پیشنهادهای متخصصان تغذیه برای مبتلایان به افسردگی و آن‌ها که در معرض این بیماری قرار دارند

دوشنبه, بهمن 18, 1395 - 04:17 توسط تحریریه بادبادک

بیماران مبتلا افسردگی و یا کسانی که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، تنها نیاز به درمان‌های شیمیایی و روانکاوی ندارند. مانند همه بیماری‌ها داشتن تغذیه سالم و رژیم غذایی مناسب در درمان بیماری‌های روانی هم بسیار تاثیر گذار و مهم است.
در این مطلب با مهم‌ترین توصیه‌های تغذیه‌ای کارشناسان تغذیه برای مبارزه با افسردگی آشنا می‌شوید.

این خوراکی‌ها را برای پیش‌گیری از افسردگی بخورید:

گردو ماهی:
این دو ماده خوراکی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. آزمایش‌های فراوان محققان نشان داده‌اند که مصرف روزانه این ماده غذایی باعث بهبود عملکرد مغز و پیشگیری از بیماری‌های روان پزشکی مانند افسردگی می‌شود.

قارچ:
ترکیبات موجود در قارچ با تنظیم ترشح انسولین و متعادل کردن سطح قند خون در بدن، مانع از به وجود آمدن حس غم می‌شوند. هم چنین مصرف قارچ باعث افزایش باکتری‌های مفید روده می‌شوند، سلول‌هاس عصبی موجود در روده مسئول تولید ۸۰ تا ۹۰ درصد سرتونین (هورمون شادی آفرین) در بدن هستند، بنابراین بایستی نقش روده را در افزایش آرامش و کاهش افسردگی مهم پنداشت.

غلات سبوس دار:
انواع کربوهیدرات‌های پیچیده مانند غلات سبوس‌دار، سرشار از فیبر غذایی هستند و می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن باعث افزایش خُلق شوند. فیبر موجود در غلات سبوس‌داری مانند برنج، نان، ماکارونی قهوه‌ای به سرعت باعث آزاد شدن سرتونین در بدن شده و حس غمگینی را از بین می‌برند.

چای سبز:
یکی دیگر از توصیه‌های متخصصان تغذیه برای بیماران مبتلا به افسردگی گنجاندن دو فنجان چای سبز در برنامه غذایی روزانه است. چای سبز علاوه بر آنتی‌اکسیدان‌های فراوان، حاوی آمینو اسیدی به نام تیانین است که باعث تمدد اعصاب و ایجاد حس آرامش می‌شود.

گوجه فرنگی:
گوجه علاوه بر لیکوپن و ویتامین C، سرشار از اسید فولیک است که باعث بهبود خلق و خو و از بین رفتن حس ناراحتی می‌شود.
گوجه فرنگی در گروه سبزیجات نشاط‌آور قرار می‌گیرد و محققان برای مبتلایان به افسردگی توصیه می‌کنند که روزانه حداقل ۶ گوجه گیلاسی و یا ۱ عدد گوجه فرنگی تازه در رژیم غذاییشان داشته باشند.

بذر کتان، شاهدانه و سیاه‌دانه:
این دانه‌ها سرشار از امگا ۳ هستند و می‌توانند با بهبود عملکرد مغز، باعث پر انرژی شدن و بهبود خُلق شوند. 

سیب:
سیب تازه سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبرهای غذایی است. مصرف یک سیب در روز می‌تواند با انواع التهاب‌ها در بدن و استرس مبارزه کند.

آب:
کم شدن آب در بدن یکی از دلایل تشدید بیماری‌های روانی است. کمبود آب باعث افزایش تحریک‌های عصبی می‌شود. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید