آتاتورک، که مخالفان اردوغان در ترکیه او را ستایش می‌کنند که بود؟

يكشنبه, فروردين 27, 1396 - 15:11 توسط تحریریه بادبادک

آتاتورک، به معنای پدر ترک‌ها است. نام واقعی او مصطفی کمال پاشا بود. از او به عنوان بنیانگذار جمهوری ترکیه یاد می‌کنند. این لقب را مجلس ترکیه به او اهدا کرده بود. لقبی که اطلاق آن به هر شخص دیگری ممنوع است.

آتاتورک، با نبرد چناق قلطه شهرت گرفت که شعارش این بود که غیر قابل عبور است. او با سپاهی کوچک در مقابل تهاجم بریتانیا و فرانسه ایستاد و مانع تصرف و سقوط استانبول شد. 

شاید تعجب کنید که آتاتورک، خود اهل ترکیه امروزی نبود. او در شمال یونان فعلی، که در آن زمان بخشی از امپراتوری عثمانی بود متولد شد. شهر تسالونیکی زادگاه او بود و از خانواده‌ای مسلمان، ترک‌تبار و از نظر فرهنگی در طبقه متوسط متولد شد. خانواده‌اش نام مصطفی را برایش برگزیدند، اما یکی از معلمان او در مدرسه، او را کمال نامید. پدرش علیرضا نام داشت و کارمند متجددی در دولت عثمانی بود. مادرش زنی متدین بود که او را به یک مکتب مذهبی فرستاد. سپس او خود به دانشکده جنگ  رفت و دانشجوی ممتاز آن‌جا شد و با درجه سروان فارغ‌التحصیل گشت. 

او در برابر روحانیون و عشایر ایستاد و زمانی که این گروه‌ها، به خاطر مدرن‌سازی مورد نظر او، خشمگین شدند، با آن‌ها چپ افتاد. ترویج ملی‌گرایی ترک، جدایی دین از سیاست،‌ قانونی کردن حق رای زنان، تغییر خط عربی زبان ترکی به خط لاتین کنونی از اقدامات کارنامه نقد شدنی آتاتورک است. 

آتاتورک، استفاده از الفاظی مثل افندی، جناب، سید و مانند آن را در برگه‌های دولتی ممنوع است. آتاتورک همچنین دعوای میان مسلمانان و مسیحیان را پایان داد و پس از پایان این درگیری‌‌ها بود که بالاخره مسجد ایاصوفیه در سال ۱۹۳۴ برای همیشه به موزه تبدیل شد.

او در یک سفارش معروف خود به جوانان ترکیه می‌گوید: این جمهوریت را ما (قوای ملی) بنا نهادیم، بقا و پیشرفت آن با شماست. 

آتاتورک، تنها ۵۷ سال زیست و ساعت اتاق او، که ۱۰ نوامبر سال ۱۹۳۸ آن‌جا را ترک کرد بر روی ساعت مرگش، ۹:۰۵ باقی مانده است. 

روح آتاتورک، که توانست پس از شکست قوای خارجی، دولت ملی تشکیل دهد و از دل عثمانی، جمهوری ترکیه را بنا کند، به گفته مخالفان اردوغان، کمالیست‌ها، اینک سخت آزار می‌بیند که رفراندوم ترکیه، به سود نظام ریاستی، یا آن‌چه آن‌ها بازگشت به عثمانی مدرن می‌خوانند به پایان رسیده است. 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید