با این نوشیدنی از شر جوش‌ها و آکنه‌ها خلاص شوید

سه شنبه, اسفند 17, 1395 - 00:46 توسط تحریریه بادبادک

ریحان یکی از سبزیجات معطری است که سابقه دیرین بر سر سفره‌ ایرانی‌ها دارد.

برگ ریحان به دلیل داشتن عطر و طعم ویژه‌اش به عنوان چاشنی در انواع غذاها و دم‌نوش‌ها استفاده می‌شود. 

هم‌چنین چای ریحان در میان مردمان جنوب شرق آسیا طرفداران ویژه و خاص خودش را دارد و به عنوان یک درمان کننده گیاهی و طبیعی در طب هندی به کار گرفته می‌شود.

ریحان در شرایط پزشکی بیماری های چشم، عفونت های قارچی را درمان می کند. این گیاه خوشبو و مغذی شامل کلسیم، روی، آهن، و ویتامین های A و C می باشد.

اما نوشیدن چای ریحان چه فوایدی دارد؟

پاک کننده قوی پوست
ریحان در برابر انواع مختلف باکتری ها بسیار مقاوم است. این گیاه می تواند از فعالیت باکتری های موثر در آکنه پیشگیری کند. ترکیب اولیه ریجان اوژنول است که آکنه را به راحتی از بین می برد. ریحان همراه با روغن نارگیل تصفیه شده به عنوان یک محلول ضد باکتری در برابر جوشهای صورت بسیار فعال عمل می کند.

پیشگیری از سرطان
خواص ضد التهابی در ریحان می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. تب، درد، استرس و بیشتر دردهای التهابی به کمک این گیاه درمان می شود. ریحان از اندامهای حیاتی همانند کبد محافظت به عمل می آورد. افرادی که به طور منظم چای ریحان مصرف می کنند کمتر دچار نقص سیستم ایمنی می شوند.

بیماران دیابتی از نوشیدن آن غافل نشوند!
دیابت از جمله بیماری هایی است که بیمار در مصرف بیشتر مواد غذایی محدودیت دارد. اما بیماران دیابتی برای کنترل گلوکز خون خود می توانند از ریحان استفاده کنند. مطالعات نشان داده است که عصاره برگ ریحان می تواند ۳۶ درصد گلوکز را کاهش دهد. علائم دیابت از جمله افزایش وزن، فشار خون بالا، کلسترول بالا و . . . توسط ریحان کاهش پیدا می کند.

کاهش استرس
از جمله اثرات ریحان تنظیم سطح کورتیزول می باشد. کورتیزول که معمولا به نام هورمون استرس نامیده می شود مشکلات روحی و جسمی ایجاد می کند. زمانی که سطح کورتیزول در بدن بالا می رود نوسانات خلقی، افزایش وزن، آکنه، فشار خون بالا و اضطراب به همراه دارد. به کمک ریحان می توان اضطراب را کاهش داده و استرس های عاطفی را کم کرد.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید