آیا می‌دانستید اختلالات کبدی بر پوست شما تاثیر می گذارند؟

يكشنبه, دى 26, 1395 - 23:47 توسط تحریریه بادبادک

کبد عضو مهمی در بدن شماست. این ارگان بدن که کم‌تر حواسمان به اوست.

یکی از وظایف مهم کبد تولید صفرا است که به شکستن چربی‌ها و تجزیه آن‌ها کمک می‌کند.

در جای دیگری کبد وظیفه تصفیه سموم بدن را نیز بر عهده دارد. غذاهای هضم شده از معده و روده باریک به کبد می‌روند تا در آن‌جا سم زدایی شوند.

هم‌چنین کبد گلوکوز یا قند خون را ذخیره می‌کند و در زمانی که بدن شما به انرژی بیشتری نیاز داشته باشد قندهای اضافه را آزاد می‌کند. برای همین کسانی که دچار مشکلات کبدی هستند از خستگی مدام رنج می‌برند.

بیماری‌های اصلی کبد از این قرار هستند:

هپاتیت

سیروز کبدی

کبد چرب و انسداد مجاری صفراوی

در این‌جا ما به شما می‌گوییم که آیا نشانه‌هایی وجود دارند که خبر از مشکلات کبدی شما بدهند؟

پاسخ بله است.

پوست شما یکی از اعضایی است که می‌تواند آیینه بروز بسیاری از بیماری‌ها در داخل بدن شما باشد.

بیماری‌های کبد هم قطعا روی پوست شما نشانه‌هایی دارند که با دیدن آن‌ها بایستی حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

به طور کلی اگر محصولات حاصل از فعالیت‌های کبدی تنوانند از بدن دفع شوند در پوست جمع شده و ایجاد علائمی می‌کنند. مهم‌ترین این نشانه‌ها زردی پوست و خارش پوستی هستند.اگر انسداد در مجاری صفراوی اتفاق بیافتد احساس خارش شدید در پوست به ما دست می‌دهد و علامت دیگر گرفتن این مجاری زردی پوست و یرقان است.

هم‌چنین تعادل هورمون‌ها در کبد تنظیم می‌شود و چنانچه در جریان هورمون‌ها اختلالی ایجاد شود به صورت جوش و آکنه بر روی پوست ظاهر می‌شود.

زردی پوست هم‌چنین می‌تواند در اثر سیروز کبدی باشد. این زردی به دلیل کم‌خونی ناشی از تجزیه بیمارگونه خون در کبد است که در زمان ابتلا به سیروز کبدی رخ می‌دهد.

طب سنتی برای داشتن کبدی سالم راه‌حل‌هایی دارد:


سیلیمارین عصاره گیاه  ماریتیغال (خار مریم) است، بخشی از گیاه كه برای خواص درمانی استفاده می شود دانه آن است و ماده  موثر درمانی آن سیلیمارین نامیده می شود. مهمترین كاربرد درمانی این گیاه اثر محافظتی روی كبد است.


مصرف سیلیمارین در درمان بیماری كبدی مانند سیروز، هپاتیت ویروسی و سمی مزمن ، كبد چرب و التهاب مجرای صفرا موثر  بوده است كه دلیل آن را خواص آنتی اكسیدانی این ماده می دانند. سیلیمارین سلولهای كبد را در برابر هرگونه آسیب نابود  كننده حاد یا مزمن محافظت می كند.

همچنین در كاهش كلسترول خون ، افزایش سیستم ایمنی بدن ، درمان انواع سرطان ، كاهش عوارض جانبی در بیماران تحت درمان با شیمی درمانی برای سرطان و سنگ كیسه صفرا نیز اثرات جالب توجهی دارد.

 

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاه خود را بیان کنید