چه چیزهایی باعث فرسودگی شغلی در شما می‌شوند؟

دوشنبه, خرداد 1, 1396 - 12:35 توسط تحریریه بادبادک

فرسودگی شغلی مشکل رایجی میان آدم‌های مختلف و صاحبان شغل‌های مختلف است. این اتفاق می‌تواند باعث دل‌سردی، افسردگی و عدم پیشرفت شغلی شما شود.

این نشانه‌ها را اگر به طور روزانه و در محل کارتان احساس می‌کنید ممکن است شما هم به این مشکل دچار شده‌ باشید و بایستی به راه‌حلی فوری برای برطرف کردن آن بیاندیشید.

اگر حتی هنگام خواب و در حین تعطیلات آخر هفته به کارتان فکر می‌کنید و نمی‌توانید ذهن خود را آرام و اندکی جدا ازکار کنید مبتلا به فرسودگی شغلی شده اید.

علاقه مندی به کار و فکر کردن به آن هم باید بازه زمانی خاصی داشته باشد، اگر به طور دائم نگران کارتان هستید وبه آن فکر می‌کنیدو در ذهنتان برخورد با همکاران را مرور می‌کنید به فرسودگی شغلی دچار شده‌اید.

اگر همکاران و رئیس شما برخورد مناسبی با شما ندارند و با آن‌ها درگیر هستید، کارتان سخت و پیچیده است و در پایان کار بسیار خسته و بی‌انرژی هستید و یا ساعات کارتان طولانی به نظرتان می‌رسد ممکن است به افسردگس شغلی دچار شده باشید.

همکاران فضولی دارید که مدام در حال غیبت کردن و مچ‌گیری از دیگران هستند. این یکی از دلایل اصلی فرسودگی شغلی شماست.

دکوراسیون محل کارتان نامناسب است. کم نوری فضا، دیوارهای بدون پنجره، عدم وجود گل و گیاه در محل کار، بهداشت نامناسب ساختمان دلایل خوبی هستند تا شما را به این نوع افسردگی دچار کنند.

ابتلا به بیماری‌های روحی و یا جسمی:

بیماری به هر شکل می‌تواند در روند کار فرد اختلال ایجاد کند، بویژه اگر فرد در ارتباط با نوع کار خود مبتلا به بیماری شده باشد. در هنگام بیماری فرد باید در خانه استراحت کند و از رفتن به محل کار خودداری کند، اما اگر مجبور به ادامه کار در حین بیماری باشد این باعث فرسودگی شغلی در او می‌شود و نیز روند درمان و بهبود بیماری را نیز کند می‌کند.

از جمله دیگر بیماری‌هایی که در اثر فرسودگی شغلی ایجاد می‌شود می‌توان معده درد، سردرد، ضعف سیستم ایمنی و ابتلا به سرماخوردگی را نام برد.

برای رفع مشکل فرسودگی شغلی چه اقداماتی باید انجام داد:

در گام اول کار و حرفه خود را دوست داشته باشید، در محل کار خود از رنگ‌های شاد استفاده کنید و گل و گیاه در کنار میزتان بگذارید، اگر با همکارانتان اختلاف دارید با آرامش درباره آن با آن‌ها صحبت کنید.

در کنار کار به ورزش بپردازید و مواد غذایی سالم بخورید تا سلامت جسمی و روحی شما حفظ شود، آزمایش‌های پزشکی دوره‌ای را به طور مرتب انجام دهید، اگر دچار فرسودگی و استرس شده‌اید تحت نظر مشاور قرار بگیرید تا به شما توصیه‌های مناسب ارائه کند، به موسیقی گوش بدهید، با دوستان خود به گردش و مسافرت بروید، از مرخصی‌های خود استفاده کنید، به دنبال یادگیری مطالب جدید باشید تا در کارتان پیشرفت کنید.

با انجام این راهکار‌ها می‌توانید از کاری که انجام می‌دهید لذت ببرید و در آن پیشرفت کنید، در صورتی که با رعایت تمامی این راهکار‌ها نتوانستید فرسودگی شغلی را در خود مهار کنید می‌توانید شغل خود را تغییر دهید تا از کار جدید لذت ببرید. 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید