگيلويه و بويراحمد و «صنعت سبز» از سوي سازمان حفاظت محيط زيست اشاره كرد. 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید