غذاهای خواب‌آور را بشناسیم

چهارشنبه, فروردين 23, 1396 - 02:08 توسط تحریریه بادبادک

برای همه ما پیش آمده که بلا فاصله بعد از غذا احســاس میکنیم نیاز به خــواب داریم. دلیلش هم میتواند خســتگی بعد از یک روز کاری سخت باشد و هم غذاهایی که هر روز میخوریم.
محصو ت لبنی: در میان محصو ت لبنی پنیر سخت بیشــترین تاثیر خواب آور را دارد زیرا حاوی مقدار زیادی کلسیم است.

بادام: بادام سرشار از تریپتوفان است. آمینو اسید تریپتوفان، ملاتونین که بــه هورمون خواب معروف است تولید میکند. علاوه بر این بادام سرشار از منیزیم است که تنشهای عضلانی را کاهش داده و احساس خواب آلودگي میدهد.

موز: شکر، پتاســیم و منیزیم یافت شده در موز باعث میشود تریپتوفان به آســانی وارد مغز شده و ایجاد احساس خواب آوری کند.

گردو: گردو تریپتوفان کمتری نسبت به بادام دارد اما منبع ملاتونین اســت. تحقیقات نشان داده است که گردو سطح این هورمون را در خون افزایش داده و ایجاد احساس خواب آلودگی میکند.

گیلاس: گیلاس حاوی مقــدار زیادی ملاتونین است. خوردن یک مشــت گیلاس تازه شــاید زیاد تاثیری نداشته باشد اما خوردن یک لیوان آب گیلاس در کوتاه ترین زمان احساس خواب آلودگی میدهد.

چای بابونه: بابونه سرشــار از گلیســین اســت. گلیسین آمینو اسیدی است که تاثیر آرام بخش دارد و عضلات و سیســتمهای عصبــی را آرام میکند. با خوردن یک فنجان چای بابونه می‌توانید چشمها را باز نگه داشته و به مسائل مهمی در زندگی تمرکز کنید.

تخمه کدو: تخمه کدو علاوه بر تریپتوفان حاوی مقدار زیادی منیزیم و زینک است. این محتویات تاثیر آرام بخش دارند و به سختی بعد از خوردن تخمه کدو
می‌توانید در مقابل چرت زدن مقاومت نشان دهید.
برنج سفید: برنج سفید حاوی شاخص قند خون با یی است و ۳ تا ۴ ســاعت بعد از خوردن آن باعث ایجاد احساس خواب آلودگی میشود.

ماهی : اســیدهای موجــود در ماهیها تولید ملاتونین را با  میبرد و سطح هورمون استرس را در خون کاهش میدهد. تنها احساسی که بعد از خوردن این ماهی‌ها دارید این اســت که دلتــان می‌خواهد بخوابید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید