نکته‌های مهاجرت به سوئد

شنبه, آذر 15, 1393 - 21:09 توسط تحریریه بادبادک

آداب اجتماعی، اصول معاشرت و هنجارهای یک جامعه را باید قبل از سفر به آن‌جا شناخت. در این مطلب این موضوعات را در رابطه با سوئدی‌ها مرور می‌کنیم. 

1.    سوئدی‌ها قهوهشان را دوست دارند. کمتر کسی بیشتر از سوئدی‌ها قهوه می‌نوشتند.  نوشیدن قهوه تحت عنوان یک سنت به نام فیکا گسترش یافته است که درآن دوستان و خانواده برای نوشیدن چای یا قهوه همره با یک شیرینی در کنار آن دور هم جمع میشوند. بیشتر سوئدی‌ها معمولا در روز یک‌بار فیکا را به عنوان فرصتی برای پیوندها انجام میدهند.

2.    در صف بایستید. از داروخانه گرفته تا اداره‌جات و حتی قصابی محله، شما مجبورید یاد بگیرید که با ایستادن در صف صبور باشید تا نوبتتان برسد.

3.    صحبت کردن به زبان سوئدی به شما کمک میکند. در سوئد انگلیسی زبان دوم است که آنها به میزان بالای به آن صحبت میکنند، در نتیجه یادگیری زبان سوئدی برای شما کمی طولانیتر می‌شود. شما می‌توانید در کلاسهای آموزش زبان سوئدی مخصوص مهاجران (SFI) شرکت کنید.

4.    تا می‌توانید قبل از ساعت 17 خریدتان را انجام دهید. بسیاری از فروشگاهها به خصوص در آخر هفته‌ها زود تعطیل میشوند. به یاد داشته باشید چون اکثر سوئدی‌ها کارشان در ساعت 17 تمام میشود، خرید در این ساعت تا ساعت 6 و نیم بعدازظهر باعث میشود در ترافیک گیر کنید.

5.    غذاها مانند خمیر دندان داخل تیوب بسته‌بندی میشوند. به یاد داشته باشید در سوئد غذاهای سرد مانند خاویار، مایونز و خردل در تیوب بسته بسته بندی میشوند.

6.    پدران را میبینید که کالسکه کودک را هل میدهند. وقتی صحبت از برابری زن و مرد میشود، کشور سوئد یکی از پیشتازان آن است. مردان در خانه می‌مانند و کودکان را بزرگ میکنند. در سوئد والدین 480 روز مرخصی با حقوق دارند که این مقدار میتواند میان مادر و پدر تقسیم شود.

7.    سوئدی‌ها علاقمند به فعالیت در هوای آزاد هستند. آنها از باران و حتی سرمای زمستان لذت میبرند و دولت هم امکانات لازم را برای آنها مهیا کرده است.

8.    بسیاری از مشاغل در جولای تعطیل می‌شوند. این غیرعادی نیست که بسیاری از رستورانها و فروشگاهها در جولای تعطیل میشوند و کارگران آنها 4 تا 6 هفته تعطیلی دارند.

9.    لاگوم(lagom). یک روش رفتار اجتماعی در سوئد است که ترجمه مستقیمی ندارد. شاید بتوانید «کافیه»، «در حد تعادل»، «مناسب» یا دیگر واژهه‌ای مترادف را در فرهنگ لغات پیدا کنید. وقتی که استفاده میشود به رفتار اجتماعی اشاره میکند که به معنی قاطی کردن بدون نشان دادن بیش از حد احساسات است.

10.    فستیوال موسیقی. یک رویداد ملی است که در آن سوئدی‌ها موسیقی اعترض آمیز اروپا را معرفی میکنند. 

11.    نزدیکترین فروشگاه آیکیا (IKEA) به محل زندگیتان را مشخص کنید. 

12.    هنگام رفتن به مهمانی کفش‌هایتان را درآورید. این نشانه‌ای از احترام است.

13.    زمستان‌های سوئد تاریک و سرد هستند. در برخی مناطق آن هنگام زمستان فقط 3 ساعت در روز نور خورشید وجود دارد.

14.    سر وقت باشید. این بسیار مهم است که برای مهمانی‌ها و مراسم سر ساعت حضور داشته باشید. این مراسم با شما یا بدون شما سر ساعت انجام می‌شوند.

16.    کیسه‌های پلاستیکی را نگه دارید. فروشگاه‌ها برای کیسه‌های پلاستیک از شما پول میگیرند. این کار برای جلوگیری از ازدیاد زباله در طبیعت است.

۱۷.    آب خوردن امن است. نوشیدن آب مستقیم از لوله در سوئد عادی است. زیرا اب لولهکشی تمییز و پاک است و شما با نخریدن بطریهای آب پول ذخیره میکنید و محیط را آلوده نمیکنید.

۱۸.    تجارت پوشاک در سوئد یعنی جین. پوشش روزانه سوئدیها ساده و راحت است. لباسهای رسمی برای مهمانیهای رسمی و جلسات کاری است.

۱۹.    همه هزینه‌های تحصیل و سلامت رایگان نیست. سیستم سلامت سوئد برپایه مالیات است و نمی‌تواند رایگان باشد. تحصیل برای شهروندان سوئدی رایگان است اما از سال 2011 دانشجوهای غیر سوئدی باید هزینه تحصیل در سوئد را بپردازند.

 

دیدگاه‌ها

سلام و درود بر شما. خیلی دوست دارم در کشور سوئد زندگی کنم. مطالب خوبی رو مطرح کردید. راجع به هزینه ها هم مطلب بذارید حتما. با چه مبلغی میشه به این کشور مهاجرت کرد و زندگی مناسبی داشت. و چه شرایطی برا مهاجرت لازمه. ممنونم. ثمین

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید