برای کم کردن نگرانی‌هایتان چه کنید

يكشنبه, اسفند 1, 1395 - 23:46 توسط تحریریه بادبادک

شب موقع خوابیدن هزار فکر و نگرانی به سراغتان می‌آید؟  درست موقعی که باید از زندگی لذت ببرید و خوش بگذرانید، دلشوره و نگرانی بی‌مورد سراغتان می‌آيد؟ 

این اضطراب و ترس همیشگی تمامی انرژی روانی و فیزیکی شما را از بین می‌برد و باعث می‌شود کارایی روزانه شما کم شود.
این نگرانی دائمی و همیشگی ممکن است برای شما و بسیاری دیگر تبدیل به امری عادی شده باشد، اما باید بدانید که این نگرانی باعث می‌شود که از زندگی لذت نبرده و نتوانید بر روی هدف‌هایتان تمرکز کنید.
در واقع همه این نگرانی‌های همواره، باعث می‌شوند که شما زندگی شادی را تجربه نکنید.

در این مطلب به شما راه‌هایی را پیشنهاد می‌دهیم که به شما کمک می‌کنند تا کمتر احساس نگرانی کنید.

- طرز فکرتان را درباره نگرانی تغییر دهید.
هدف از نگرانی چیست؟ آیا با این کار مشکلات حل می شوند؟ آیا مانع مشکلات می شود؟ یا آنها را وخیم تر می کند؟ با پاسخ به این پرسش ها متوجه می شوید که نگرانی سودی برای شما ندارد و فقط یک علامت است.

- اگر نمی‌توانید دست از نگرانی بردارید، زمان خاصی در روز را برای نگران شدن در نظر بگیرید.
بسیاری از افراد همیشه نگران احساس می کنند که نمی توانند این حس را کنترل کنند. این افراد سعی می کنند با عباراتی همچون "نگران نباش" یا بهش فکر نکن" خود را آرام کنند. این روش به ندرت موثر واقع می شود. دلیل هم این است که این جملات، دستوراتی منفی هستند که مردم معمولا به راحتی آن را دریافت نمی کنند. این دستورات باعث می شوند شما به آنچه که در اصل سعی دارید از آن پرهیز کنید بیشتر بیاندیشید.
زمانی را برای نگران شدن اختصاص دهید. مثلا روزی 15 دقیقه به خودتان برای نگران شدن در مورد موضوعات مختلف فرصت بدهید. زمانی را انتخاب کنید که احساس آرامش بیشتری دارید که البته نباید پیش از ساعت خواب باشد. به افکارتان اجازه بدهید هر چقدر دوست دارند حرف بزنند. بدین ترتیب شما کنترل حس نگرانی خود را به دست می آورید و دیگر هر لحظه از این حس رنج نمی برید.

- به این فکر کنید که بسیاری از موضوعاتی که باعث نگرانی شما می‌شوند از حیطه کنترل شما خارج هستند.
از خودتان بپرسید که آیا کنترلی روی این موضوع دارم؟ خیلی از مواردی که موجب نگرانی مردم می شوند، مواردی هستند که آنها کوچکترین کنترلی روی آن ندارند. بعنوان مثال، آب و هوا. قطعا نمی توانیم آن را کنترل کنیم ولی می توانیم خودمان را برای شرایط آب و هوایی احتمالی آماده کنیم.

- بسیاری از دلایل نگرانی وجود خارجی ندارند و ساخته ذهن شما هستند.
بر روی یک کاغذ چهار ستون بکشید. در اولین ستون از سمت چپ نگرانی های خود را بنویسید. در ستون بعدی مشخص کنید آیا این نگرانی واقعی است یا خیر و آیا دلیلی برای آن وجود دارد. در ستون بعدی روش دیگری برای فکر کردن به آن موضوع را یادداشت کنید و در نهایت به این بیاندیشید که آیا تفکر اولیه سودمند بوده است.

- برای برطرف کردن نگرانی‌هایتان اقدام کنید.
اگر نگرانی شما دلیل منطقی و واقعی دارد برای برطرف کردن آن مشکل اقدام کنید. نگرانی درباره موضوعی که قابل حل است شما را فرسوده می‌کند. 

- با نگرانی از اتفاقاتی که در آینده قرار است بیافتند ارتباط برقرار کنید.
سعی کنید با حس عدم اطمینان از آنچه رخ خواهد داد کنار بیایید. ماهیت غیر قابل پیش بینی بودن زندگی را بپذیرید. هیچوقت تصور کرده اید که اگر از تمامی اتفاقاتی که قرار است در آینده رخ دهند با خبر بودیم چقدر زندگی خسته کننده می شد؟ پس بی ثباتی و ابهام را بپذیرید و با آن ارتباط برقرار کنید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید