گفته‌ها و ناگفته‌های زندگی همایون شجریان

پنجشنبه, فروردين 24, 1396 - 03:54 توسط تحریریه بادبادک

همایون شــجریان، اردیبهشتی است. او در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در تهران به دنیا آمد. فرزند محمدرضا شجریان و فرخنده گل افشان است. محمدرضا شجریان در زمان تولد پسرش، ۳۵ ساله بوده است و در سال‌های ابتدایی اوج فعالیت او. همایون اما از دختران استاد شجریان یعنی راحله، افسانه و مژگان، کوچک‌تر است. 

گفته میشود قراربود اگر نوزاد، پسرباشد نام او را چكاوك بگذارند. (چرا چكاوك؟ چون  از گوشه‌های آواز همایون است كه به آن جامه دران هم گفته می‌شود) اما درروز ۳۱ اردیبهشــت، هوشنگ ابتهاج (ه.ا.ســایه) و همراهان مشغول ضبط یك اثر در دســتگاه همایون بودند و به پیشنهاد ابتهاج، نام این پسررا همایون، به خاطر دستگاه همایون گذاشتند. 

او با تشــخیص پدر نزد ناصر فرهنگ‌فر، استاد تنبک، به فراگیری تکنیک و شناخت ریتم پرداخت و چند سالی هم آموختن را نزد جمشید محبی ادامه داد. از ۱۰ سالگی به همراه خواهرانش نزد پدر آواز را شروع کرد و در دوران بلوغ روزانه تکنیک آواز و صداسازی را به‌صورت کاملا فشرده آموخت. هنگامی که به هنرستان موسیقی رفت، به جز آموزش اجباری پیانو، کمانچه را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و در خارج از هنرستان به ادامه فراگیری آن نزد اردشیر کامکار و نیز آشنایی با تار و سنتور به صورت گوشی پرداخت.

همایون از ســال ۱۳۷۰ به همــراه محمدرضا شــجریان در کنســرتهای آمریکا، اروپا و ایران (با تنبک) همراهی کــرد و از ۱۳۷۸ به بعــد در صحنه کنســرتها به همخوانی با پدرش پرداخت. اولین اثر با حضور او «یاد ایام» نام دارد کــه در آن اثر همایون شجریان تنبک نوازی را بر عهده داشته است. همایون شجریان تا ســال ۱۳۸۸ پدرش را در اجراها همراهی اولین آلبوم همایون شــجریان که به تنهایی خوانندگی آن را بر عهده داشت «نسیم وصل» نام دارد که آهنگســازی آن را محمدجواد ضرابیان بر عهده داشتهاست در سال ۱۳۸۲ منتشر شد. این سرآغازی بود بر اجرای کنسرتها و آلبومهای مستقل او. وی پس از آن در ســال ۱۳۸۳ دو آلبوم شوق دوست و ناشکیبا را منتشــر کرد و در سال ۱۳۸۴ نقش خیال را به آهنگســازی علی قمصری به بازار عرضه کرد که با اســتقبال فراوانی روبه رو شد.

پس از آن در مهرماه ۱۳۸۵ آلبوم با ستارهها که حاصل همکاری او با محمدجواد ضرابیان است را به بازار عرضه کرد. در سال ۱۳۸۶ دو آلبوم قیژک کولی و خورشید آرزو را با همکاری گروه دستان منتشر کرد. او آب، نان، آواز را به آهنگسازی علی قمصری در سال ۱۳۸۸ و آلبوم شب جدایی را در سال ۱۳۸۹ منتشر کرد. در سال ۱۳۹۰  او آلبوم شــوق نامه و ای جان جان بیمن مرو را عرضه کرد. آلبوم شوق نامه به نوعی بازیابی تصانیف منسوب به عبدالقادر مراغه‌ای است که حاصل ۴ سال تلاش یک تیم به سرپرستی محمدرضا درویشی است. سیمرغ در سال ۱۳۹۱، چه آتشها در ســال ۱۳۹۲، آلبوم مشــترک با علیرضا قربانی در سال ۱۳۹۳، مستور و مست در ســال ۱۳۹۳ و خداوندان اسرار در ســال ۱۳۹۴ دیگر آلبوم های همایون هستند. 

از نقاط عطف کارنامه همایون اما ااثری است  با عنوان چرا رفتی بود که در آلبومی به نام نه فرشــته‌ام نه شیطان در ســال ۱۳۹۲ منتشر شده است. همچنین دو اثر پر سر و صدای همایون، آلبوم‌هایی هستند که او برای دو فیلم حمید نعمت الله یعنی آرایش غلیظ و رگ خواب تهیه کرده است.

او کنسرت‌های زیادی با بزرگان موسیقی اجرا کرده و آثار زیادی را به همراه آنان در ایران و جهان منتشر کرده‌اســت. از آن‌ها می‌توان به آلبوم‌های کنسرت‌های «بی تو بسر نمیشود» و «فریاد» اشاره کرد که هردو اثر در ســالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ نامزد دریافت جایزه گرمی یا آن طور که مشهور است، اسکارِ موسیقی شده‌اند. 

همایون شجریان در سال ۱۳۷۴ بــا خانــم «گیتا خوانســاری» (خواهرهمســر دوم پدر خود، محمدرضا شــجریان) ازدواج کرد و دوازده سال پــس از آن اولین فرزندش، «یاسمین» که نخستین نوه پســری محمدرضا شجریان است، به دنیا آمد.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید