12 عادت مضر برای سلامت روان

دوشنبه, آذر 17, 1393 - 04:26 توسط تحریریه بادبادک

این عادات روزمره‌ی ساده را برای رسیدن به یک زندگی شاد تغییر دهید:


افسردگی معمولا با مسائلی ورای کنترل ما به وجود می آید: مرگ عزیزی، از دست دادن شغل، یا مشکلات مالی. اما انتخاب های خیلی کوچکی که هرروزه می کنید نیز بر روی خلق و خوی تان از آنچه که فکر می‌کنید، بیشتر تاثیر می گذارد. عادت های شبکه های اجتماعی تان، فعالیتهای روزمره تان، و حتی طریقه راه رفتنتان به احتمال زیاد شادی روزمره تان را به سمت خود می کشد، و احتمالا از آن هیچ اطلاعی ندارید. خوشبختانه، این عادات قابل تغییر هستند. حالا 12 روشی که حس و حال خوبتان را خراب می کند و آنچه که می توانید برای برطرف کردنشان انجام دهید را در اینجا بیان می‌کنیم:


1. شما در هنگام راه رفتن قوز می کنید
احساسات ما، می تواند بر روی طریقه راه رفتن‌مان تاثیر گذار باشد، اما برعکس آن نیز صحیح می باشد. این حرف نتیجه‌ی مطالعات مجله رفتار درمانی و تجربی روانپزشکی است. محققان متوجه شده اند که زمانی که افراد با شانه های خم شده، قوز کرده و با حداقل حرکات دست راه می روند، حس و حال خیلی بدی را نسبت به آنهایی تجربه می کنند که پویایی را در قدم هایشان می‌شود دید و از آن جالب‌تر این است که، افرادی که با حالت قوزکرده راه می روند مسایل منفی را بهتر از مسایل مثبت به یاد می آورند. و در مورد افسردگی بیشتر صحبت می کنند.
پس همین حالا شاد باشید: چانه یتان را بالا آورید و شانه هایتان را به عقب دهید و بدون قوز کردن یک حالت مثبت را در راه رفتنتان ایجاد کنید.


2. از همه چیز عکس می گیرید
ملکه های اینستاگرام! گوش کنید! بر طبق مطالعات منتشر شده در مجله علم روانشناسی، گرفتن مداوم عکس از زندگی تان باعث می شود که آن ها را نتوانید به خوبی به یاد آورید. در این مطالعه، شرکت کنندگان را به موزه ای بردند و آن ها اشیایی را تماشا کردند و از بعضی از آن ها نیز عکس گرفتند. سپس، دیدند که آنها برای به یاد آوری آنچه را که عکس گرفته بودند نسبت به آنچه که بدون عکاسی تنها تماشا کرده بودند، با مشکلاتی روبه رو شدند. دیردا ال کلی، روانپزشک، مشاور و روانشناس حوزه سلامت دانشگاه باستیر در کنمور، اظهار می کند که لنزها مانند پرده ای در مقابل چشمانتان هستند که خودتان اصلا متوجه آنها نیستید.
پس همین حالا شاد باشید: بر روی سوژه ی عکاسی تان تمرکز کنید: یا بهتر از این تنها کمی به عقب بروید و از آن لذت برید. از زیبایی لذت ببرید و در این کنش مشارکت کنید. این ها می تواند شما را از لحاظ روانی قوی تر کنند.


3. شما به یک لاف زن، اجازه می‌دهید بهترینتان را از شما بگیرد
لاف زنی تمامی ندارد حتی زمانی که مدرسه را ترک می کنید. بر طبق انجمن لاف زنی در محل کار، حدود 54 میلیون کارگر، یا  35 درصد جامعه کارمندی ایالات متحده، به عنوان هدف آزار و تهدید از سوی لاف زنان در موقعیت شغلی شان هستند. دکتر الین ک لیونارد، نویسنده کتاب تروریسم های احساسی: درهم شکستن یک رابطه آلوده، می گوید که بیش از 70 درصد مردم شاهد لاف زنی ها در محل کارشان هستند. به جای افتخار و عزت نفس، دائما به صورت بدخواهانه ای مورد تهاجم قرا می گیرند، که واقعا ناراحت کننده است. احساساتتان را طوری جریحه دار می کنند که بلند شدن و رفتن به محل کار را برایتان دشوار می کند.
پس همین حالا شاد باشید: انجمن مقابله با لاف زنی در محل کار به شما پیشنهاد می کند که به هر اراجیفی گوش ندهید!


4. ورزش نمی کنید
این را در نظر بگیرید: در مطالعات جامعه‌ی روانکاوی نشان داده شده است که اگر شما در هفته سه بار فعالیت بدنی داشته باشید از ریسک ابتلا به افسردگی در حدود 19 درصد می‌کاهید. بعد از مطالعه 11,000 فردی که در سال 1958 متولد شده و تا امروز 50 ساله شده اند، و با ثبت علائم افسردگی و میزان فعالیت جسمی در فواصل منظم، محققان دانشگاه های لندن ارتباط معنی داری را بین فعالیت جسمانی و افسردگی پیدا کردند. افرادی که از افسردگی رنج می برند فعالیت جسمانی کمی هم دارند، در حالی که افراد فعال کمتر دچار افسردگی شده اند. در واقع، هر باری که آن ها فعالیت جسمانی دارند، 6 درصد از ریسک افسردگی آنها کاسته می شود.
پس همین حالا شاد باشید: بیرون بروید و کمی فعالیت کنید. احتیاجی هم نیست که بلند مدت باشد: حتی راه رفتن تا محل کار یا از پله های ساخنمان به جای آسانسور استفاده کردن هم کافی است. هر فعالیت بدنی‌ای به فعالیت های ذهنی تان نیز کمک می کند.

5. امروز و فردا می کنید
درمورد کاری که کنار می گذارید فکر کنید. اگر دلیل آن تنها کسل کننده بودن آن است یا حسی نسبت به انجام آن ندارید، در این صورت ما کمکی نمی توانیم بکنیم. اما اگر از کار به این علت دوری می کنید که شما را مضطرب می کند یا به علت ترس از شکست است، پس امروز و فردا کردن آن خودتان را از لحاظ روحی و روانی  خسته می کنید.
پس همین حالا شاد باشید: قبل از اینکه خودتان را درگیر مشکلی کنید، کاری برای کم کردن استرستان بکنید: به موسیقی گوش دهید، بدوید، ایونارد به شما پیشنهاد می کند کاری را انجام دهید که باعث از بین رفتن اضطرابتان می شود. به این روش شما می توانید به جای استرس از کمی تفریح لذت ببرید.


6. شما در یک رابطه ناسالم هستید
لیونارد می گوید که: "من بیماران بسیاری را داشتم که از افسردگی و اضطراب رنج می بردند بدون آنکه متوجه باشند که علت آن رابطه ناسالمشان است. همیشه باعث کاهش عزت نفسشان می شود. شریک زندگی تان گاهی اوقات شما را به عنوان فردی بی عرضه یا خودخواه تلقی می کنند. گاهی اوقات سالیان طول می کشد که فردی متوجه شود که افسردگی و اضطرابش از رابطه اش نشات می گیرد و باید که این رابطه را خاتمه دهد."
پس حالا شاد باشید: شما نیاز به کمک دارید. نشانه هایی که شریک زندگی تان از آن ها سواستفاده می کند را بررسی کنید. سپس از مشاوره با یک فرد حرفه ای، اعضای خانواده، یا دوست نزدیک تان برای شناسایی و برطرف کردن این نشانه ها کمک بگیرید.


7. شما زندگی را سخت می گیرید
شما در حال راه رفتن در خیابان هستید و ناگهان کسی به شما متلک می گوید و به جای شانه بالا انداختن احساس خجالت زدگی می کنید. اگر این خیلی شبیه به شما است وقت آن رسیده که به این مورد کمی بخندید. لیونارد می گوید " مطالعات زیادی  فواید خندیدن در بهبود سلامتی مان را به ما نشان داده اند و این سلامت روان را هم در خود جای می دهد. خندیدن یکی از سریع ترین درمان های افسردگی و اضطراب است."
پس همین حالا شاد باشید: هر روز به دنبال خنده در زندگی روزمرتان باشید. یک برنامه خنده دار تماشا کنید، یا با دوستانی که خنده را به لبانتان می آورند وقت بگذرانید. حتی می‌توانید با کودکان وقت بگذرانید چرا که آن ها بامزه ترین چیزها را می گویند.


8. شما نمی خوابید
خواب بر روی همه چیز تاثیر می گذارد،از توانایی های احساسی و روانی گرفته، تا عملکردهای بدنی مان. خواب روش بازسازی بدنمان است و بدون آن سیستم عملکردمان به درستی کار نمی کند.
پس همین حالا شاد باشید: سعی کنید دلیل نخوابیدنتان را پیدا کنید و سپس سعی کنید محیط آرامی را برای خودتان ایجاد کنید.


9. شما تنها نمی شوید
خود را با کودکان، کار، همسرتان، و دیگرفعالیت‌ها آنقدر مشغول کرده‌اید که هیچ گاه تنها نمی شوید. (رفتن به توالت حساب نمی شود :ی) دکتر لیونارد وقت گذراندن با خودتان حتی برای 10 دقیقه، یک ساعت، یا یک روز را مهم می داند. بدون گذراندن وقت برای خودتان، افسردگی و اضطراب در شما به وجود می آید.
پس همین حالا شاد باشید: برای وقت گذراندن با خودتان برنامه ریزی کنید و مهم تر از همه آن را ادامه دهید.


10. شما در واقع با کسی صحبت نمی کنید
اگر شما برای در دسترس بودن با دوستانتان در درجه اول از پیامک، فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی استفاده می کنید، در این صورت رابطه با معنی ای ندارید – صحبت هر روز صبحتان با فروشنده قهوه حساب نیست. کِلی می گوید " صفحات فیسبوک خیلی سرگرم کننده اند. اما این مکالمات به ما اجازه درک دیگران از طریق این کلمات را نمی‌دهد. و به جای آن باعث کاهش احساسات و تجربیاتمان می شود." دکتر مایکل مانتل، دانشمند رفتاری در سن دیگو با این موافق است. همچنین مانتل اضهار می کند که " وسایل الکترونیکی (مانند اسمارتفون ها) نیز توجهات را به خود جلب کرده، درخواست ها برای رضایتی سریع، و انتظاراتی که فشار دادن یک دکمه باعث ایجاد روابط بیشماری می شود را به وجود آورده است. همچنین با این کار یاد می گیریم که ارتباطاتمان رودرو نباشد و تنها به صورت مجازی صورت گیرد. این همچنین توانایی و علایق نشستن با کسی در یک اتاق ، و هم چنین صحبت های رودرو بافردی را تحت تاثیر قرار می دهد."
پس همین حالا شاد باشید: کِلی می گوید در پایان زندگی مان تعداد دوستانمان در شبکه های اجتماعی به حساب نخواهند آمد. اما دوستان واقعی چرا. حداقل یک بار در هفته ملاقاتی با یک دوست، خانواده یا شریکتان داشته باشید.


11. شما بدون تلفن همراهتان قادر به ادامه زندگی نیستید
آخرین باری که شما عاری از هر نوع وسیله ی الکترونیکی بودید کی بوده است؟ یادتان نمی آید؟ این نشانه خوبی نیست. کلی می گوید "با تمام ابزارهای الکترونیکی که در اختیار داریم،این ابزارها تمایلی به تحریک پذیری بیشتر ما دارند. و اگر ما همیشه آنلاین هستیم، پس در حقیقت به بدن و ذهنمان استراحت نمی دهیم." در نهایت خود این یکی از عوامل افسردگی و اضطراب است.
همین حالا شاد شوید: یک روز تعطیل برای لوازم الکترونیکی تان ایجاد کنید، که بتوانید هفته ای یک بار از این ابزارها دور باشید و اگر هم سخت است نصف روز هم کفایت می‌کند.


12. شما چند کار را همزمان انجام می دهید
همه ما به انجام دادن چندین کار مشغول هستیم، ناهار را در هنگام کار کردن می خوریم، در حین تماشای تلویزیون در حال بررسی فیسبوک هستیم، و دایما هم در حال پیامک دادنیم. محققان نشان داده اند که با وجود اینکه خیلی ها معتقدند که در طی انجام چندین کار پر حاصل ترند، در واقع این چنین نیست – که تنها باعث استرس ما ، بی توجه به محیط اطرافمان شده و در ایجاد گفتگویی موثر ما را ناتوان می سازد.
همین حالا شاد شوید: در واقع خیلی راحت است: تلفن تان را زمین بگذارید، تلویزیون را خاموش کنید و تنها به آنچه که در اطرافتان است و آنچه که انجام می دهید توجه کنید. به مغزتان اجازه تحلیل هر آنچه که در آن زمان در حال رخ دادن است را بدهید (و آن را هم در شبکه های اجتماعی قرار ندهید) که به احتمال زیاد این کار موجب بهبود بیشتر عملکرد روانتان می شود.

 

دیدگاه‌ها

عالی بود. خدا رو شکر می کنم برای داشتن شما ها. البته بنده های ناب و خالص و پاک خدا...
مرسی ی ی ی ی... همیشه همراهتونم ... پس ادامه بدید برای ساختن دوباره حس های ناب.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید